matura

Matura, już po raz kolejny – w pandemii. Zmiany

Matura rozpocznie się 4 maja. Na razie nic nie wskazuje na to, by miały się odbyć później. W województwie śląskim do matury w maju ma podejść ponad 31 tysięcy uczniów. Po raz kolejny odbędzie się ona w reżimie sanitarnym. Są zmiany.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Egzaminy maturalne mają być przeprowadzone od 4 do 20 maja (termin dodatkowy: 1-16 czerwca). Sesja poprawkowa przewidziana jest na 24 sierpnia.

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne matury odbędą się w terminie. Jak powiedział w Radiu ZET wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski:

Na razie nie widać powodu, dla którego mielibyśmy zmieniać termin egzaminów maturalnych.

Próbne matury i egzaminy ósmoklasisty pokazały, że w bezpieczny sposób można te egzaminy przeprowadzić

Maturzyści przygotowują się do egzaminów w domu. Przypomnijmy, że w zeszłym roku zostały one przesunięte na czerwiec.

Będą zmiany. Będzie łatwiej?

Matura w tym roku przeprowadzona będzie na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak do tej pory – na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Część pisemna egzaminu maturalnego zacznie się 4 maja, a ostatni egzamin odbędzie się 20 maja. Żeby zdać maturę trzeba uzyskać co najmniej 30 % możliwych punktów ze wszystkich przedmiotów z poziomu podstawowego (czyli języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego wybranego przez zdającego). Można zdawać przedmiot dodatkowy z poziomu rozszerzonego, jednak nie jest to wymóg.

Zmiany:

  • zniesiono obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (jako warunku zdania egzaminu maturalnego),
  • zmniejszono liczbę zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym (głównie zadań otwartych), przy czym zachowany będzie pełny czas przeprowadzania egzaminu,
  • abiturienci nie będą musieli przystąpić do obligatoryjnego dotąd jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru.

Egzaminy będą przeprowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym. Uczniowie będą musieli zachować dystans, przynieść swoje przybory, założyć maseczkę (mogą ją zdjąć podczas pisania egzaminu) i dezynfekować ręce. Również pomieszczenia będą często dezynfekowane.

Wyniki maturalne mają zostać ogłoszone 5 lipca. Dokładny harmonogram znajduje się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Nowa rzeczywistość maturzysty

Previous post 69-latka zderzyła się z pijanym 34-latkiem
place zabaw Next post Wodzisław Śląski dba o najmłodszych. Będą 4 place zabaw!