Uwaga na oszustów. Fałszywe e-maile

Uwaga na oszustów. Fałszywe e-maile

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed falą fałszywych wiadomości e-mail. Oszuści zachęcają do „zaktualizowania konta pocztowego” ze względów bezpieczeństwa. W żadnym wypadku nie należy klikać w link!

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Policja ostrzega przed fałszywymi mailami. Kliknięcie w linki grozi utratą danych osobowych, przejęciem konta bankowego oraz utratą pieniędzy. W ostatnim czasie internauci otrzymywali e-maile następującej treści:

Ze względu na ogólną aktualizację bezpieczeństwa na naszym serwerze, zaleca się zaktualizowanie konta e-mail do Zimbra 11.1, w ciągu najbliższych 24 godzin, aby uniknąć zamknięcia konta e-mail, w celu dalszego korzystania z adresu e-mail, proszę potwierdzić i zaktualizować teraz

Kliknięcie w link przekierowuje użytkownika, m.in. na fałszywe strony internetowe. Jest to metoda wyłudzenia loginów, haseł i kodów autoryzacyjnych do bankowości elektronicznej. Można w taki sposób stracić wszystkie pieniądze.

Klikając w link możemy także ściągnąć na swój komputer złośliwe oprogramowanie, które wykradnie nasze dane osobowe bądź zablokuje komputer. Oszust może żądać pieniędzy za odblokowanie komputera.

Jeśli padłeś ofiarą oszusta, nie czekaj! Natychmiast skontaktuj się z swoim bankiem i policją. Wskazana jest zmiana wszystkich loginów i haseł do kont, portali czy poczty. Nie należy ulegać oszustom. Nikt ma gwarancji, że po wpłaceniu pieniędzy odblokują komputer. Za to na pewno będą szukali następnej ofiary.

W przypadku zablokowania komputera pomocy można szukać na stronie międzynarodowego projektu, którego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.

Zobacz także: Przestępcy atakują przedsiębiorców

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Więcej w lokalsi.net

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn. Pracownik sklepu charytatywnego dobryduch.pl