BLASKowicze na wizycie studyjnej w Cieszynie
Uczestnicy Programu BLASK 2 wraz z opiekunami projektu, czyli Powiatowej Szkoły Lokalnych Liderów wyruszyli dziś na wizytę studyjną do Cieszyna, gdzie odwiedzili Fundację Być Razem oraz Urząd Miasta w Cieszynie.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.
Dziękujemy za Twoje wsparcie.
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?
Powiatowa Szkoła Lokalnych Liderów
O projekcie przeczytacie tutaj.
Przypomnijmy, Powiatowa Szkoła Lokalnych Liderów to kompleksowy program przywództwa lokalnego, doskonalenia umiejętności społecznych i wzmocnienia kompetencji liderskich, związanych przede wszystkim z obszarem zarządzania zespołem, grupą osób lub organizacją. Jest dedykowany liderom grup nieformalnych, organizacji pozarządowych oraz aktywistom i aktywnym społecznikom z terenu powiatu rybnickiego.
Przyszli Liderzy zdobywają odpowiednie kompetencje i umiejętności, tak bardzo potrzebne do zarządzania zespołami, organizacjami i grupami nieformalnymi.
Głównym celem projektu jest wsparcie w rozwoju organizacji trzeciego sektora oraz grup nieformalnych i zapobieganie wypaleniu zawodowemu poprzez rozwój, doskonalenie kompetencji społecznych i podnoszenie wiedzy ich liderów. Organizatorem i pomysłodawcą programu jest Stowarzyszenie Aktywni Społecznie ASy.
Wizyta studyjna w Cieszynie
24 września 2022 roku w ramach wizyty studyjnej uczestnicy wraz z opiekunami udali się do malowniczego Cieszyna. To niesamowite miasto z ciekawą historią. Słynie chociażby z Zamku Cieszyńskiego, browaru czy rotundy Świętego Mikołaja, którą chyba każdy ma w portfelu – na banknocie 20 zł. Cieszyn słynie także z niesamowitych kanapek cieszyńskich.
Fundacja „Być Razem”
Pierwszym celem wizyty była „Fundacja Być Razem”.
Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” to organizacja pozarządowa zajmująca się wspieraniem podmiotów ekonomii społecznej, spółdzielni socjalnych, przedsiębiorstw społecznych, firm nastawionych na działalność o charakterze społecznym, organizacji pozarządowych. Fundacja w ramach swojej struktury prowadzi w Cieszynie przedsiębiorstwo społeczne. Realizujemy również projekty wspierające osoby powracające na rynek pracy.
Przedsiębiorstwo społeczne Fundacji działa w kilku różnych branżach: stolarskiej, pralnianej, gastronomicznej. Ponadto Fundacja wspiera powstawanie spółdzielni socjalnych i innych przedsiębiorstw społecznych. Dotychczas dzięki takiemu wsparciu uruchomionych zostało około 50 takich firm. Poza działalnością produkcyjną Fundacja zajmuje się działalnością szkoleniowo-edukacyjną.
Fundacja powołana została przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem”, które prowadzi w Cieszynie kompleksowy system zabezpieczenia społecznego w 2007 roku. Stowarzyszenie jest laureatem prestiżowej nagrody TOTUS 2009 przyznawanej instytucjom oraz osobom, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości człowieka. Zarówno Stowarzyszenie jak i Fundacja zostały utytułowane wieloma różnymi nagrodami.
Idee Fundacji wynikają w dużym stopniu z doświadczeń Stowarzyszenia jednak zakres jej działalności poszerzony jest o prowadzenie przedsiębiorstwa społecznego, wspieranie spółdzielni socjalnych, przedsiębiorstw społecznych, firm nastawionych również na działalność o charakterze społecznym, stowarzyszeń oraz innych form aktywności społecznej budowanych na wartościach solidarności, wzajemności i współdziałania.
Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna realizuje liczne projekty ukierunkowane na aktywizację osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez pracę i edukację. Tworząc nowe miejsca pracy w prowadzonym przez siebie przedsiębiorstwie społecznym wspieramy powrót do społeczeństwa osób zagrożonych marginalizacją.
opis ze strony Fundacji
Prezes Mariusz Andrukiewicz opowiedział gościom o rozwoju przedsiębiorczości społecznej, doświadczeniach i perspektywach. To była niesamowita opowieść o ludziach, którzy robią wielkie rzeczy i o tym, jak ciężko czasem jest iść naprzód z powodu wielu przeszkód. Pomagają osobom na trudnych życiowych zakrętach i ofiarom przemocy; pomagają chorym i niepełnosprawnym; zatrudniają bezrobotnych, prowadzą przepyszne bistro, produkują niesamowite upominki.
Godne polecenia jest przepyszne bistro – pysznie, niedrogo i świeżo, o czym mogli się przekonać BLASKowicze.
Na uwagę zasługuje również niezwykły sklep WellDone.
Wszystkie produkty WellDone wytwarzane są przez osoby powracające na rynek pracy i wspierane przez Fundację “Być Razem”. Ważna jest dla nich filozofia zrównoważonego rozwoju, dlatego produkty tworzą z drewna odpadowego oraz innych materiałów recyklingowych.
Osoby korzystające ze wsparcia Fundacji “Być Razem” uczestniczą w tworzeniu każdego produktu.
Idea stojąca za WellDone uzyskała wsparcie Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, a projekt wizerunkowy marki został finalistą międzynarodowego konkursu ED Awards.
WellDone wspiera młodych artystów. Ich prace trafiły na wystawy nie tylko w Polsce, ale także w Brazylii, Czechach, Francji, Włoszech, Izraelu, Turcji i Niemczech, gdzie były wielokrotnie nagradzane.
Warto zobaczyć film:
Urząd Miasta w Cieszynie
BLASKowicze mieli przyjemność gościć w Urzędzie Miasta w Cieszynie. O historii miasta, liderstwie, pracy, czy budowaniu niesamowitego zespołu opowiedział im Przemysław Major, zastępca burmistrza Cieszyna.
Zwiedziliśmy Urząd Miasta; słyszeliśmy historię niesamowitych ludzi, którzy zbudowali niesamowity zespół, mają niezwykłe osiągnięcia, ale co dziś rzadko spotykane – potrafią się przyznać także do porażek
czytamy w mediach społecznościowych Programu BLASK
Uczestnicy mogli się dowiedzieć na co należy zwracać uwagę na poszczególnych szczeblach kariery; jak wygląda prywatność osób na wysokich stanowiskach, czy o tym kiedy warto zrobić zrobić krok w tył – co również jest cechą prawdziwego Lidera. Rozmawiali także o tym, jak ważne jest, by doceniać ludzi.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Zdjęcia: Wioleta Grzybek i Radek Kardas
Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?