czyste powietrze

„Czyste powietrze” na nowych zasadach

15 maja rusza nabór wniosków do zreformowanego w ostatnim czasie programu „Czyste powietrze”.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Warto zainteresować się dofinansowaniem, jakie można otrzymać na realizowaną przez siebie, domową inwestycją w nowe źródło ciepła.

Koronawirus nieco zmienił nasze życiowe priorytety, ale możliwość oddychania czystym powietrza pozostaje w Rybniku priorytetem niezmiennym – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Choć o tej porze roku coraz rzadziej dusi nas smog, to nie możemy o nim tak po prostu zapomnieć. Właśnie teraz jest dobry czas na zajęcie się tematem wymiany swojego kopciucha na ekologiczne źródło ciepła. To zadanie szczególnie mocno powinni wziąć sobie do serca użytkownicy kotłów węglowych starszych niż 10 lat, bo na ich obowiązkową wymianę zostało raptem jakieś 600 dni – przypomina prezydent

Wsparcie do 30 000 zł

Zgodnie z nowymi zapisami w programie „Czyste Powietrze”, beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł. Będzie można finansować przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja br. Zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych.

Wypracowaliśmy uproszczenia w „Czystym Powietrzu”, które otwierają Polakom drzwi do łatwiejszego dofinansowania wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych. Czeka na to jeszcze prawie trzy miliony domów w Polsce – mówi Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. programu „Czyste Powietrze” i prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, cytowany na stronie

Dzięki środkom z programu Czyste Powietrze każdy właściciel bądź współwłaściciel budynku jednorodzinnego może uzyskać realne wsparcie finansowe dla swojej inwestycji w ekologiczne i ekonomiczne źródła ciepła. Pamiętajmy, że wymiana pieca i modernizacja budynku to inwestycja w lepsze życie.

Więcej o zmianach w programie „Czyste powietrze przeczytać można na stronie NFOSiGW.

Pomoc w przygotowaniu wniosku

Mieszkańcy Rybnika, którzy potrzebują pomocy w przygotowaniu stosownego wniosku o dofinansowanie, uzyskają wsparcie w rybnickim Punkcie konsultacyjnym programu „Czyste powietrze”.
Punkt działa w budynku „D” na terenie kampusu, przy ul. Rudzkiej 13. Do 24 maja br. pracuje jednak w trybie zdalnym – porady są udzielane telefonicznie i mailowo, w godzinach zgodnych z harmonogramem otwarcia. W sytuacji pilnej potrzeby wysłania wniosku, pracownik punktu, po wcześniejszym umówieniu terminu, otworzy jednak punkt i pomoże dopełnić wszelkich formalności z tym związanych.

Zajrzyj na:

Program „Czyste powietrze”

Portal beneficjenta programu

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

biblioteka Previous post Biblioteka w Rybniku czynna pod pewnymi warunkami
Piłka nożna Next post Koniec rozgrywek piłkarskich na Śląsku