Wstrząsy

Dziś (dla odmiany) wstrząs w Czerwionce-Leszczynach

Jak nas informujecie dzisiaj po godzinie 6:00 rano doszło do wstrząsu w Czerwionce-Leszczynach.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Dopiero co, wczoraj pisaliśmy o wstrząsie w Rybniku, a już dziś informujecie nas o kolejnym w Czerwionce-Leszczynach.

Poza wiadomościami na naszą skrzynkę, na FB „Sprawy Gminy Czerwionka-Leszczyny” Pan Adam pisze:

Jest 6.03 Kopalnia i jej wstrząsy pamiętają o nas nawet w święta. Dziękujemy za porządną pobudkę w Czerwionce

Problem jest znany władzy w Czerwionce-Leszczynach

Pod wpisem możemy przeczytać, że „bujało” także w Leszczynach, Czuchowie, czy Książenicach. Jak pisaliśmy wcześniej problem jest znany władzy w Czerwionce – Leszczynach. Jak pisał Burmistrz, Wiesław Janiszewski:

Ponieważ na obszarze Czerwionki-Leszczyn coraz częściej dochodzi do wstrząsów, które są następstwami działań kopalni, zależało nam na zainstalowaniu aparatury, dzięki której będziemy mogli pomagać naszym mieszkańcom w zgromadzeniu odpowiednich danych

Według informacji od JSW przyczyną generowania wysokoenergetycznych wstrząsów górotworu, odczuwalnych przez mieszkańców jest prowadzona eksploatacja pokładu 405/1 ścianą XVI przez KWK „Knurów-Szczygłowice” Ruch „Szczygłowice. Jak czytamy w piśmie:

Front eksploatacji ściany przemieszcza się pod niewybranym filarem (resztkami niewybranych pokładów leżących ok. 200 m powyżej ściany XVI), pozostawionym w przeszłości dla ochrony torów kolejowych na powierzchni. Pozostawiony filar oddziałuje na warstwy wstrząsogennych piaskowców i łupków piaszczystych położonych nad pokładem 405/1 w odległości pionowej ok. 400-500 metrów. Warstwy te występują stosunkowo płytko, ok. 400 m pod powierzchnią terenu, stąd większa niż zazwyczaj odczuwalność wstrząsów przez ludzi

Spółka zapewnia, że z uwagi na brak wyrobisk górniczych w rejonie warstw wstrząsogennych, nie ma możliwości technicznych stosowania skutecznej profilaktyki tąpaniowej. Jak twierdzą, wstrząsy te nie są w stanie wprowadzić budynków w rezonans drgań i spowodować szkody, a tym samym spowodować zagrożenia dla ludzi.

Mieszkańcy jednak twierdzą inaczej. Jak pisze Pan Karol:

Jeszcze trochę i Czerwionka się zapadnie

Spółka podjęła już szereg działań, takich jak oddanie do ruchu Stacji Geofizyki Górniczej, prowadzone pomiarów prędkości i przyśpieszeń drgań gruntu, zleconie rzeczoznawcy opracowanie weryfikacji prognozy stanu zagrożenia wstrząsami i tąpaniami w rejonie ściany XVI i projektowanej ściany XVII w pokładzie 405/1, profilaktyka tąpaniowa oraz ograniczenie wydobycia ze ściany.

Cała treść odpowiedzi JSW znajduje się tutaj.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

śmieci Previous post Odpady w dobie CoViD-19
Gagik Grigoryan Next post [ROZMOWA] Gagik Grigoryan: Wyzywali mnie od terrorysty