Pierwszy, potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce!

Jak podaje RMF 24, w Polsce odnotowano pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem. Zdiagnozowano go w szpitalu (w województwie lubuskim) w Zielonej Górze. Pacjent czuje się dobrze.

Jak przekazał minister zdrowia Łukasz Szumowski:

W nocy otrzymaliśmy dodani wynik pierwszego pacjenta, który ma koronawirusa w Polsce.

Minister zdrowia poinformował, że testy próbek na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wyszły u pacjenta pozytywnie. Pacjent czuje się dobrze, a szpital postępuje zgodnie z procedurami. Pacjent złosił się do lekarza po tym, jak telefonicznie otrzymał informację, by skontaktować się z służbami sanitarnymi. Przyjechał z Niemiec. Nie podano jego wieku, jednak nie jest w grupie ryzyka.

Jak zapewnia minister Szumowski:

Wszystkie osoby, które miały kontakt z pacjentem zostały objęte kwarantanną domową i są objęte nadzorem służb sanitarnych.

Testy uczniów internatu w Policach

Szef resortu zdrowia przekazał również, że testy uczniów internatu w Policach, którzy zostali objęci kwarantanną w związku z podejrzeniem koronawirusa, dały wynik negatywny.

W Polsce nie zmieniły się procedury szpitalne, w związku z pierwszym zakażeniem. W szpitalach przygotowują specjalne ćwiczenia. W związku z koronawirusem w Polsce jest hospitalizowanych 68 osób, a ok 500 poddanych kwarantannie.

Rząd zapewnia, że kontroluje sytuację

Najważniejsze, by nie wpadać w panikę. Jeśli zajdzie potrzeba to oddziały zakaźne zwiększą liczbę łóżek. W Polsce jest 79 oddziałów zakaźnych, trzy oddziały podległe Ministerstwu Obrony Narodowej.

Minister zdrowia uspokaja:

Mówiliśmy, że ten wirus się pojawi w Polsce i tak się stało. Mówiliśmy, że natychmiast poinformujemy państwa jak to się zdarzy i tak zrobiliśmy. Cały czas informujemy: należy zachować higienę, myć ręce, nie wychodzić do większych zbiorowisk, jeśli kichamy i kaszlemy. Ta choroba – jeżeli słuchamy ekspertów: epidemiologów, zakaźników – jest w swoim przebiegu zbliżona do grypy (…) pamiętajmy, że to nie jest taka choroba jak SARS, jak MERS, ebola. To zupełnie inna kategoria wagowa infekcji, przechodzi ją 80 proc. osób łagodnie. Nie ma powodów do niepokoju.

Koronawirus na swiecie

Na całym świecie stwierdzono już ponad 93 tysiące przypadków zakażenia koronawirusem: 80 tysięcy w Chinach, prawie 5400 w Korei Południowej i ponad 2500 we Włoszech, gdzie zmarło już 79 osób, Włochy są również trzecim największym skupiskiem koronawirusa na świecie. 

Główne objawy choroby to: gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Previous post Nie będzie strajku w WSS nr 3!
Next post Zameczek w Czernicy – miejsce spotkań ludzi z pasją

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds