Gminy powiatu wodzisławskiego chcą powołać swoją spółkę. Mają dość rosnących cen za wywóz śmieci

Gminy powiatu wodzisławskiego mają dość rosnących cen za wywóz odpadów. Powołają międzygminną spółkę, która będzie zajmować się ich odbiorem, a później ich zagospodarowaniem.

Wodzisław Śląski wyszedł z tą inicjatywą. Jak tłumaczy prezydent Mieczysław Kieca:

Musimy zatrzymać drastyczne podwyżki cen odpadów na terenie wszystkich gmin powiatu wodzisławskiego. Obserwujemy to od wielu miesięcy, spotyka się to z bardzo dużym niezadowoleniem naszych mieszkańców, to jest zrozumiałe; z bardzo ostrymi debatami na sesji miast i gmin. Dość z tak drastycznymi podwyżkami cen, musimy działać w systemie prawnym, który jest, ale nie możemy patrzeć obojętnie.

Ceny za wywóz to wypadkowa wielu czynników, takich jak wzrost opłaty marszałkowskiej, czy płaca minimalna. Dlatego zadanie będzie trudne.

Wójt Lubomi Czesław Burek chce to zmienić:

Jedyną formą obrony gmin są jakieś rozwiązania organizacyjne, bo najniższej płacy my nie ustalamy, cen paliwa, cen na składowiskach odpadów, to są wszystko sprawy państwowe.

W jego gminie mieszkańcy płacą 28 zł za wywóz odpadów.

W powiecie wodzisławski najwięcej jednak płaca mieszkańcy Gorzyc. Jak tłumaczy wójt Daniel Jakubczyk:

Chcemy spróbować coś zrobić, natomiast rozmowa o obniżce cen jest w tym momencie jak wróżenie z fusów. Jeżeli rosną wszystkie wypadkowe, to ta cena też będzie rosła. Zakres usługi jest rzeczywiście dopasowany do specyfiki gminy, mamy PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czynny 3 dni w tygodniu. Tak nie jest we wszystkich gminach wiejskich, są gminy, które nie posiadają PSZOK-u. Nie mamy ograniczeń ilościowych.

Z kolei Wójt Marklowic, Tadeusz Chrószcz nie ukrywa, że gminy dziś mają związane ręce, z powodu przetargów śmieciowych:

W obecnych warunkach praktycznie gmina poza przyjęciem firmy, która się zgłosi do przetargu, nie ma marginesu ruchu, ponieważ koszty organizacyjne tzn. zbieranie opłat, windykacja, to stanowi 1/10 wszystkich kosztów.

Jak twierdzi burmistrz Rydułtów:

Razem możemy więcej!

Dlatego wkrótce ma zostać powołany zespół złożony z przedstawicieli miast i gmin, który będzie pracował nad szczegółami pomysłu.

Źródło i zdjęcie: radio90

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Previous post Rusza punkt „Czyste powietrze” w Rybniku
Next post Zawodnik Stali Kuźnia Raciborska wziął udział w treningach z Korony Kielce