piotr kuczera

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera uzyskał absolutorium

Na wczorajszej sesji Rady Miasta Rybnika Piotr Kuczera uzyskał absolutorium po przedstawieniu sprawozdania z budżetu za rok 2019. Nie obyło się jednak bez krytyki ze strony radnych i mieszkańców.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Budżet miasta

Na wczorajszej sesji Rady Miasta przedstawiono raport o stanie miasta Rybnika za 2019 rok, który jest dostępny tutaj.

Wydatki inwestycyjne w roku 2019 wyniosły ponad 290 mln złotych. Na walkę ze smogiem i niską emisją wydano w 2019 roku 24.696.836 zł. Jak pisaliśmy ostatnio Rada Miasta Rybnika przyjęła „Gminny Program Niskoemisyjny Miasta Rybnika”. Głównym celem tego programu jest wsparcie osób doświadczających ubóstwa energetycznego w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Natomiast wydatki na drogi wyniosły 211.384.372 zł. Można zapoznać się z szczegółowym dokumentem z wykonania budżetu za rok 2019 tutaj.

Absolutorium prezydenta i krytyka

Prezydent Piotr Kuczera otrzymał wotum zaufania. W sprawie udzielenia absolutorium rada wydała 14 głosów za i 11 przeciw. Chociaż wyższością głosów rada miasta przyjęła wykonanie budżetu przez prezydenta, to nie obyło się bez głosów sprzeciwu i krytyki. Krytyka płynęła przede wszystkim ze strony opozycyjnych radnych, którzy podczas dyskusji zabrali głos. Jeden z radnych, Łukasz Dwornik wyraził swój zawód w związku z brakiem wiarygodności prezydenta. Podobnie wypowiedział się następny radny, Andrzej Sączek, który powiedział, że jest zażenowany tym, jak traktowani są mieszkańcy. Zwrócił uwagę na brak informacji dotyczących m.in. polityki śmieciowej, czy niepełne wykorzystaniem budżetu na termo dynamizację domów wielorodzinnych. Radny zwracał wielokrotnie uwagę na brak dialogu prezydenta z mieszkańcami czy przedsiębiorcami, a także na brak podania powodów wielu decyzji podjętych przez prezydenta w ostatnim roku. Jak twierdzi pan Sączek, prezydent nie odwiedza posiedzeń rady dzielnic, ponieważ nie chce słuchać głosów mieszkańców. Sprawozdanie z każdego roku powinno mieć kontynuację, podawać kolejne kroki inwestycji – mówił radny.

Wielu radnym nie podobał się także sposób prowadzenia dyskusji, czyli odpowiadanie na poszczególne wypowiedzi po zakończeniu dyskusji. Jak powiedział Arkadiusz Szweda „Nie możemy posłuchać jak Pan Prezydent odnosi się do uwag […]. To nie jest formuła rozmowy.” Radny skomentował zachowanie Prezydenta w następujący sposób:

Pana misja polega na tym, żeby stłumić dyskusję na temat miasta i na temat jego problemów w zarodku. Jak najskuteczniej, wykasować i nie doprowadzić do niej.

Podsumowując, podczas oglądania przebiegu sesji rady ciężko wyzbyć się wrażenia, że Piotr Kuczera nie był w stanie odpowiedzieć na zarzuty opozycji. Nachodzi myśl, że faktycznie przyjęta forma odpowiedzi nie była słusznym rozwiązaniem.

Całość Sesji Rady można zobaczyć na platformie YouTube.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Fot. Dominik Gajda

warsztaty online Previous post Warsztaty dla mieszkańców
burmstrz ujawnił dzielnice zakażeń Next post Wiemy ile osób jest objętych kwarantanną w każdej z dzielnic