matura

Matura, już po raz kolejny – w pandemii. Zmiany

Matura rozpocznie się 4 maja. Na razie nic nie wskazuje na to, by miały się odbyć później. W województwie śląskim do matury w maju ma podejść ponad 31 tysięcy uczniów. Po raz kolejny odbędzie się ona w reżimie sanitarnym. Są zmiany.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wszyscy uczestnicy dotychczasowych biegów przebieli już razem około 60 000 km. Już od kilkunastu dni trwają zapisy do XVI edycji biegu, a na liście startowej rejestracji dokonało już prawie 200 osób.

Tegoroczny limit uczestników wynosi 600 osób. Zapisów można dokonać na portalu w kwocie:

  • 55 zł do dnia 24.09.2023,
  • w późniejszym terminie (od 25.09.2023 do 05.10.2023) w kwocie 80 zł,
  • w dniu zawodów (15.10.2022) pod warunkiem niewyczerpania limitu 600 osób w kwocie 120 zł. 

Rywalizacji na dystansie 10 km w „biegu głównym”, zgodnie z tradycją będzie w tym dniu towarzyszył „bieg po zdrowie” na dystansie ok. 2,5 km.  Tu limit uczestników wynosi 750 osób.

Opłata startowa to”

  • 15 zł do dnia 5.10.2023 oraz
  • 25 zł w dniu biegu pod warunkiem niewykorzystania limitu uczestników.

Miło nam poinformować, że zamknęliśmy długą listę sponsorów biegu, którym już dziękujemy za  wsparcie. Prezentujemy ich w grafice.

mówią Organizatorzy

Wszystkie informacje można uzyskać na stronie internetowej. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w XVI Żorskim Biegu Ulicznym!

Informacja i grafiki: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Egzaminy maturalne mają być przeprowadzone od 4 do 20 maja (termin dodatkowy: 1-16 czerwca). Sesja poprawkowa przewidziana jest na 24 sierpnia.

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne matury odbędą się w terminie. Jak powiedział w Radiu ZET wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski:

Na razie nie widać powodu, dla którego mielibyśmy zmieniać termin egzaminów maturalnych.

Próbne matury i egzaminy ósmoklasisty pokazały, że w bezpieczny sposób można te egzaminy przeprowadzić

Maturzyści przygotowują się do egzaminów w domu. Przypomnijmy, że w zeszłym roku zostały one przesunięte na czerwiec.

Będą zmiany. Będzie łatwiej?

Matura w tym roku przeprowadzona będzie na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak do tej pory – na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Część pisemna egzaminu maturalnego zacznie się 4 maja, a ostatni egzamin odbędzie się 20 maja. Żeby zdać maturę trzeba uzyskać co najmniej 30 % możliwych punktów ze wszystkich przedmiotów z poziomu podstawowego (czyli języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego wybranego przez zdającego). Można zdawać przedmiot dodatkowy z poziomu rozszerzonego, jednak nie jest to wymóg.

Zmiany:

  • zniesiono obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (jako warunku zdania egzaminu maturalnego),
  • zmniejszono liczbę zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym (głównie zadań otwartych), przy czym zachowany będzie pełny czas przeprowadzania egzaminu,
  • abiturienci nie będą musieli przystąpić do obligatoryjnego dotąd jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru.

Egzaminy będą przeprowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym. Uczniowie będą musieli zachować dystans, przynieść swoje przybory, założyć maseczkę (mogą ją zdjąć podczas pisania egzaminu) i dezynfekować ręce. Również pomieszczenia będą często dezynfekowane.

Wyniki maturalne mają zostać ogłoszone 5 lipca. Dokładny harmonogram znajduje się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Nowa rzeczywistość maturzysty

Previous post 69-latka zderzyła się z pijanym 34-latkiem
place zabaw Next post Wodzisław Śląski dba o najmłodszych. Będą 4 place zabaw!

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds