Dobry Duch

Szyb Leon III otrzyma drugie życie! Zamieszka w nim Dobry Duch

Fundacja Dobry Start ożywi szyb Leon III! Fundacja dzięki prowadzeniu sklepu online – Dobry Duch może odmienić życie i los wielu ludzi!

Niesamowite miejsce z tradycją

Ponownemu użyciu – jak żartobliwie twierdzi ekipa zostanie poddane miejsce, czyli główny magazyn i siedziba sklepu. Mieści się ona w miejscu starej lampowni KWK Rydułtowy – Szyb Leon III.

To będzie nowa historia, ale jednocześnie ekipa nie zapomni o przeszłości. Już poszukuje starych zdjęć, które zawisną na ścianach. Z czasem planowana będzie ich wystawa. Można powiedzieć, że sklep to idea.

Zastanawiacie się pewnie jak to działa? Najpierw warto wspomnieć o głównym narzędziu – sklepie online

Poprzez sklep charytatywny Fundacja będzie pozyskiwać darowizny od osób bądź firm. Będą to rzeczy, które Wam przestały służyć, sklep je odsprzeda, a zyski przeznaczone zostaną na cele społeczne i pomoc potrzebującym. Będzie to przedsiębiorstwo społeczne.
To bardzo proste, bo skorzystają wszyscy – Wy pozbędziecie się niepotrzebnych rzeczy, ktoś kupi używane rzeczy w atrakcyjnej cenie, a Fundacja (dzięki Wam) pomoże innym. Realizatorzy projektu obiecują, że przekazywanie rzeczy będzie szybkie, proste, łatwe i przyjemne. Fundacja będzie dysponowała także busem do odbioru większych rzeczy.
Sklep silnie powiązany jest z tematami zero waste, drugiego obiegu przedmiotu, recyklingu, prostocie i oszczędności, a co za tym idzie także z ekologią. Z czasem projektowi towarzyszyć będą ciekawe imprezy i wydarzenia – jarmarki, eventy, targowiska, wystawy, akcje charytatywne.

Fundacja zaprasza do kontaktu osoby, które chciałyby przekazać przedmioty, a także wolontariuszy, którzy chcieliby uczestniczyć w tworzeniu czegoś wyjątkowo – [email protected] lub telefonicznie 724 384 626.

W tym miejscu nasuwa się pytanie – komu pomoże Fundacja?

Oto Ich misja:

Jesteśmy podporą dla osób, które nie ze swojej winy znalazły się na trudnym, życiowym zakręcie. Jednocześnie poszukujemy nowych rozwiązań wzmacniających kompetencje ekologiczne, zwłaszcza w zakresie ponownego wykorzystania rzeczy

Podopieczni będą mogli liczyć na wsparcie rozwojowe, pomoc prawną, wsparcie psychologiczne, pomoc rzeczową bądź pomoc wolontariacką pracowników (np. w przeprowadzeniu remontu).

Jak mówi prezes fundacji Michał Toman:

Wspierać będziemy również mieszkańców Rydułtów poprzez edukację ekologiczną i wspólne ekodziałania

Co to jest zero waste?

Z definicji to ochrona wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów, opakowań i materiałów, bez ich spalania, oraz bez zrzutów do ziemi, wody lub powietrza, które zagrażają środowisku lub zdrowiu ludzkiemu. Wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami. I dokładnie tak będzie działał sklep Dobry Duch! To czysta ekologia i redukcja odpadów.

Jak można pomóc Fundacji już teraz?
  • Przygotowując rzeczy, których już nie potrzebujecie, a które mogą pomóc komuś innemu. Jeśli macie coś do oddania odezwijcie się na [email protected]
  • Poprzez portal https://fanimani.pl/dobryduch/ którym możecie wspierać różne organizacje, robiąc zwyczajne zakupy. Można ustawić wtyczkę w przeglądarce i jak wejdziecie na sklep to Wam przypomina, że możecie włączyć darowiznę. Was to nie kosztuje, bo dany sklep zobowiązuje się do przekazania określonej kwoty na wskazaną organizację.
  • Udostępniając, komentując czy dodając reakcje na Facebooku
  • Pracowałeś na KWK Rydułtowy, zwłaszcza w okolichach Szybu Leon III? Wyślij dawne zdjęcia na [email protected] – dzięki temu historia nie zostanie zapomniana.

Na rozwój sklepu pozyskano dotację z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w ramach Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. Start już wkrótce!
Ty także możesz zostać Dobrym Duchem!

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

MKS Wodzisław wygrali Previous post MKS Wodzisław znowu wygrał!
przejazd w Czerwionce Next post Zmiana organizacji ruchu na ważnym przejeździe kolejowo-drogowym w Czerwionce-Leszczynach (aktualizacja na dzień 29.11.2022)