28 finał WOŚP już w niedzielę!

Już w niedzielę, 12 stycznia rusza kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak można zobaczyć na oficjalnej stronie WOŚP – w samym województwie śląskim mamy aż 156 sztabów! W czasie 28. Finału Orkiestra gra dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

Kto może zostać Wolontariuszem?

Co istotne – każdy może zostać Wolontariuszem WOŚP, w przypadku osób nieletnich potrzebna jest tylko zgoda rodziców/opiekunów. Wystarczy po prostu zgłosić się do właściwego sztabu, których lista jest dostępna tutaj https://www.wosp.org.pl/final/sztaby-25-finalu-wosp

Trochę historii.

Fundacja została zarejestrowana 2 marca 1993 roku w Warszawie. Jej założyciele to: Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski, Beata Bethke. Już podczas 2 Finału udało się zakupić 160 inkubatorów z Japonii, które zapoczątkowały ogromny rozwój neonatologii. Natomiast rok później został zakupiony pierwszy rezonans. 1997 roku po powodzi południowej Orkiestra wysłała 157 transportów z pomocą.

WOŚP rozliczył poprzednie finały.

Jak podaje oficjalna strona Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zeszłoroczny, 27 finał zakończył się rekordowym wynikiem 175 938 717,46 zł! Jak podaje Fundacja:

Po odjęciu kosztów poniesionych na organizację zbiórki, zdecydowana większość zebranych pieniędzy została już rozdysponowana. Na zakup sprzętu medycznego, pomoc indywidualną oraz prowadzone przez WOŚP programy medyczne i edukacyjne przeznaczono 170 647 774,39 PLN. Największą pozycją w wydatkach Orkiestry zajęły zakupy dla oddziałów pediatrycznych – na ten cel przeznaczono 152 217 365,18 PLN. Na tę kwotę składa się m.in. zakup 9 rezonansów magnetycznych, 13 tomografów komputerowych czy 15 stacjonarnych aparatów RTG, a także specjalistyczny sprzęt przeznaczony do pracy w warunkach rezonansu magnetycznego. Kwota 2 380 146,04 PLN została zarezerwowana do rozdysponowania w roku 2020.

Wszystkie zestawienia można sprawdzić na stronie http://wosp.org.pl/fundacja/wazne/rozliczenia

Wspieraj z terminalem.

Zostały uruchomione wpłaty bezgotówkowe terminalem, dzięki czemu możecie wspierać WOŚP, za pomocą:

  • zbliżeniowo kartą Mastercard i VISA,
  • smartfonem (HCE, Google Pay, Apple Pay),
  • zegarkiem (Apple Watch, Garmin Pay, FitBit Pay).

Jak wygląda Wolontariusz, który kwestuje z terminalem?

Ma na sobie białą koszulkę, z napisem „Zbliż się do Orkiestry”, terminal i identyfikator. Na identyfikatorze znajduje się: imię, nazwisko oraz zdjęcie wolontariusza, numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora, pieczątka Fundacji oraz kod QR. Warto to wiedzieć, ponieważ w takich akcjach można trafić na osobę, która podszywa się pod Wolontariusza.

Zdjęcie pochodzi z oficjalnej strony internetowej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wspieranie poprzez SMS.

Warto wspomnieć, że Orkiestrę można wspomóc w prosty sposób, bez wychodzenia z domu! Wystarczy wysłać SMS na nr 75565, o treści SERCE. Koszt takiej wiadomości to 6,15 zł (z VATem). Dany nr będzie aktywny do 22 stycznia.

Można również licytować na allegro: https://aukcje.wosp.org.pl Warto wspomnieć, że można tam wylicytować obraz, pt: „Twarze” Pauliny Błażycy, uczestniczki „Programu BLASK”.

WOŚP w gminie Czerwionka – Leszczyny.

Na terenie naszej gminy z Harcerskiego Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie kwestowało 70 wolontariuszy. Spotkamy ich w godzinach 7.00 – 21.00. Wolontariuszy będzie można spotkać głównie przy kościołach naszej gminy. Odbędą się również licytacje na stronie WOŚP i allegro. O 21.00 planowane jest światełko do nieba, w Czerwionce – Leszczynach, na ulicy Furgoła.

Popierasz, nie popierasz?

Jak co roku wiele jest osób, które nie popierają Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czasami nawet mocno go hejtując. Z kolei druga grupa ludzi często odpowiada: „Nie popierasz, to napisz oświadczenie, że nie będziesz w przyszłości korzystać z tego sprzętu”. Zastanawialiście się kiedyś, co na to sama Fundacja? Tutaj cytat z ich strony internetowej:

„Nie grasz z WOŚP, nie musisz podpisywać żadnego oświadczenia. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dla wszystkich potrzebujących. Niezależnie od koloru skóry, filozofii, poglądów politycznych, upodobań muzycznych, sportowych, kulinarnych, czy jakichkolwiek innych. Orkiestra gra również dla tych, którzy Orkiestry nie lubią. Wspieramy polski system opieki zdrowotnej i każdy, kto w tym systemie wymaga opieki, a może mu pomóc sprzęt od WOŚP – może i powinien z tej pomocy korzystać. Właścicielem urządzeń z serduszkiem nie jest Fundacja, tylko szpitale w całej Polsce. I urządzenia te na określonych zasadach służyć mają wszystkim pacjentom. Nie wyobrażamy sobie takiej sytuacji, w której do szpitala trafia dziecko, lekarze ratując zdrowie i życie ruszają ze sprzętem od Orkiestry, a jego rodzic odmawia skorzystania z tej pomocy. Byłoby to wypaczenie najbardziej fundamentalnych zasad, którym hołdujemy od pierwszego dnia naszej pracy na rzecz polskiej medycyny”.

Może to oświadczenie da wszystkim hejterom, chociaż troszeczkę do myślenia…

Na sam koniec warto wspomnieć, że młodzież z Czerwionki – Leszczyn wyjechała, w ramach „Programu BLASK” na wizytę studyjną do samej siedziby WOŚP. Przeczytacie o tym tutaj: https://lokalsi.net/mlodzi-liderzy-na-spotkaniu-z-jurkiem-owsiakiem/\

Zdjęcia i materiały pochodzą z oficjalnej str WOŚPu.

Previous post Kij w gniazdo szerszeni, przepał na 14 milionów?
Podwyżki dla nauczycieli Next post Podwyżki dla nauczycieli po polsku, czyli zajechać samorządy