łąka kwietna

Czy Rybnicka zieleń poradzi sobie z suszą? Koszenie traw

Panująca susza sprawia, że niektóre miasta decydują się wstrzymać koszenie miejskich trawników i zieleńców. Jak zawsze są zwolennicy i przeciwnicy takiego rozwiązania… Jak jest w Rybniku?

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Kosimy, starając się zachować zdrowe podejście do tej kwestii – mówi Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor rybnickiego Zarządu Zieleni Miejskiej. – W pierwszej kolejności są koszone ronda, rozjazdy, tereny przy ciągach komunikacyjnych, miejsca z utrudnioną widocznością – są to koszenia związane z bezpieczeństwem w mieście. Trawy koszone są również na terenach placów zabaw i siłowni na wolnym powietrzu – tu kwestia dotyczy ograniczenia występowania kleszczy, komarów i meszek. Koszenia obejmują też interwencje mieszkańców, związane z niebezpiecznymi nieużytkami przy domach i posesjach które stanowią potencjalne zagrożenie pożarem, podczas wypalania traw czy podpaleń – wyjaśnia dyrektor Kotynia-Gnot

Koszenie według specjalistów

Opinie specjalistów mówią jednoznacznie, że nasz ekosystem został dość znacznie zaburzony ze względu na zamiłowanie do koszonych trawników. Dlatego w Rybniku, konieczne w wielu miejscach koszenie, Zarząd Zieleni Miejskiej stara się równoważyć sianiem – tam gdzie jest to możliwe – łąk kwietnych.

Łąki kwietne sprawdziły się w wielu miejscach miasta już w ubiegłym roku. Przyciągają one pszczoły, motyle i ptaki szukające pożywienia oraz schronienia. Nie potrzebują nawozów i środków ochrony roślin, ani intensywnego podlewania, gromadzą za to wodę deszczową, tworzą lepszy mikroklimat w mieście, zapobiegają nagrzewaniu się powierzchni gleby. Łąki nie wymagają częstego koszenia, co oszczędza pieniądze miasta i zdrowie mieszkańców (mniej spalin z kosiarek). Łąkę wystarczy skosić dwa razy w ciągu roku, a trawniki koszone są w sezonie kilka, a czasem kilkanaście razy.

W tym sezonie, łąki kwietne zostały już wysiane na terenie tężni solankowej i przy sąsiadującym z nią parkingu, a także na terenie mini parku Wierzbowa. Trwa też przygotowanie terenu pod łąkę kwietną przy ul. Prostej (między rondem boguszowickim, a rondem żorskim).

Posadzono drzewa

To jednak nie jedyne zielone nowości tej wiosny. W wielu miejscach posadzone zostały również nowe drzewa:

Nowe nasadzenia z drzew zostały wykonane przy ul. Bolesława Chrobrego, w okolicy kościelnego parkingu przy ul. Groborza/Przemysłowa, na osiedlu przy ul. Morcinka, a także na parkingach przy Obwiedni Północnej i ul. Kuboszka – wymienia dyrektor ZZM. – Wymienione zostały też drzewa na rondzie przy ul. Prostej/Giedroycia. Łącznie to 72 nowe drzewa – dodaje

Miejscy ogrodnicy wymienili też stare szczątkowe żywopłoty na nowe nasadzenia, między innymi przy ul. Sławików, Cegielnianej, Raciborskiej (na wysokości boiska) i Kotucza. Łącznie posadzono kilka tysięcy nowych krzewów z własnej produkcji.

Czy zatem rybnicka zieleń poradzi sobie z suszą?

Zarząd Zieleni Miejskiej podejmuje wiele działań, by ochronić miejskie tereny zielone, z zagospodarowania których Rybnik słynie wszak od lat:

  • • w mieście wysadzane są sprawdzone rośliny, wytrzymałe na stres, taki jak susza, wysoka temperatura, duża ilość pyłów w powietrzu,
  • • podczas sadzenia roślin stosowane są hydrożele, czyli polimery mające zdolność pochłaniania dużych ilości wody, która w czasie suszy staje się dostępna dla roślin, a tym samym ograniczane są straty,
  • • do nawadniania stosowane są treegatory, które stopniowo uwalniają wodę pod nowo nasadzone drzewa,
  • • co roku drzewa poddawane są też zabiegowi mikoryzacji czyli wszczepieniu grzybów w obręb bryły korzeniowej. Zwiększa to zasięg i możliwość pobierania wody i substancji mineralnych z gleby.

Zobacz także: Bractwo Kurkowe zbierają na sprzęt dla medyków

Zdjęcia: UM Rybnik

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Fotowoltaika Previous post Nabór wniosków na OZE w Gaszowicach
latarnia uliczna Next post Żory wymieniają latarnie uliczne dzięki wsparciu NFOŚiGW