Bistro z Ikrą

Niezwykłe Bistro i zbiórka na przetrwanie #wspieramGastro

Rybnickie „Bistro z Ikrą” działa jako spółdzielnia socjalna. Teraz ten specyficzny lokal gastronomiczny walczy o byt. Zbiórka na przetrwanie tych trudnych czasów to jedyne ich rozwiązanie.

Przedsiębiorcy już zmagają się ze skutkami kryzysu związanego z pandemią kronawirusa. Dotkliwie odczuwa to branża gastronomiczna. Są jednak takie przedsiębiorstwa, które działają tylko po to by osoby zagrożone wykluczeniem mogły same funkcjonować w społeczeństwie. Dziś rybnickie „Bistro z Ikrą” szuka wsparcie poprzez zrzutkę crowdfundingową.

Bistro z Ikrą

Bistro swoje pierwsze powstało 23 kwietnia 2018. Wtedy to w rybnickiej dzielnicy Niedobczyce otworzyli drzwi dla gości po raz pierwszy. Tego dnia niezwykła ekipa pracująca w bistro ugotowała i wydała pierwsze obiady, placki ziemniaczane i naleśniki.

Bistro z Ikrą powstało by dać pracę osobom niepełnosprawnym, które na rynku pracy mają zdecydowanie trudniej. Aktualnie kadra składa się z 10 osób w tym 8 osób z różnymi niepełnosprawnościami. Przez prawie dwa lata zespół przeżył wiele cudownych chwil jak chociażby zdobycie 3 miejsca w regionalnym konkursie Lodołamacze, ale też wiele ciężkich po których jednak podnosiliśmy się i działaliśmy dalej.

Potrzebna pomoc

W związku z zamknięciem lokali gastronomicznych bistro stanęło pod ścianą. Z dniem 31 marca kończą się umowy pracownicze. Stan epidemii ogłoszony klika dni temu nie napawa optymizmem i załoga spodziewa się, że zostaną utrzymane decyzje w sprawie zamknięcia lokali gastronomicznych (tylko wynos i dowóz).

Aktualnie bez pomocy z zewnątrz, bez Waszej pomocy już się nie podniesiemy. Mamy zatem TYDZIEŃ na podjęcie decyzji czy zakończyć działalność Bistro a tym samym zatrudnienie. Możecie im pomóc podjąć tę decyzję dokonując wpłat na bieżącą działalność Bistro.

apeluje Piotr Puchała- menedżer Bistro z Ikrą

Zbiórka na przetrwanie czasu pandemii:

lub dokonaj darowizny na konto:

Pomagać można również w najprostszy sposób- zamawiając posiłki z dowozem. Zobaczcie co można zjeść dobrego na ich stronie.

Czym jest spółdzielnia socjalna?

Spółdzielnia socjalna jest instytucją posiadającą osobowość prawną. Daje szanse osobom zagrożonym wykluczeniem. Ustawa o spółdzielniach socjalnych wyjaśnia, że ich funkcjonowanie opiera się na osobistej pracy założycieli i pracowników na rzecz dwóch elementów: aktywizacji społecznej oraz zawodowej.

Jeśli chodzi o pierwszy zakres funkcjonowania spółdzielni socjalnej, integracja ze społeczeństwem lub np. przejmowanie ważnych ról w miejscu zamieszkania to postawy, których uczą się członkowie spółdzielni.
W przypadku drugiego obszaru – zatrudnienia – rola spółdzielni polega na stymulacji osób objętych jej działaniem, by były w stanie samodzielnie prowadzić działania na rynku pracy.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

pasjonaci fotografii Previous post „Zamkowi” pasjonaci fotografii
Kwarantanna w koronawirusie Next post Mieszkaniec Żor złamał zasady kwarantanny