czternastka dla emerytów

Czternastka dla emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty zarówno trzynastej, jak i czternastej emerytury. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


8 marca Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 stycznia 2021 r. o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Jak mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS:

„Przygotowujemy się do wypłaty 14 emerytury, która trafi do naszych klientów wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto (…)

Przypomnę, że jest to kolejne dodatkowe świadczenie realizowane przez ZUS. W kwietniu tego roku wypłacimy – już po raz kolejny – 13 emeryturę.

Dla kogo czternastka?

Jak informuje ZUS, czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Nie otrzymają jej osoby, które te prawa mają zawieszone.

Pełną kwotę otrzymają emeryci i renciści, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Zaś pozostałe osoby otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Nie trzeba składać żadnych wniosków, by świadczenie otrzymać. Świadczenie będzie jednak podlegało opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku.

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych:

Czternasta emerytura ma zostać wypłacona dla ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać dla ok. 7,9 mln świadczeniobiorców

Kiedy trzynastka?

To jeszcze nie wszystko. Już w kwietniu emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymają trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto. Świadczenie przysługuje w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

Źródło: ZUS

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Lekarze znów będą normalnie leczyć?

oszuści Previous post Oszuści w Rybniku
Next post Pijany kierowca uderzył w latarnię