nowe wnioski 500+

Nowe wnioski o świadczenie 500+

Od 1 stycznia 2022 roku to ZUS będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia „Rodzina 500+”, a także je wypłacał. Gminy będą wypłacały to świadczenie tylko do końca maja 2022 r.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Od 1 stycznia 2022 roku to ZUS będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia „Rodzina 500+” i je wypłacał. Rodzic, który obecnie nie pobiera świadczenia 500+ na swoje dziecko, aby uzyskać do niego prawo na okres od 1 stycznia do 31 maja 2022 r., musi złożyć wniosek elektronicznie do ZUS. Natomiast wszyscy inni rodzice, którzy są w trakcie okresu pobierania świadczenia 500+, wnioski na nowy okres świadczeniowy (1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.), mogą składać elektronicznie dopiero od 1 lutego 2022 r.

Wnioski o przyznanie świadczenia 500+ od 1 stycznia przyszłego roku będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia

mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS
Zmiany

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przenosi ustalanie uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłatę z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmianie ulega także wypłata tego świadczenia. Będzie wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Kolejna zmiana dotyczy także samego sposobu złożenia wniosku. Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia przyszłego roku będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Empatia lub przez bankowość elektroniczną. Pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS.

Zobacz także: Kolejne świadczenia na dzieci. Tym razem 900 i 1000 PLUS

Z uwagi, że od 1 stycznia 2022 r. wnioski o świadczenie wychowawcze i załączniki do wniosku można będzie złożyć tylko w formie elektronicznej, ZUS zapewni wszystkim zainteresowanym taką możliwość. Każda osoba będzie mogła liczyć na pomoc ZUS przy składaniu tych dokumentów

zapewnia ZUS

Informacja: ZUS

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Piracka przygoda Previous post Piracka przygoda!
inwestycje kolejowe Next post Inwestycje kolejowe w ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego