Zagospodarowanie przestrzeni w Czuchowie. Trwają prace porządkowe

Pojawiające się duże ilości śmieci przy ulicy Swobody są efektem prac porządkowych, prowadzonych na prośbę radnego Adama Karaszewskiego, przez gminny ZDiSK. Jak informuje pan Adam, na zdjęciach widać tylko 1/3 śmieci, które zostały tam wyrzucone przez mieszkańców na przestrzeni ostatnich lat.

Mowa o części terenu górniczego „Dębieńsko 1”, obejmującego część dzielnicy Czuchów i Dębieńsko w rejonie ulic Górniczej, Kochanowskiego, 3 Maja, Kościelnej i Swobody.

Ciekawe pomysły mieszkańców!

Z mieszkańcami Dzielnicy Czuchów prowadzone są konsultacje społeczne, co do możliwości zagospodarowania tego terenu. 18.11.2019r. odbyło się spotkanie konsultacyjne w tej sprawie, o czym gmina informowała tutaj.

Mieszkańcy mają już pierwsze pomysły na przyszłościowe zagospodarowanie tego terenu. Jednym z ciekawszych, jest propozycja stworzenia toru dla elektrycznych pojazdów RC. Są to samochody zdalnie sterowane. Patrząc pod kątem ukształtowania i wielkości terenu, podczas wizji lokalnej nie ma przeciwwskazań. Budowa toru, wbrew pozorom, nie jest zbyt kosztowna (kwestie nasypowe, stożki).

Prawdopodobnie na festynie, który odbędzie się 27.06.2020r. na terenie boiska sportowego, będzie możliwość ich wypróbowania.

Jak tłumaczy Pan Adam Karaszewski:

To jest pokłosie naszych działań, prowadzonych w kierunku porządkowania, rewitalizacji tego terenu na przyszłość, bo to jest wyrobisko pocegielniane i w dużej mierze przez kilkadziesiąt lat, było to dzikie wysypisko. W związku z tym, że teraz jest prowadzona zmiana planu zagospodarowania przestrzennego dla dzielnicy Czuchów, jest okazja żeby ten teren zagospodarować.

Koncepcja stworzenia terenu rekreacyjno – wypoczynkowego (siłownia, plac zabaw) pojawiła się na spotkaniu konsultacyjnym z mieszkańcami. Teren można łatwo połączyć ścieżkami rowerowymi – z ulicą Waryńskiego, Swobody i Kościelną. Mieszkańcy cały czas mogą zgłaszać swoje pomysły.

Kiedy?

Teren trzeba uporządkować, ogłosić konkurs na jego zaprojektowanie, pozyskać fundusze, ale jak zapewnia radny – Adam Karaszewski, małymi krokami zaczęto prace, poprzez porządkowanie terenu. Śmieci zalegały tam kilka lat. Dodatkowo na terenie znajduje się linia energetyczna, która nie jest własnością gminy.

Skąd pomysł?

Zapytaliśmy Pana Adama skąd wziął się pomysł na tą inicjatywę:

Ja w gminie pełnię funkcję Przewodniczącego Ochrony Środowiska i Planowania Przestrzennego, więc nie ukrywam, że kwestie ochrony środowiska, akcje sprzątania, planowanie przestrzenne są mi bliskie. Tym bardziej, że w Czuchowie jest to jedyny teren, który jest gminny i może zostać zagospodarowany. Bardzo chciałbym żeby mieszkańcy się zaangażowali.

Bardzo ważną kwestią są środki finansowe. Jest to wyrobisko pocegielniane, więc można się ubiegać o dofinansowanie na rekultywację tego terenu.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować?

Previous post Ferie, stereotypy i symbole
Next post Gmina Gaszowice przymierza się do budowy gazociągu