Twinpigs

Co będzie z miasteczkiem Twinpigs w Żorach?

Rozrywkowe miasteczko Twinpigs w Żorach właśnie rozpoczyna nowy sezon. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby w programie sesji Rady Miasta nie pojawiła się uchwała prezydenta Żor o reorganizacji spółki, poprzez sprzedaż parku rozrywki.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Sprzedają Twinpigs?

Oferta Parku Rozrywki Twinpigs jest bardzo szeroka. Dopiero rozpoczęli sezon, a już ważą się ich losy. Wiceprzewodniczący- Piotr Huzarewicz na początku sesji odniósł się do uchwały z porządku obrad, dotyczącej reorganizacji spółki Nowe Miasto. Spółka ta zarządza parkiem rozrywki. Miał wątpliwości czy zgoda rady miasta jest wymagana, ponieważ prezydent miasta występuje również jednoosobowo – jako zgromadzenie wspólników. Chodziło o sytuację, kiedy nie pytano radnych o zdanie w sprawie zbycia budynku Quattro przez spółkę.

Razem z radnym Kazimierzem Dajką za nasze własne pieniądze zwróciliśmy się o opinię prawną do kancelarii spoza Żor, aby rozwiać nasze wątpliwości

Burzliwa dyskusja

Złożono więc wniosek o wykreślenie z programu obrad przytoczonej uchwały.

Prezydent Waldemar Socha poprosił o opinię radcę prawnego urzędu – Artura Elantkowskiego, który jest jednocześnie członkiem rady nadzorczej spółki Nowe Miasto, która to zarządza parkiem Twinpigs. Wyjaśnił więc zebranym różnicę między sprzedażą pojedynczego składnika mienia spółki, a jej reorganizacją.

Wiceprzewodniczący rady stwierdził, że prezydent oraz prezes spółki przyszli nieprzygotowani na posiedzenie komisji budżetu, ponieważ dyskusja o uchwale o reorganizacji przedsiębiorstwa odbywała się już na środowej komisji budżetu:

Komisja nie uzyskała precyzyjnej informacji na temat wartości Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa ani wyceny obiektów. W uzasadnieniu do tejże uchwały wskazana jest sztywna kwota 15 mln, natomiast nie mamy żadnego zabezpieczenia, poniżej jakiej wartości oferowanej przez potencjalnego inwestora nie wyrażamy zgody na sprzedaż

Jak odpowiedział prezydent Waldemar Socha:

Z pewnością budynek hotelu był jedną z większych nieruchomości, którą zbyła spółka. Gdybym był przekonany, że nie muszę zwracać się do rady w tej sprawie, to możecie być pewni, że bym się nie zwrócił. Słuchamy naszych radców, bo oni od dziesiątków lat specjalizują się w prawie samorządowym

Kazimierz Dajka wyraził wątpliwość w związku z powiązaniem radcy prawnego z radą spółki. Według samego zainteresowanego – Artura Elantkowskiego nie dochodzi w tym momencie do naruszenia obowiązków i przepisów.

Piotr Huzarewicz zwrócił uwagę, iż sprzedany przez spółkę hotel był dochodową częścią przedsiębiorstwa. Jak oponował:

Nie za bardzo rozumiem te starania rady miasta, aby nie brać udziału w decyzji o sprzedaży miasteczka westernowego. Nie wyobrażam sobie, aby pan prezydent sprzedał miasteczko Twinpigs bez zgody rady

Dyskusja dotyczyła także podanej w uchwale kwoty 15 mln zł. Wycena została dokonana metodą dochodową, która zdaniem radnego Piotra Huzarewicza określiła wartość na kwotę ponad 7 mln zł.

Prezydent Waldemar Socha podkreślał, że ratuje budżet gminy. Jak tłumaczył, jeśli nie dojdzie do sprzedaży Twinpigs, będzie zachodziła konieczność powiększania kapitału spółki z budżetu miasta w tym roku na ponad 11 mln zł i w kolejnych latach po kilka milionów złotych:

W sumie w tych pięciu latach, o których tutaj mówimy, ograniczy nasze zaangażowanie o 80 procent. To co proponuję, to jest ratowanie budżetu gminy

Dyskusja nie toczy się już o tym, czy sprzedać Twinpigs, tylko czy miasto jest gotowe do wykładania potężnych pieniędzy z budżetu.

Wycofanie uchwały

Radny Kazimierz Dajka pytał co będzie dalej. Zasugerował, iż w tej sytuacji karuzela, która znajduje się na rynku miasta, powinna od razu zostać sprzedana na rzecz pokrycia zobowiązań.

Ostatecznie radni podjęli większością głosów decyzję o wycofaniu z porządku obrad uchwały. Sprawa na pewno będzie miała ciąg dalszy.

Sesje RM można zobaczyć tutaj.

Park Twinpigs działa normalnie. Jest czynny codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00.

Zdjęcie: Oficjalna strona Parku Rozrywki „Twinpigs”

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

koronawirus Previous post Błędne wyniki testów i afera w Jastrzębskim szpitalu
kopalin Next post Wydobyli nielegalnie prawie 20 tysięcy ton kopalin!