kompostownik

Warto zaopatrzyć się w kompostownik

Na najbliższej sesji online, radni z Rybnika zajmą się uchwałą, dotyczącą kompostowników. Posiadacze tego pojemnika zapłacą o 2 zł mniej za wywóz odpadów.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Sesja już w najbliższy czwartek

W czwartek odbędzie się sesja rady miasta Rybnik, która po raz pierwszy w historii odbędzie się online. W jej programie znalazł się następujący punkt: „zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym”.

W skrócie mając kompostownik na swojej posesji, zapłacimy o dwa złote mniej za odpady.

Jak tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu:

Aby uzyskać częściowe zwolnienie, konieczne będzie złożenie nowej (zmienionej) deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Skąd ta decyzja?

Prawo do takich decyzji daje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Magistrat przeanalizował także, takie dane, jak: liczbę nieruchomości, masę zebranych odpadów biodegradowalnych na terenie miasta w poprzednich latach, czy dane z morfologii odpadów wykonanej dla Miasta Rybnika przez Główny Instytut Górnictwa w 2018 r. Według założeń magistratu około 80% właścicieli nieruchomości będzie posiadać kompostownik i kompostować bioodpady ( czyli 15 074 nieruchomości). Część tych odpadów nadal będzie odbierana w ramach opłaty, gdyż nie wszystkie bioodpady podlegają kompostowaniu.

Od kiedy?

Częściowe zwolnienie z tytułu posiadania kompostownika i kompostowania w nim bioodpadów obowiązywać będzie od 1 września bieżącego roku. Do końca tego roku bioodpady odbierane będą na dotychczasowych zasadach.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

drogeria Previous post Kradli perfumy w rybnickich galeriach
kościół Next post Więcej wiernych w kościołach