Kolej wróci do Jastrzębia-Zdroju

W związku z planowanym powstaniem Centralnego Portu Komunikacyjnego nasz region wzbogaci się o nowe linie kolejowe. Jak poinformowała spółka CPK kolej wróci do Jastrzębia-Zdroju.

Nowa linia kolejowa połączy Jastrzębie-Zdrój z Chybiem i czeskim Bohuminem i będzie oznaczona numerem 170. Trasa będzie liczyła sobie 34 km (z czego 29 po stronie Polski), a pociągi osiągną na niej prędkość między 160 a 250 kilometrów na godzinę. Trasa biegnąć będzie do czeskiego Bogumina. Według planów, pociągi z Jastrzebia-Zdroju będą odjeżdżać co godzinę.

Nowa sieć tras kolejowych na Śląsku
Materiały CPK

No to, że kolej wróci do Jastrzębia-Zdroju czekali długo mieszkańcy nie tylko Jastrzębia-Zdroju. Dzięki niej pasażerowie szybko dotrą do Katowic oraz Ostrawy. Na terenie Śląska CPK planuje blisko 100km tras i znaczne skrócenie czasu podróży.

– Szacujemy, że WMŚ da możliwość połączenia Krakowa i Katowic w 35 minut. Jest to czas niemal dwa razy krótszy w porównaniu z podróżą samochodem płatną autostradą A4. Duża liczba pociągów pozwoli ponadto na odciążenie tej drogi – wyjaśnia Michał Jasiak.

Zaprezentowana przez CPK sieć nowych tras zakłada, że przy prędkości eksploatacyjnej 250 km/godz. możliwe będzie osiągnięcie czasu przejazdu z Warszawy: do Katowic – 1 godz. 45 min. (teraz najkrótszy czas to 2 godz. 20 min.), Bielska-Białej  2 godz. 10 min. (dziś minimum 3 godz. 15 min.), a do Jastrzębia-Zdroju – 2 godz. 25 min.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Centrum Organizacji Pozarządowych w Czerwionce-Leszczynach Previous post Centrum Organizacji Pozarządowych ma nowego gospodarza.
Next post Tragedia w Elektrowni Rybnik. Ochroniarz popełnił samobójstwo w czasie pracy

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds