Matura, już po raz kolejny – w pandemii. Zmiany

Matura, już po raz kolejny – w pandemii. Zmiany

Matura rozpocznie się 4 maja. Na razie nic nie wskazuje na to, by miały się odbyć później. W województwie śląskim do matury w maju ma podejść ponad 31 tysięcy uczniów. Po raz kolejny odbędzie się ona w reżimie sanitarnym. Są zmiany.


Dziękujemy, że do nas wpadłeś. Pamiętaj, że jesteśmy medium obywatelskim.
Nie jesteśmy na pasku żadnej lokalnej władzy czy firmy.
Szukamy prawdy!
Już teraz możesz pomóc nam się rozwijać. Zerknij tutaj!
lokalsi.net

Egzaminy maturalne mają być przeprowadzone od 4 do 20 maja (termin dodatkowy: 1-16 czerwca). Sesja poprawkowa przewidziana jest na 24 sierpnia.

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne matury odbędą się w terminie. Jak powiedział w Radiu ZET wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski:

Na razie nie widać powodu, dla którego mielibyśmy zmieniać termin egzaminów maturalnych.

Próbne matury i egzaminy ósmoklasisty pokazały, że w bezpieczny sposób można te egzaminy przeprowadzić

Maturzyści przygotowują się do egzaminów w domu. Przypomnijmy, że w zeszłym roku zostały one przesunięte na czerwiec.

Będą zmiany. Będzie łatwiej?

Matura w tym roku przeprowadzona będzie na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak do tej pory – na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Część pisemna egzaminu maturalnego zacznie się 4 maja, a ostatni egzamin odbędzie się 20 maja. Żeby zdać maturę trzeba uzyskać co najmniej 30 % możliwych punktów ze wszystkich przedmiotów z poziomu podstawowego (czyli języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego wybranego przez zdającego). Można zdawać przedmiot dodatkowy z poziomu rozszerzonego, jednak nie jest to wymóg.

Zmiany:

  • zniesiono obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (jako warunku zdania egzaminu maturalnego),
  • zmniejszono liczbę zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym (głównie zadań otwartych), przy czym zachowany będzie pełny czas przeprowadzania egzaminu,
  • abiturienci nie będą musieli przystąpić do obligatoryjnego dotąd jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru.

Egzaminy będą przeprowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym. Uczniowie będą musieli zachować dystans, przynieść swoje przybory, założyć maseczkę (mogą ją zdjąć podczas pisania egzaminu) i dezynfekować ręce. Również pomieszczenia będą często dezynfekowane.

Wyniki maturalne mają zostać ogłoszone 5 lipca. Dokładny harmonogram znajduje się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Więcej w lokalsi.net

Nowa rzeczywistość maturzysty

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn.