Poważnie ranna dziewczynka. Jechała bez pasów

Do tragicznego wypadku doszło w Żorach na ulicy Pszczyńskiej. Poważnie ranna została 5-cio letnia dziewczynka. Jechała bez zapiętych pasów.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Cztery osoby poszkodowane

Policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w sobotę na ulicy Pszczyńskiej. Służby wstępnie ustaliły, że 63-letni kierowca renault z powiatu rybnickiego, jadąc ulicą Pszczyńską w Żorach, z nieustalonych przyczyn nagle zjechał na przeciwny pas jezdni. Doszło do czołowego zderzenia z volkswagenem, kierowanym przez 62-letnią mieszkankę powiatu pszczyńskiego.

W wyniku zdarzenia w ciężkim stanie do szpitala trafił 63-latek oraz 60-letnia pasażerka renault, a także 62-letnia kierująca drugim pojazdem oraz podróżujące z nią dziecko. Niespełna 5-letnia dziewczynka, która przewożona była bez pasów, w niezamocowanym foteliku, również została poważnie ranna. 

Stróże prawa apelują o rozwagę na drodze i przypominają o obowiązku przewożenia małoletnich o wzroście poniżej 150 cm w fotelikach, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nawet do osiągnięcia pełnoletności (poza wyjątkami). Pamiętajmy, że odpowiedni fotelik i zapięte pasy mogą uratować życie Waszych dzieci!


Więcej w Lokalsi.net:


Jaki fotelik?

Według prawa fotelik używany przez nas musi być zgodny z:

1) masą i wzrostem dziecka oraz

2) właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe”.

Ponadto ustawodawca wskazuje, że wszystkie urządzenia przytrzymujące dla dzieci powinny być instalowane w pojeździe zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia.

Więcej o tym jak przewozić dziecko w samochodzie znajdziesz tutaj.

O czym pamiętać podczas zakupu i montażu fotelika?

  • Fotelik samochodowy powinien być dopasowany do profilu siedziska – należy sprawdzić czy po zamontowaniu jest stabilny, tzn. nie przesuwa się i nie kołysze;
  • Najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż fotelika w samochodzie za pomocą pasów bezpieczeństwa. Jednak jeśli to tylko możliwe (auto jest wyposażone w specjalne uchwyty),lepiej wybrać fotelik montowany za pomocą systemu ISOFIX. W ten sposób zapewnimy lepsze i stabilniejsze zespolenie go z samochodem;
  • Bardzo ważnym elementem fotelika są pasy bezpieczeństwa. Za najbezpieczniejsze uznaje się pasy 5-punktowe (z dodatkowym pasem biodrowym);
  • Pasy bezpieczeństwa powinny być wytrzymałe ale też miękkie, aby zapewnić dziecku wygodę. Istotna jest także prawidłowa ich regulacja (zarówno na długość, jak i wysokość);
  • W przypadku fotelików dla najmłodszych dzieci (noworodków i niemowlaków) cała podstawka urządzenia powinna dotykać siedziska kanapy. Zaleca się, aby kąt nachylenia pomiędzy linią pleców dziecka a pionem wynosił od 30 do 45 stopni.1

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

rydułtowski rynek Previous post W Rydułtowach chcą porozmawiać o przestrzeni miejskiej
olza Next post Wał przeciwpowodziowy w Olzie będzie naprawiony

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds