Juliusz

Juliusz z funduszy norweskich? Rybnik może otrzymać 12 mln

Przeszło 12 mln zł dofinansowania to kwota, jaką miasto może uzyskać w konkursie w ramach tzw. funduszy norweskich. Konkretnie chodzi o program „Kultura” Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Być może już wkrótce, również ten piękny, zabytkowy budynek, będący (podobnie jak sąsiadujący z nim remontowany właśnie pawilon „Rafał”) częścią dawnego szpitala miejskiego nr 1 „Juliusz”, odzyska należny mu blask.

Konkursowy wniosek, o wsparcie kompleksowej modernizacji zabytkowego budynku „Juliusz” byłego Szpitala Miejskiego, im. Juliusz Rogera, złożony został w marcu i oprócz prac budowlanych obejmuje również zainstalowanie nowoczesnej multimedialnej wystawy, która wypełni wszystkie kondygnacje naziemne budynku.

Jak mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika:

Chodzi o stworzenie w budynku „Juliusz”, obiektu o charakterze kulturalno-edukacyjnym, prezentującym dziedzictwo materialne i niematerialne ziemi górnośląskiej, w formule edukatorium przyrodniczo-humanistycznego. Ze względu na unikalny charakter obiektu, prezentowaną tematykę o szerokim spektrum przyrodniczym i społecznym, a jednocześnie skoncentrowanej na obszarze Górnego Śląska, obiekt będzie miał oddziaływanie o zasięgu regionalnym. Podobnej placówki nie ma w naszym regionie, więc jej powstanie byłoby wielką szansą dla Rybnika. Szansą, której bez wsparcia środkami spoza budżetu miasta, nie jesteśmy w stanie wykorzystać

Wystawa

Z uwagi na fakt, iż Rybnik nie jest oczywistym punktem na turystycznej mapie Polski, wystawa będzie przygotowana w atrakcyjny sposób, charakterystyczny dla nowych placówek muzealnych prezentujących dziedzictwo kulturowe.

Planowana wystawa ma zostać oparta o postać doktora Juliusza Rogera (inicjatora budowy kompleksu szpitalnego, nazywanego dziś jego imieniem) i pokazywać m.in. jego niezwykle ciekawą historię i pozamedyczne pasje. Wystawa ma również zawierać elementy nawiązujące do współczesnych wyzwań, związanych z nadchodzącymi w regionie zmianami związanymi z polityką klimatyczną UE.

Interesujące wydarzenia

W ramach projektu przewidziano również obowiązkowe działania „miękkie”, do których należy m.in. realizacja 7 istotnych wydarzeń o charakterze kulturalno-edukacyjnym, wpisujących się bezpośrednio w działalność nowo tworzonego obiektu kultury.
W planach jest: edukacyjna impreza otwarcia, Noc Muzeów w Juliuszu, dwie imprezy związane z Górnośląską Nagrodą Literacką „Juliusz”, koncert muzyczny „Pieśni Ludu Polskiego w Górnym Śląsku”, „Rogerium” – dzień patrona, działania towarzyszące Dyktandu Godki Śląskiej oraz Międzynarodowemu Dniu Języka Ojczystego.

Koszty całkowite projektu wynoszą 22 130 951,98 zł, koszty kwalifikowane 14 199 795,10 zł, zaś dofinansowanie 12 069 825,83 zł (85% kosztów kwalifikowanych).

Rozstrzygnięcie konkursu przewidziane jest na koniec 2020 r.

Jak, być może już wkrótce, mogłyby prezentować się wnętrza Juliusza zobaczyć można na przygotowanych wizualizacjach.

Kompleks szpitalny, zwany „Juliusz” powstał na przełomie XIX/XX wieku i składa się z czterech gmachów zlokalizowanych pomiędzy ulicą Miejską, Klasztorną i 3 Maja (najstarszych – Juliusza i Rafała, oddziału dermatologicznego oraz dawnego pogotowia ratunkowego).
Budynki tworzą zabudowę kwartału, pośrodku którego zlokalizowany jest niewielki park. Budynki szpitala znajdują się pod ochroną konserwatorską. Zostały wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego pod numerem A_1462/92 z dnia 07.05.1992r.

Więcej o aktualnym stanie modernizacji zabytkowego kompleksu: tutaj.

Zdjęcie: UM Rybnik

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

KWK Jankowice Previous post Coraz więcej chorych na kopalni Jankowice
przedszkola Next post Przedszkola i żłobki w Żorach wznowią działalność 6 maja