Around The Rock nie powróci do Parku Furgoła po jego rewitalizacji

Around The Rock nie powróci do Parku Furgoła po jego rewitalizacji

Festiwal Muzyki Niemechanicznej Around The Rock przez wiele lat był fantastyczną wizytówką Czerwionki-Leszczyn. Czy kiedykolwiek powróci? I gdzie?

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wspaniała historia

Festiwal powstał w 2003 roku, jako mały przegląd kapel rockowych. Pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym imprezy był Grzegorz Wolny, były lider czerwieńskiego zespołu „Popiół”. W pierwszym festiwalu brało udział około 500 osób, a głównymi gwiazdami były okoliczne, bardziej znane zespoły. Miał to być festiwal promujący lokalne zespoły muzyczne, dający możliwość wystąpienia na scenie przed publicznością. Zespoły walczyły o „bilet do sławy” – zwycięzca przeglądu otrzymywał od organizatora możliwość nagrania materiału w profesjonalnym studio. „ATR” z czasem przeradzał się w imprezę o coraz większym zasięgu. Nie ograniczał się do jednego gatunku muzyki.

W swoich najlepszych latach był imprezą znaną na całą Polskę, na którą przybywali fani muzyki z całego kraju. XV edycja festiwalu była nawet dwudniowa! Obfitowała w rekordową ilość atrakcji. W 2018 r. pomyślano nawet o dzieciach i wystąpiła Arka Noego. Jednak później festiwal zaczął tracić na atrakcyjności. Można było to stwierdzić po okrojonym składzie i braku dodatkowych atrakcji, znanych z lat ubiegłych.

Lata bez festiwalu

Jak informowaliśmy w zeszłym roku budżety jednostek organizacyjnych, w tym Miejskiego Ośrodka Kultury były rekordowo małe, dlatego po prostu nie było pieniędzy na kolejną edycję. Nie było to spowodowane koronawirusem czy pożarem familoków, jak twierdziło wiele osób, gdyż mówiono o tym na długo przed tym.

Będzie „Arena Unii”. 83 tys. zł na trybuny w Książenicach

Co dalej z Around The Rock?

Zapytaliśmy gminę czy jest w ogóle szansa na powrót znanego festiwalu, a także czy będzie to nadal Park Furgoła. Jak wiadomo ma on zostać zrewitalizowany.

Zgodnie z ubiegłorocznymi założeniami festiwal Around The Rock, po rocznej przerwie miał ponownie odbyć się w 2021 roku. Niestety, kiedy przypadał czas na podejmowanie decyzji dotyczących organizacji większych wydarzeń, w tym również festiwali (początek roku), obowiązywały rygorystyczne obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-COV-2, a brak długoterminowych założeń dotyczących branży koncertowej i festiwalowej uniemożliwiał planowanie dalszych działań. Organizacja wydarzenia na tak dużą skalę jest konieczna ze sporym wyprzedzeniem, a to było niemożliwe właśnie ze względu na brak wytycznych. Organizatorzy festiwalu zakładają jednak, że w przyszłym roku będzie mógł on wznowić swoją działalność.

Po rewitalizacji parku im. P. Furgoła nie będzie możliwości organizowania na jego terenie imprez masowych. Aktualnie trwają rozmowy mające na celu wskazanie nowego miejsca, w którym festiwal Around The Rock mógłby się odbywać.

informuje rzecznik Czerwionki-Leszczyn, Hanna Piórecka-Nowak

Czy gmina znajdzie miejsce i środki na kontynuację czegoś, o czym mówili wszyscy? Wiemy, że na Around The Rock, w latach jego największej świetności przyjeżdżali ludzie nawet znad morza. Niejednokrotnie takich spotykaliśmy. Czas pokaże.

Zdjęcie: Around the rock 2019 Koncertografia – Fotografia Sceniczna

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Więcej w lokalsi.net

Więcej w lokalsi.net

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn.