Spór o apel w sprawie ratowania szpitala

Spór o apel w sprawie ratowania szpitala

Wczoraj (13.07) na sesji Rady Miejskiej pojawił się spór o apel w sprawie ratowania szpitala. Radni PiS nie zgadzali się z uzasadnieniem apelu.


Dziękujemy, że do nas wpadłeś. Pamiętaj, że jesteśmy medium obywatelskim.
Nie jesteśmy na pasku żadnej lokalnej władzy czy firmy.
Szukamy prawdy!
Już teraz możesz pomóc nam się rozwijać. Zerknij tutaj
lokalsi.net

Za ratowaniem szpitala

Podczas wczorajszej sesji nadzwyczajnej radni mieli podjąć uchwałę w sprawie wystosowania apelu do Marszałka Województwa Śląskiego. Miał on dotyczyć podjęcia działań w celu naprawy sytuacji w rybnickim szpitalu. Tutaj możecie Państwo zapoznać się z pełną treścią uchwały.

Wszystko wskazywało na to, że sesja będzie szybka, a głosowanie techniczne. Kto przecież nie poparłby stanowiska, mającego uratować szpital w Rybniku? Szczególnie, że takie apele rzadko bywają skuteczne.

W swoim uzasadnieniu zabrał głos Wiesław Janiszewski:

Dzisiejszy apel w postaci uchwały rady chciałbym potraktować jako głos samorządowców, radnych, którzy reprezentują interesy 41 tysięcy mieszkańców gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny.

podkreślił burmistrz

W obronie rządu

Po nim głos zabrał radny Gabriel Breguła (PiS), który w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości wyraził ubolewanie nad uzasadnieniem. Klub Radnych postanowił stanąć w obronie działań rządu. Radnym nie spodobało się stwierdzenie mówiące o niewydolności polskiego systemu zdrowia podczas pandemii:

– My jako Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość również troszczymy się o mieszkańców i zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych. To wszystko co Pan burmistrz powiedział, jak najbardziej się pod tym podpisujemy. Nie mniej mamy tutaj wniosek Klubu Radnych, jeżeli chodzi o uzasadnienie do uchwały. Jako klub składamy wniosek o wykreślenie tej części uzasadnienia. To raczej nie ma nic wspólnego z obecną sytuacją szpitala w Rybniku. Wszyscy pamiętamy, że rząd robił wszystko, żeby walczyć z pandemią jak tylko mógł, a niestety opozycja przeszkadzała.

uzasadnił radny Gabriel Breguła.

Radny PiS za odrzuceniem wniosku

Wniosek wywołał zaskoczenie zarówno u Burmistrza jak i Przewodniczącego Rady. Zwołano 5 minutową przerwę, podczas której próbowano uzgodnić stanowisko. Po przerwie poddano jednak pod głosowanie wniosek PiS, który odrzucono 14 głosami za i 3 przeciw. Co ciekawe, za odrzuceniem wniosku zagłosował również radny PiS Adam Herdzina. O komentarz poprosiliśmy radnego Aktywnych Społecznie Michała Tomana:

Cóż można powiedzieć w tej sprawie. Spór o apel w sprawie szpitala to doskonały przykład, gdy wielka polityka wchodzi w samorządowe potyczki. Ja osobiście nie pamiętam rządów, które na poważnie zajęłyby się służbą zdrowia. Od 30 lat nikt nic nie robi z tym systemem, więc w pełni zgadzam się z uzasadnieniem tego apelu

tłumaczy Michał Toman

Ostatecznie uchwałę o wystosowaniu apelu przyjęto 13 głosami, przy 4 głosach wstrzymujących (Gabriel Breguła, Adam Herdzina, Grzegorz Marek oraz Janusz Szołtysek).

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Więcej w lokalsi.net

Więcej w lokalsi.net

Antoni Kidyński