Boguszowickie Obiady Czwartkowe

Idea pomagania

Boguszowickie Obiady Czwartkowe to idea łącząca promocję wolontariatu z pomaganiem osobom potrzebującym. Jest to część większego projektu, koordynowanego przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika. Realizatorem głównym jest prowadzony przez tę organizację Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES), a opisywane działania to efekt realizacji nowego instrumentu wsparcia dla Podmiotów Ekonomii Społecznej (PES) i Przedsiębiorstw Społecznych (PS) w związku z przeciwdziałaniem skutkom COVID-19. Mechanizm ten dopuszcza zamówienia usług cateringowych lub innych usług społecznych. Godne uwagi jest to, że produkty i usługi zakupione przez OWES będą przekazywane nieodpłatnie. Beneficjentami będą osoby i instytucje potrzebujące wsparcia w związku z kryzysem epidemicznym.

Smakowite wsparcie. 

W ramach wspomnianego mechanizmu wsparcie otrzymała restauracja Manufaktura Smakowitości z Rybnika. Zamówienie jest duże: 30 posiłków dostarczanych każdego dnia, siedem dni w tygodniu, przez dwa miesiące. To w zasadzie ok. 2 000 posiłków. Wsparcie podmiotów ekonomi społecznej wydaje się w aktualnej sytuacji niezwykle zasadne. Godnym uwagi jest również fakt wsparcia seniorów i osób niesamodzielnych. W dotarciu do osób potrzebujących pomogli lokalni społecznicy związani ze Stowarzyszeniem “17-tka”. Pojawiła się również deklaracja współpracy i pomocy w logistyce. Bez wątpienia ważna jest również oferta pomocy w dostarczaniu zamówionych posiłków.

Boguszowickie Obiady Czwartkowe.

Tak zrodził się pomysł na Boguszowickie Obiady Czwartkowe. Wspomniana Manufaktura Smakowitości posiłki przygotowywać będzie przez siedem dni w tygodniu. Rozwozić już tylko sześć. Ten siódmy – a w zasadzie czwarty – to dzień, w którym za roznoszenie posiłków odpowiedzialni będą wolontariusze z dzielnicy Boguszowice Osiedle. To po pierwsze wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej. Po drugie pomoc potrzebującym, a dodatkowo bezsprzecznie promocja wolontariatu. 

Na zakończenie warto dodać, że Boguszowickie Obiady Czwartkowe to tylko jedna z wielu akcji wolontaryjnych realizowanych przez mieszkańców wspomnianej już dzielnicy. Prężnie działa tam wolontariat ukierunkowany na pomoc i adopcję bezdomnych zwierząt, ponadto w okresie zagrożenia koronawirusem rozwinął się wolontariat związany z szyciem maseczek i pogotowie zakupowe. Wcześniej mieszkańcy – wolontariusze – sprzątali osiedlowy park.

W dzielnicy dzieje się wiele pozytywnych rzeczy, a jednocześnie dzielnica w dalszym ciągu boryka się z piętnem tej gorszej. Mieszkańcy nie zgadzają się z takim wizerunkiem. Efektem tej niezgody jest akcja akcja #OsiedleDobrychLudzi której celem jest propagowanie pozytywnego wizerunku dzielnicy.

O tym będziemy Państwa na łamach portalu obywatelskiego jeszcze informować. 

kino Previous post Kina w Rybniku pozostaną zamknięte
sławomir kosek Next post Kolejny dzień poszukiwań 39-latka z Knurowa