Osiedle Dobrych Ludzi

Gorsza dzielnica …

Dzielnica Boguszowice Osiedle w Rybniku funkcjonuje w mentalności wielu rybniczan, jako dzielnica gorsza. Dzielnica z piętnem patologii. Na hasło “Pekin” – które to w języku potocznym określa dzielnicę – przez lata drżeli mieszkańcy innych dzielnic. Przestrzeń dzielnicy realnie i symbolicznie była zawłaszczona przez jej gorszy element. “Pekin City – kto wiedzie zabity” – głosił jeden z napisów na ścianie, który miał za zadanie ostrzegać przyjezdnych. 

Mieszkańcy dzielnicy są świadomi jej historii, nie wypierają się jej. Nie ma jednak w nich zgody na dalsze przedstawianie Boguszowic Osiedla w takim świetle. Dzielnica mocno się zmieniła. To nie to samo osiedle, które 15-20 lat temu zbudowało sobie własną legendę. 

Ogromny potencjał

Dzielnica Boguszowice Osiedle dziś, to dzielnica ogromnych potencjałów. Tym głównym są mieszkańcy, jest to bowiem jedna z najliczebniejszych dzielnic w Rybniku. To w tej dzielnicy rozwinęła się jedna z najprężniej działających w mieście organizacji pozarządowych – Stowarzyszenie “17-tka”, która tylko w tej dzielnicy prowadzi świetlicę dla dzieci, klub młodzieżowy, Klub Integracji Społecznej i Klub Seniora. “17-tka” to również osiedlowi pedagodzy ulicy, integracyjny klub aktywnych dla społeczności lokalnej i Rybnicki Bank Drugiej Ręki. Organizacja zajmuje się również rewitalizacją

To jednak nie wszystko, organizacji działających na rzecz mieszkańców i społeczności lokalnej jest więcej. Fundacja przy Spółdzielni Mieszkaniowej Południe, Stowarzyszenie Pasjonaci czy Stowarzyszenie “Razem Lepiej” . Są też organizacje wolontaryjne zajmujące się zwierzętami: ich leczeniem i adopcją. W Boguszowicach działają aż dwie! Jest też wiele grup nieformalnych które inicjują lub wspierają dobre inicjatywy. To ogromny potencjał energii i wolontaryjnego dobra, dlatego mieszkańcy nie mają wątpliwości, że ich dzielnica to “Osiedle Dobrych Ludzi”.

Fot. Tomasz Wiśniewski

Osiedle Dobrych Ludzi  

Mieszkańcy patrzą na dzielnicę przez pryzmat tych pozytywnych inicjatyw. A jest ich wiele: sprzątanie osiedlowego parku, akcja szycia maseczek w okresie zagrożenia epidemicznego, „pogotowie zakupowe” dla osób starszych i niesamodzielnych, niezwykła akcja adopcji zwierząt czy fajna akcja siania łąk kwietnych. Jest też najnowszy pomysł mieszkańców: Boguszowickie Obiady Czwartkowe, czyli akcja wspierania osób starszych i niesamodzielnych w postaci dostarczania ciepłego posiłku.

Dzielnica dysponuje ogromnym potencjałem pozytywnych ludzi, którzy codziennie wspierają rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Zależy mi, żeby to właśnie z tymi pozytywnymi obrazami kojarzono naszą dzielnicę. Dlatego też akcja #OsiedleDobrychLudzi jako jeden z celów stawia sobie nagłaśnianie pozytywnych inicjatyw realizowanych – bardzo często – przez wolontariuszy, będących mieszkańcami dzielnicy Boguszowice Osiedle. Akcja ma na celu ukazanie pozytywnych stron dzielnicy i swoiste odczarowanie jej wizerunku. Chcemy – i ja osobiście chcę – pokazać ile wspaniałych inicjatyw podejmują mieszkańcy na rzecz własnej społeczności lokalnej. To coś, co nas wyróżnia i o czym należy głośno mówić – mówi Grzegorz Głupczyk, jeden z pomysłodawców akcji.

Fot. Kamil Szumiak

W ramach akcji powstanie sieć wolontariuszy, która ułatwi współpracę i wymianę informacji, ważna jest też identyfikacja wizualna. Używanie hasztagu #OsiedleDobrychLudzi pozwoli w łatwy sposób dotrzeć do wszystkich inicjatyw realizowanych wolontaryjnie na rzecz dzielnicy. To dobra droga, żeby łączyć różne wydarzenia właśnie z dzielnicą Boguszowice Osiedle, czyli z Osiedlem Dobrych Ludzi.

zamknięcie ulicy Previous post Zamknięcie ulicy Okulickiego w Rybniku
chrońmy lasy Next post By chronić europejskie lasy

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds