86 tysięcy śląskich przedsiębiorców otrzyma pierwsze wypłaty postojowego

ZUS wypłaci postojowe śląskim przedsiębiorcom

Od dziś, 15.04, ponad 86 tysięcy śląskich przedsiębiorców otrzyma pierwsze wypłaty postojowego. W naszym regionie pieniądze trafią do 9.5 tys. samozatrudnionych. Łączna pula, jaką wypłaci ZUS na Śląsku, przekroczy wartość 19 mln złotych.

Ponad pół miliona wniosków pomocowych

Podobnie jak w większości placówek ZUS, do 14 kwietnia na Śląsku, złożono ponad 570 tys. wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. Najwięcej, bo ponad 450 tys. dotyczy zwolnienia ze składek ZUS, 97 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych, a około 9 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców.

Z pomocy rządu zaczęły już korzystać kopalnie, pisaliśmy o tym we wczorajszym artykule.

Reasumując, pierwsi przedsiębiorcy otrzymają wpłatę już dzisiaj, 15 kwietnia. Wówczas to ZUS przeleje na konta 86,2 tys. osób pierwsze środki o postojowe na łączną kwotę ponad 172 mln złotych.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Świadczenie postojowe, co do zasady wynosi 2080 zł (80% minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł – poucza przedsiębiorców Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Przedsiębiorcy otrzymają postojowe

Śląscy przedsiębiorcy otrzymają pomoc z rządowej tarczy antykryzysowej. Zasiłkiem objętych zostanie 9493 przedsiębiorców, suma przelewów przekroczy kwotę 19 mln 057 tys. zł.

W podziale na sześć oddziałów w woj. śląskim dane przedstawiają się następująco:

  • w oddziale ZUS w Bielsku-Białej wsparcie trafi do 1564 samozatrudnionych. Wypłata przekroczy 3 mln 162 tys. zł, 
  • w oddziale ZUS w Chorzowie liczba przedsiębiorców przekroczy 1,8 tys., kwota przelewu to ponad 3 mln 627 tys. zł, 
  • w oddziale ZUS w Częstochowie świadczenie postojowe 15 kwietnia otrzyma 1048 samozatrudnionych. Łączna suma wsparci to 2 mln 110 tys. 420 zł.
  • z terenu rybnickiego oddziału ZUS pomoc taka trafi do 1934 osób. Kwota przelewu to 3 890 900 zł,
  • w oddziale ZUS w Sosnowcu liczba przedsiębiorców, którzy otrzymają 15 kwietnia postojowe wynosi 1398. Kwota przelewu przekroczy 2 mln 829 tys. zł , 
  • z oddziału ZUS w Zabrzu wsparcie otrzyma 1721 samozatrudnionych na kwotę 3,4 mln zł.  

Składajcie wnioski przez PUE!

Przede wszystkim przedsiębiorcy powinni się skupić na składaniu wniosków online.

W związku z tym rzecznik ZUS dodaje:

Zdajemy sobie sprawę, że wielu przedsiębiorców czeka na jak najszybszą pomoc. Stąd też w ZUS uruchomiliśmy specjalny system do automatycznej obsługi dokumentów. Ułatwi nam to weryfikację składanych wniosków. Przypominam, że można je składać papierowo i elektronicznie, jednak zachęcamy do składania ich elektronicznie, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE), to przyspiesza ich obsługę.

Na koniec przypominamy, że dodatkowych informacji na temat wsparcia przedsiębiorcy mogą szukać na stronach ZUS.

Infolinia dla przedsiębiorców:

nr telefonu 22 290 87 02; nr telefonu 22 290 87 03. Pod tymi numerami konsultanci są dostępni w dni robocze (pn.- pt.) w godzinach 7 – 15.

Warto dodać, że ZUS nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są do tego uprawnieni. W tej sytuacji prowadzący firmy nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku. Mają na to czas do 30 czerwca.

Zdjęcie: google

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

jazda pod wpływem Previous post Pijany kierowca uszkodził samochody
prawa kobiet Next post Ustawa antyaborcyjna i zakaz edukacji seksualnej. Kraj na miarę XXI wieku