Są podwyżki dla włodarzy

Są podwyżki dla włodarzy

Na mocy ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, radni Czerwionki-Leszczyn zagłosowali dziś za podwyżkami dla burmistrza Wiesława Janiszewskiego i dla siebie. W takiej samej sytuacji znalazły się niemal wszystkie samorządy.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Fala podwyżek wynagrodzeń włodarzy i diet radnych – to bardzo gorący temat niemal w całym kraju.
Z początkiem listopada weszła w życie nowelizacja ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą włodarze: marszałkowie, prezydenci miast, starostowie, burmistrzowie i wójtowie mogą zarabiać znacznie więcej, a radni otrzymać wyższe diety. Ostateczne zagłosować mają radni, którzy w większości przypadków muszą podjąć uchwały.

I tak oto radni, np. Rybnika zdecydowali o podwyżce Prezydenta Piotra Kuczery – po podwyżce jego pensja wzrosła do 18 486 zł. W przypadku Rybnika 18 radnych było za podwyżką, 6 wstrzymało się od głosu, a 1 był nieobecny. Nie było nikogo przeciw.

Z kolei, np.: pensja Prezydenta Gliwic ma wzrosnąć z 11 000 zł do ok. 20 000 zł, podobnie jak prezydenta Rudy Śląskiej.

Sesja w Czerwionce-Leszczynach

Nie inaczej jest w Czerwionce-Leszczynach. Jeszcze trwa sesja RM. Radni właśnie przegłosowali podwyżkę dla Wiesława Janiszewskiego oraz swoją.

Głosy podczas głosowania kształtowały się następująco:

  • W przypadku głosowania za podwyżką dla burmistrza Wiesława Janiszewskiego:

Za podwyżką było 16 radnych, nikt nie wstrzymał się od głosu, 5 radnych było przeciw.

  • Za podwyżką diet radnych:

Za podwyżką było 16 radnych, nikt nie wstrzymał się od głosu, 5 radnych było przeciw.

Co ciekawe, przeciw byli radni PiS. Zagłosowali przeciw własnemu rządowi, który ową ustawę zaproponował, a później przegłosował ją sejm.

Zdjęcie: z sesji Cz-L

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Więcej w lokalsi.net

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn.