Kolej wróci do Jastrzębia-Zdroju

W związku z planowanym powstaniem Centralnego Portu Komunikacyjnego nasz region wzbogaci się o nowe linie kolejowe. Jak poinformowała spółka CPK kolej wróci do Jastrzębia-Zdroju.

Nowa linia kolejowa połączy Jastrzębie-Zdrój z Chybiem i czeskim Bohuminem i będzie oznaczona numerem 170. Trasa będzie liczyła sobie 34 km (z czego 29 po stronie Polski), a pociągi osiągną na niej prędkość między 160 a 250 kilometrów na godzinę. Trasa biegnąć będzie do czeskiego Bogumina. Według planów, pociągi z Jastrzebia-Zdroju będą odjeżdżać co godzinę.

Nowa sieć tras kolejowych na Śląsku
Materiały CPK

No to, że kolej wróci do Jastrzębia-Zdroju czekali długo mieszkańcy nie tylko Jastrzębia-Zdroju. Dzięki niej pasażerowie szybko dotrą do Katowic oraz Ostrawy. Na terenie Śląska CPK planuje blisko 100km tras i znaczne skrócenie czasu podróży.

– Szacujemy, że WMŚ da możliwość połączenia Krakowa i Katowic w 35 minut. Jest to czas niemal dwa razy krótszy w porównaniu z podróżą samochodem płatną autostradą A4. Duża liczba pociągów pozwoli ponadto na odciążenie tej drogi – wyjaśnia Michał Jasiak.

Zaprezentowana przez CPK sieć nowych tras zakłada, że przy prędkości eksploatacyjnej 250 km/godz. możliwe będzie osiągnięcie czasu przejazdu z Warszawy: do Katowic – 1 godz. 45 min. (teraz najkrótszy czas to 2 godz. 20 min.), Bielska-Białej  2 godz. 10 min. (dziś minimum 3 godz. 15 min.), a do Jastrzębia-Zdroju – 2 godz. 25 min.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Centrum Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach Previous post Centrum Organizacji Pozarządowych ma nowego gospodarza.
Next post Tragedia w Elektrowni Rybnik. Ochroniarz popełnił samobójstwo w czasie pracy