wizualizacja tężnia Rybnik

Nie tylko tężnia w Rybniku

Ze względu na sytuację pandemiczną, nie można niestety korzystać z inhalacji solankowych, oferowanych przez rybnicką tężnię, nie ma jednak przeszkód, by cieszyć się wiosną na terenach wokół niej. Te zaś pięknieją z dnia na dzień.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Wokół tężni…

Na starych schodach, prowadzących niegdyś na kąpielisko, już wkrótce zostaną zainstalowane siedziska. Na ścieżce wzdłuż stawu montowane są trejaże – docelowo będą one podświetlone, a po ich konstrukcji piąć się będzie roślinność. Wokół tężni, podobnie jak w ubiegłym roku, posiane zostały łąki kwietne. W tej chwili trwa też porządkowanie terenu przy nowych toaletach.

Projekt, realizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej, jest ambitny i rozłożony w czasie na kilka lat, w zależności od możliwości budżetowych jednostki.

Dotychczas z pieniędzy, przeznaczonych na ten cel w ubiegłym roku, wykonaliśmy ścieżkę, łączącą okrągły plac tężni ze ścieżką okalającą park oraz trasę doprowadzającą do parku linowego. Powstał też placyk przy parku linowym oraz pierwszy fragment plaży – wymienia Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor rybnickiego Zarządu Zieleni Miejskiej

Zakupiono

Z tegorocznych funduszy zakupiono i zamontowano poręcze przy schodach znajdujących się na ścieżkach. Zakupione zostały również konstrukcje oraz drewno do realizacji, tzw. trejaży, czyli elementów dekoracyjnych, przypominających „bramki”, które aktualnie montowane są wzdłuż ścieżki przy zbiorniku wodnym. Jest to konstrukcja stalowa, która następnie zostanie obłożona drewnem egzotycznym. Staną trzy takie konstrukcje – w tym jedna z siedziskiem.

Kolejny etap

W następnym etapie, w okolicy plaży zostaną zamontowane siedziska-platformy, które również zakupiliśmy z zeszłorocznego budżetu. Na ścieżce okalającej tężnię oraz przy parku linowym pojawią się ławki. To zakończy pewien etap realizacji projektu, który udało nam się przygotować ze środków zeszłorocznych – dodaje J. Kotynia-Gnot

W ubiegłym roku ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wysiane w kilku punktach miasta, w tym również na terenie tężni, łąki kwietne. Miejscy ogrodnicy postanowili więc kontynuować ten sposób zagospodarowania zieleni i obsiali kilka kolejnych fragmentów terenu tężni. Planowana jest też realizacja obszernej rabaty wokół nowo powstałej toalety.

Teren wokół tężni solankowej to w tej chwili jedno z ulubionych miejsc wypoczynku naszych mieszkańców – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Malownicze tereny spacerowe, infrastruktura rowerowa, tunel pieszo-rowerowy, prowadzący w kierunku leśnych duktów dzielnicy Północ – wszystko to przyciąga spacerowiczów i rowerzystów z całego miasta i okolic. Zachęcam do korzystania z możliwości wypoczynku, jakie daje to miejsce, ważne jednak, by beztroska nie pozwoliła nam zapomnieć o konieczności zachowania odpowiednich zasad tzw. reżimu sanitarnego – dodaje prezydent

Poszukiwania dzierżawcy

W tej chwili, Zarząd Zieleni Miejskiej szuka dzierżawcy terenu, który byłby zainteresowany poprowadzeniem małej gastronomii na terenie rekreacyjnym, przylegającym do tężni.

Jeżeli chodzi o koszty inwestycji na terenie tężni, to ponad 158 tysięcy złotych kosztowało zagospodarowanie terenu wokół tężni (w tym konstrukcje trejaży, obudowy drewniane, schody terenowe, balustrady przy schodach terenowych). Blisko 93 tysiące złotych kosztowała realizacja bezobsługowego parku linowego (Budżet Obywatelski 2019). Budowa i montaż toalety 137,5 tys.

Zdjęcia: UM Rybnik

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Flaga Polski Previous post Flaga Polski- instrukcja obsługi
Żywność Next post Żywność w czasie pandemii