Zółta rzeka w Czerwionce-Leszczynach!

Zółta rzeka w Czerwionce-Leszczynach!

Płynie żółta rzeka w Czerwionce-Leszczynach! W niedzielę 29.12 w Czerwionce-Leszczynach miało miejsce niezwykłe zjawisko. Rzeka Bierawka zmieniła kolor. Cud? Czy nowe zjawisko naturalne?

Otóż nie. Jeden z przechodniów w dzielnicy Czerwionka zarejestrował zrzut tajemniczej substancji do rzeki w okolicy dawnej kopalni.

Skąd bierze się kolor brunatny ciężko stwierdzić bez specjalnych badań. Na portalu społecznościowym Stowarzyszenie „Zielone Miasto” podejrzewa, że to Spółka Restrukturyzacji Kopalń otrzymała pozwolenie na zrzut ścieków. Czy to prawda póki co nie wiemy. Nie jest to jednak pierwszy zrzut jaki mogliśmy zauważyć. Wcześniej media społecznościowe obiegały już takie obrazki.

Bierawka w Czerwionce

Wydaje się, że po zamknięciu kopalni w 2001 roku, a niedawno koksowni w Czerwionce-Leszczynach powinno już nie być takich problemów. Nic jednak mylnego. Mieszkańcy muszą dodatkowo borykać się z tlącymi się hałdami, o niskiej emisji nie wspominając.

O sprawie został poinformowany wydział zarządzania kryzysowego. Zobaczymy jak sprawa się rozwinie.

Michał Toman

Z wykształcenia chemik, z zamiłowania społecznik. W organizacjach pozarządowych działa od 2012 roku. Współzałożyciel Stowarzyszenia Luxtorpeda, Stowarzyszenia Redukowania Bierności, Stowarzyszenia Aktywni Społecznie. W 2018 roku wybrany na funkcję radnego w Czerwionce-Leszczyny.