olza

Wał przeciwpowodziowy w Olzie będzie naprawiony

Remont wału przeciwpowodziowego w Olzie w gminie Gorzyce jest efektem wieloletnich starań.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Remont wału przeciwpowodziowego w Olzie w gminie Gorzyce jest efektem kilku lat starań gminy. Od kilku lat, wspólnie z sołtysem sołectwa Olza Józefem Sosneckim, gmina prowadzi działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Olzy. Już w 2015 roku wójt dostał informację o złym stanie technicznym odcinków wałów na rzekach Olza i Odra. Wójt wystąpił więc z wnioskiem do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach o przeprowadzenie kontroli tych odcinków. W efekcie przeprowadzonego postępowania WINB wydał decyzję nakazującą PGW Wody Polskie usunięcie nieprawidłowości poprzez naprawę prawych odcinków wałów w Olzie i Uchylsku.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zleciło opracowanie stosownej dokumentacji, a następnie uzyskało wszystkie wymagane prawem pozwolenia i decyzje administracyjne. Gmina na swoim profilu Facebook, a także stronie głównej udostępniła dzisiaj nowe informacje. Mianowicie wyłoniono wykonawcę zadania i inwestycja właśnie ruszyła. Jak podaje gmina, zadanie wykonuje firma Melioracje Wodne Stanisław Kachel z Rybnika. Wartość robót wynosi na ponad 476 tysięcy złotych. Remont wałów będzie prowadzony po ich dotychczasowej trasie.

Zakres robót

Zakres robót obejmuje między innymi prace pomiarowe, wykoszenie roślinności, usunięcie zakrzaczeń z międzywala i z korpusu wału. Także usunięcie z terenu robót warstwy ziemi urodzajnej grubości 20 cm i zdeponowanie jej poza terenem robót. Później nastąpi wykonanie uszczelnienia walów, które zostaną umocnione lub uszczelnione bentomatą i zagęszczone. Następnie firma zajmie się kształtowaniem przekroju poprzecznego wałów oraz remontem zastawki na przepuście wałowym. Na samym końcu nastąpi uporządkowanie terenu przyległego po zakończeniu inwestycji.

Jak wypowiada się gmina na swojej stronie:

To chyba pierwsza tak duża inwestycja w nasze bezpieczeństwo od czasu naprawy wałów po pamiętnej powodzi 1997 r., czyli od ponad 20 lat.

W 1997, wraz z bezpośrednio sąsiadującą wsią Odra, miejscowość silnie ucierpiała w tzw. powodzi tysiąclecia.

Więcej informacji można znaleźć także na stronie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Zobacz także: PKP PLK remontuje peron na stacji w Leszczynach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Zdj.: Gmina Gorzyce
Źródło: Gmina Gorzyce

Previous post Poważnie ranna dziewczynka. Jechała bez pasów
przetarg Next post Przetarg na odbiór odpadów komunalnych w Wodzisławiu Śląskim