czyste powietrze

„Czyste powietrze” na nowych zasadach

15 maja rusza nabór wniosków do zreformowanego w ostatnim czasie programu „Czyste powietrze”.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wszyscy uczestnicy dotychczasowych biegów przebieli już razem około 60 000 km. Już od kilkunastu dni trwają zapisy do XVI edycji biegu, a na liście startowej rejestracji dokonało już prawie 200 osób.

Tegoroczny limit uczestników wynosi 600 osób. Zapisów można dokonać na portalu w kwocie:

  • 55 zł do dnia 24.09.2023,
  • w późniejszym terminie (od 25.09.2023 do 05.10.2023) w kwocie 80 zł,
  • w dniu zawodów (15.10.2022) pod warunkiem niewyczerpania limitu 600 osób w kwocie 120 zł. 

Rywalizacji na dystansie 10 km w „biegu głównym”, zgodnie z tradycją będzie w tym dniu towarzyszył „bieg po zdrowie” na dystansie ok. 2,5 km.  Tu limit uczestników wynosi 750 osób.

Opłata startowa to”

  • 15 zł do dnia 5.10.2023 oraz
  • 25 zł w dniu biegu pod warunkiem niewykorzystania limitu uczestników.

Miło nam poinformować, że zamknęliśmy długą listę sponsorów biegu, którym już dziękujemy za  wsparcie. Prezentujemy ich w grafice.

mówią Organizatorzy

Wszystkie informacje można uzyskać na stronie internetowej. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w XVI Żorskim Biegu Ulicznym!

Informacja i grafiki: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Warto zainteresować się dofinansowaniem, jakie można otrzymać na realizowaną przez siebie, domową inwestycją w nowe źródło ciepła.

Koronawirus nieco zmienił nasze życiowe priorytety, ale możliwość oddychania czystym powietrza pozostaje w Rybniku priorytetem niezmiennym – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Choć o tej porze roku coraz rzadziej dusi nas smog, to nie możemy o nim tak po prostu zapomnieć. Właśnie teraz jest dobry czas na zajęcie się tematem wymiany swojego kopciucha na ekologiczne źródło ciepła. To zadanie szczególnie mocno powinni wziąć sobie do serca użytkownicy kotłów węglowych starszych niż 10 lat, bo na ich obowiązkową wymianę zostało raptem jakieś 600 dni – przypomina prezydent

Wsparcie do 30 000 zł

Zgodnie z nowymi zapisami w programie „Czyste Powietrze”, beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł. Będzie można finansować przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja br. Zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych.

Wypracowaliśmy uproszczenia w „Czystym Powietrzu”, które otwierają Polakom drzwi do łatwiejszego dofinansowania wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych. Czeka na to jeszcze prawie trzy miliony domów w Polsce – mówi Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. programu „Czyste Powietrze” i prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, cytowany na stronie

Dzięki środkom z programu Czyste Powietrze każdy właściciel bądź współwłaściciel budynku jednorodzinnego może uzyskać realne wsparcie finansowe dla swojej inwestycji w ekologiczne i ekonomiczne źródła ciepła. Pamiętajmy, że wymiana pieca i modernizacja budynku to inwestycja w lepsze życie.

Więcej o zmianach w programie „Czyste powietrze przeczytać można na stronie NFOSiGW.

Pomoc w przygotowaniu wniosku

Mieszkańcy Rybnika, którzy potrzebują pomocy w przygotowaniu stosownego wniosku o dofinansowanie, uzyskają wsparcie w rybnickim Punkcie konsultacyjnym programu „Czyste powietrze”.
Punkt działa w budynku „D” na terenie kampusu, przy ul. Rudzkiej 13. Do 24 maja br. pracuje jednak w trybie zdalnym – porady są udzielane telefonicznie i mailowo, w godzinach zgodnych z harmonogramem otwarcia. W sytuacji pilnej potrzeby wysłania wniosku, pracownik punktu, po wcześniejszym umówieniu terminu, otworzy jednak punkt i pomoże dopełnić wszelkich formalności z tym związanych.

Zajrzyj na:

Program „Czyste powietrze”

Portal beneficjenta programu

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

biblioteka Previous post Biblioteka w Rybniku czynna pod pewnymi warunkami
Piłka nożna Next post Koniec rozgrywek piłkarskich na Śląsku

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds