Uwaga na kruchy i cienki lód

Ostatnich kilka mroźnych i śnieżnych tygodni przyzwyczaiło nas do warunków sprzyjających zimowym aktywnościom. Jednak ocieplenie spowodowało gwałtowne topnienie pokrywy lodowej na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Co za tym idzie, lód stał się kruchy i niebezpieczny, na zamarzniętych rzekach i jeziorach pokrywa lodowa gwałtownie się zmniejsza.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Ograniczone zaufanie

Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze wiąże się z ryzykiem. Przez ostatnie kilkanaście dni w mediach społecznościowych mogliśmy obserwować wiele przykładów osób, które np. jeździły na łyżwach na zamarzniętej tafli zbiornika. Jednak warto pamiętać, że czyjaś obecność na lodzie nie może zagwarantować bezpieczeństwa innym osobom. Grubość i wytrzymałość tafli jest zmienna. Zależy ona nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od specyfiki samego zbiornika, jego linii brzegowej, głębokości, dopływów czy budowli wodnych. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu poruszanie się po tafli lodu może być śmiertelnie niebezpieczne. Niestety, od początku roku do 21 lutego, policja odnotowała 22 przypadki utonięcia osób, z czego 8 z nich utonęło w wyniku załamania się lodu. Policjanci bezustannie apelują o ostrożność i ograniczone zaufanie do lodu.

Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie! Najbardziej niebezpiecznymi miejscami są: ujścia akwenów, cieków wodnych, mostów, śluz i wszelkie miejsca na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.

Kruchy i wyjątkowo niebezpieczny

Warto podkreślić, że nawet jeśli przy brzegu lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być już bardzo cienki i kruchy. Pozornie solidna pokrywa lodowa, w rzeczywistości może okazać się zbyt słaba, aby utrzymać ciężar ludzkiego ciała. Idąc na spacer nad wodę zabierajmy ze sobą telefon komórkowy, by w nagłych przypadkach zaalarmować odpowiednie służby.

Nie narażajmy się niepotrzebnie i stosujmy zawsze zasady bezpieczeństwa, które pozwolą uniknąć niepotrzebnej tragedii! Jeśli jesteśmy świadkami, że na lodzie bawią się pozostawione bez opieki dzieci, lub spacerują beztroscy ludzie, zawsze należy reagować i dzwonić pod alarmowy numer 112, aby powiadomić odpowiednie służby. Dotyczy to również wędkarzy, dla których jest to sezon zimowych połowów, aby przebywając na pokrywie lodowej nie zapominali o swoim bezpieczeństwie. W czasie połowu ryb powinni posiadać ze sobą sprzęt asekuracyjny, np. linę przywiązaną do brzegu. Ze względu na mające miejsce w ostatnich dniach znaczne ocieplenie, zagrożenie załamaniem się lodu i utonięciem dodatkowo bardzo wzrosło.

Policja zachęca do zapoznania się z e-podręcznikiem Załamanie lodu i pomoc osobom tonącym oraz poradnikiem Bezpieczeństwo na lodzie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Remont chodnika w Stanowicach. Podpisz petycję!

Co z familokiem Wspólnoty Mieszkaniowej? Rok po pożarze…(GALERIA)

pierwszych klas Previous post Nabór do pierwszych klas w Rybniku
Next post Program Kompleksowej Rehabilitacji dla poszukujących pracy