Ekologia i biznes po polsku, czyli o co chodzi z tym gazem?

Być może pamiętacie szumnie nagłaśnianą przez Polską Spółkę Gazownictwa sp. z o.o. akcję gazyfikacji dzielnic Czerwionki-Leszczyn. Ile wówczas optymistycznych zapewnień padło podczas spotkań z mieszkańcami, organizowanych m.in. w siedzibach OSP. Wśród mieszkańców szybko rozeszła się wieść o zapowiadanych ekspresowych inwestycjach w rozwój sieci gazowych. Zapewnienia te miały istotny wpływ na decyzje podejmowane przez niektórych mieszkańców, w związku z wdrażaniem tzw. uchwały antysmogowej. Część z nas zdecydowała się na tymczasowe, również kosztowne rozwiązania. Chcieli w ten sposób przeczekać okres od wejścia nowych wymagań w zakresie klas urządzeń grzewczych, do momentu wybudowania zapowiadanej sieci gazowej.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Rozbudowa sieci ekonomicznie nieuzasadniona?!?

W ubiegłym tygodniu jak grom z jasnego nieba spadła informacja, że PSG jednak nie wybuduje sieci gazowej na znacznym obszarze Dębieńska Wielkiego. Mieszkańcy, który postanowili za namową pracowników PSG złożyć wnioski o wydanie warunków przyłączenia do sieci gazowej, otrzymali odmowę! Oznacza to, że obietnice podłączenia budynków do sieci gazowej w 2022 r. okazały się pustymi zapewnieniami.

Odmowa wydania warunków nastąpiła z tzw. „przyczyn ekonomicznych”. Co to oznacza w praktyce? Ano tyle, że gestor sieci gazowej ustalił grupę przyszłych klientów na podstawie tych kilku formalnie złożonych wniosków. Przez tę ilość podzielił koszt budowy kilku kilometrów sieci gazowej i wyszło co wyszło.

Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. poszła mocno na skróty. Jak można zakładać, że tylko te osoby, które miały na tyle samozaparcia by złożyć wniosek będą zainteresowane włączeniem do sieci gazowej? W Dębieńsku mieszka sporo takich osób, które nie zdążyły/nie chciały/nie wiedziały, że trzeba i jak złożyć wniosek.

Odmowa otrzymana przez jednego z mieszkańców Dębieńska Wielkiego

Co dalej – czyli co mieszkańcy planują w związku z „załatwioną” przez PSG sprawą?

W związku z tym apeluję do mieszkańców Dębieńska Wielkiego, aby nie składali broni – w najbliższym czasie zorganizowany zostanie punkt konsultacyjny. Każdy zainteresowany mieszkaniec będzie mógł za darmo złożyć wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Niech PSG zobaczy jakie jest rzeczywiste zainteresowanie. Rozważane jest również uruchomienie mobilnego punktu sporządzania wniosków. Zapytamy też PSG o szczegóły przeprowadzonej analizy ekonomicznej.

Żałować należy tylko jednego, że to mieszkańcy, a nie beneficjent późniejszych umów o dostawy gazu, który na tym po prostu zarobi są bardziej zainteresowani rozbudową sieci gazowej niż jej późniejszy gestor. Nie powinno to tak wyglądać w nowoczesnych realiach rynkowych.

Będziemy Was na bieżąco informować o rozwoju sytuacji.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Leszczyniada więcej atrakcji Previous post Leszczyniada – jeszcze więcej atrakcji
Giganci Programowania Next post Giganci Programowania zapraszają na warsztaty