polska 2050

Co zmieni Polska 2050?

Kilka tygodni temu swoją działalność zainaugurowała partia Polska 2050 Szymona Hołowni. Rozmawiamy z Michałem Kopańskim oraz Łukaszem Osmalakiem odpowiedzialnymi za tworzenie struktur ruchu w naszym regionie.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Powstała partia Polska 2050. W jakiej części sceny politycznej Państwo się umiejscawiacie?

Michał Kopański: Ruch Polska 2050 mieści się w szerokim centrum sceny politycznej. Obce są nam elementy skrajnie prawicowe i skrajnie lewicowe. Wśród członków naszego ruchu zdecydowaną większość stanowią osoby, które są zmęczone długoletnim sporem pomiędzy PiS-em a Platformą Obywatelską. Sam się do takich osób zaliczam. Od dawna uważam, że jest potrzeba stworzenia ugrupowania, na które będą mogły oddać głos osoby o światopoglądzie umiarkowanie konserwatywnym. Osoby, które dostrzegają wady obecnego ugrupowania rządzącego oraz osoby, dla których z kolei ugrupowania lewicowe i Platforma Obywatelska nie przedstawiają dobrej oferty.

Właśnie jaki jest program partii Polska 2050, z czym Państwo pójdziecie do wyborów?

Michał Kopański: W naszych szeregach są ludzie o różnej wrażliwości. Staramy się połączyć w naszym programie konieczność odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata, czyli konkurencyjność gospodarki, wzmacnianie sił zbrojnych, zwiększenie nakładów na edukację szczególnie w obszarze bio-tech czy reformę służby zdrowia. Jesteśmy ruchem opowiadającym się za integracją europejską oraz euroatlantycką.

Państwa ruch dużą wagę przykłada do spraw transformacji energetycznej?

Łukasz Osmalak: Tak, sprawy transformacji energetycznej są dla nas bardzo ważne. Widzimy wyraźnie, że jest potrzeba uniezależnienia się od paliw kopalnych pochodzących z terenu Federacji Rosyjskiej. Niezbędne jest inwestowanie w odnawialne źródła energii i dążenie bycia niezależnym. W związku z obecną sytuacją na pewno maksymalnie szybko należy też działać w kwestii poszerzenia listy dostawców surowców strategicznych.

Czy porażka zjednoczonej opozycji na Węgrzech spowoduje, że Polska 2050 nie będzie zawierać koalicji przed wyborami z innymi ugrupowaniami?

Michał Kopański: Analizowaliśmy razem z Łukaszem Osmalakiem, Karolem Szyszką i Michałem Rupikiem przykład węgierski dokładnie. W Polsce na tę chwilę mamy całkowicie inną ordynację wyborczą, szczególnie w wyborach do Sejmu nie mamy okręgów jednomandatowych, które w systemie z większością względną w naszych realiach byłyby dramatem. Na Węgrzech doprowadziły do tego, że poza Budapesztem Węgry są państwem monopartyjnym. Jeśli ordynacja w Polsce pozostanie bez zmian, to osobiście na ten moment nie widzę potrzeby zawierania szerokiej koalicji na wybory parlamentarne. Zawsze zawęża to jednak spektrum wyboru dla wyborców. Oczywiście decyzję w tej sprawie podejmie zarząd krajowy partii.

Kiedy poznamy Państwa kandydatów w wyborach parlamentarnych oraz samorządowych?

Łukasz Osmalak: Trwają wstępne konsultacje na wszystkich szczeblach ruchu Polska 2050 na ten temat. Z pewnością struktury powiatu mikołowskiego będą silnie obecne na listach wyborczych Polska 2050. Mamy też oczywiście świetnych kandydatów. Czekamy na ogłoszenie wyborów, wtedy będzie czas na prezentację personalną.

Dziękuję za rozmowę

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

chciał utopić i podrzucił szczeniaki Previous post Ktoś chciał utopić szczeniaki, a potem podrzucił kolejne pieski do parku
Next post Ma już w nogach 350km