Szanują tradycje i pamięć.

W ramach dofinansowanego przez Gminę i Miasto Czerwionka – Leszczyny projektu „Tradycja-Pamięć-Troska” wystąpiliśmy do Instytutu Pamięci Narodowej o wpisanie do stosownych rejestrów dwóch grobów Powstańców Śląskich – Ludwika Groborza i Urbana Czecha oraz grobu Żołnierza Września Adama Zająca, zlokalizowanych na starym cmentarzu leszczyńskim.

Złożyliśmy także podobny wniosek, dotyczący znajdującej się w kościele p.w. Andrzeja Boboli tablicy, poświęconej zamordowanemu przez hitlerowców ks. Adolfowi Pojdzie. 2 stycznia otrzymaliśmy pismo z IPN o pozytywnym rozpatrzeniu sprawy grobu Urbana Czecha i wpisaniu go do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski pod numerem 292 ! Pozwoli to na staranie się o środki na ewentualną rekonstrukcję grobu i inne działania, mające na celu jego utrzymanie i pielęgnację. Procedury związane z pozostałymi wnioskami trwają. Niebawem Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” wystąpi z kolejnymi wnioskami, odpowiadając na apel Instytutu o zgłaszanie grobów powstańczych.

Previous post Zółta rzeka w Czerwionce-Leszczynach!
Next post Lis w centrum Leszczyn.

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds