burmstrz ujawnił dzielnice zakażeń

Spór o apel w sprawie ratowania szpitala

Wczoraj (13.07) na sesji Rady Miejskiej pojawił się spór o apel w sprawie ratowania szpitala. Radni PiS nie zgadzali się z uzasadnieniem apelu.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Za ratowaniem szpitala

Podczas wczorajszej sesji nadzwyczajnej radni mieli podjąć uchwałę w sprawie wystosowania apelu do Marszałka Województwa Śląskiego. Miał on dotyczyć podjęcia działań w celu naprawy sytuacji w rybnickim szpitalu. Tutaj możecie Państwo zapoznać się z pełną treścią uchwały.

Wszystko wskazywało na to, że sesja będzie szybka, a głosowanie techniczne. Kto przecież nie poparłby stanowiska, mającego uratować szpital w Rybniku? Szczególnie, że takie apele rzadko bywają skuteczne.

W swoim uzasadnieniu zabrał głos Wiesław Janiszewski:

Dzisiejszy apel w postaci uchwały rady chciałbym potraktować jako głos samorządowców, radnych, którzy reprezentują interesy 41 tysięcy mieszkańców gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny.

podkreślił burmistrz

W obronie rządu

Po nim głos zabrał radny Gabriel Breguła (PiS), który w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości wyraził ubolewanie nad uzasadnieniem. Klub Radnych postanowił stanąć w obronie działań rządu. Radnym nie spodobało się stwierdzenie mówiące o niewydolności polskiego systemu zdrowia podczas pandemii:

– My jako Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość również troszczymy się o mieszkańców i zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych. To wszystko co Pan burmistrz powiedział, jak najbardziej się pod tym podpisujemy. Nie mniej mamy tutaj wniosek Klubu Radnych, jeżeli chodzi o uzasadnienie do uchwały. Jako klub składamy wniosek o wykreślenie tej części uzasadnienia. To raczej nie ma nic wspólnego z obecną sytuacją szpitala w Rybniku. Wszyscy pamiętamy, że rząd robił wszystko, żeby walczyć z pandemią jak tylko mógł, a niestety opozycja przeszkadzała.

uzasadnił radny Gabriel Breguła.

Radny PiS za odrzuceniem wniosku

Wniosek wywołał zaskoczenie zarówno u Burmistrza jak i Przewodniczącego Rady. Zwołano 5 minutową przerwę, podczas której próbowano uzgodnić stanowisko. Po przerwie poddano jednak pod głosowanie wniosek PiS, który odrzucono 14 głosami za i 3 przeciw. Co ciekawe, za odrzuceniem wniosku zagłosował również radny PiS Adam Herdzina. O komentarz poprosiliśmy radnego Aktywnych Społecznie Michała Tomana:

Cóż można powiedzieć w tej sprawie. Spór o apel w sprawie szpitala to doskonały przykład, gdy wielka polityka wchodzi w samorządowe potyczki. Ja osobiście nie pamiętam rządów, które na poważnie zajęłyby się służbą zdrowia. Od 30 lat nikt nic nie robi z tym systemem, więc w pełni zgadzam się z uzasadnieniem tego apelu

tłumaczy Michał Toman

Ostatecznie uchwałę o wystosowaniu apelu przyjęto 13 głosami, przy 4 głosach wstrzymujących (Gabriel Breguła, Adam Herdzina, Grzegorz Marek oraz Janusz Szołtysek).

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

bon turystyczne dla seniora Previous post Bon turystyczny dla seniora?
tragedia nad zalewem Next post Tragedia nad Zalewem Rybnickim