Wiceprezydent Masłowski w Polska 2050- wywiad

Wiceprezydent Masłowski w Polska 2050- wywiad

Po dzisiejszej konferencji, już wiadomo, że Piotr Masłowski – wiceprezydent Rybnika wstąpił do Ruchu Polska 2050. Udzielił wywiadu, specjalnie dla naszego portalu.


Dziękujemy, że do nas wpadłeś. Pamiętaj, że jesteśmy medium obywatelskim.
Nie jesteśmy na pasku żadnej lokalnej władzy czy firmy.
Szukamy prawdy!
Już teraz możesz pomóc nam się rozwijać. Zerknij tutaj
lokalsi.net

1. Piotr Masłowski u Szymona Hołowni. Co to znaczy dla Rybnika?

Piotr Masłowski: To jest trudne pytanie, łatwo wpaść w pułapkę megalomanii lub puste obietnice. Liczę na to, że wzmocnię Ruch Polska 2050 w Rybniku, ale także we wszystkich tych okolicznych miejscowościach z którymi jakoś jestem związany, czyli np. z Czerwionką czy Rydułtowami. A to oznacza większe szanse na sukces wyborczy Polski 2050 na naszym terenie. Myślę, że Rybnik i rybniczanie zyskają na moim zaangażowaniu w jeden z najważniejszych projektów politycznych na polskiej scenie. Nie dzielmy jednak skóry na niedźwiedziu.

2. Dlaczego akurat Polska 2050? Pewnie nie brakowało innych propozycji dla wiceprezydenta Rybnika.

PM: To co mi się nie podoba w polskiej polityce to koncentrowanie się na osobach, a nie programach czy rozwiązaniach. Nie podoba mi się też zamykanie planów do jednej kadencji. Dlatego hasło “pokolenie, nie kadencja” doskonale trafia do mojego serca. I rozumu oczywiście też. Jeżeli do tego dodamy realność proponowanych rozwiązań i stawianie na działaczy społecznych, to mamy w zasadzie to czego od polityki się spodziewam. Innych propozycji nie chcę komentować. Teraz stoję przed dużym wyzwaniem, czyli dzieleniem pracy w urzędzie z dotychczasowym zaangażowaniem a budowaniu pozycji Ruchu Polska 2050. Z tego powodu już podjąłem decyzję, że ograniczę swoją aktywność w organizacjach pozarządowych. Lepiej robić coś na 100%, niż zabierać przestrzeń innym.

3. Co Szymon Hołownia obiecał Piotrowi Masłowskiemu?

PM: Na razie wyłącznie wspólne zdjęcie. Podziału łupów jeszcze nie uzgodniliśmy. A tak poważniej, nie jestem osobą szukającą apanaży, szukam możliwości wpływu i zmiany tego, co mi nie odpowiada w życiu publicznym. Można zatem powiedzieć, że Polska 2050, bo przecież nie o samego Szymona Hołownię chodzi, obiecała mi szansę na lepsze życie dla moich dzieci, dla moich najbliższych i mojego otoczenia, mojego śląskiego heimatu.

4. Ruch Polska 2050 to jedno, a jakie zatem plany ma Piotr Masłowski? Sejm, senat, a może prezydentura w Rybniku?

PM: Jestem zainteresowany wyborami parlamentarnymi, zwłaszcza Sejmem. I w takim duchu prowadziliśmy rozmowy o moim przystąpieniu do Ruchu. Czas oczywiście pokaże jakie zapadną decyzje na etapie ostatecznego kształtowania list wyborczych. Niejeden w tym kraju widział się już na stanowisku premiera, co później brutalnie zweryfikowała rzeczywistość. Wykluczam rywalizację z Piotrem Kuczerą w wyborach samorządowych. Ja jestem człowiekiem lojalnym. Piotr to mój rówieśnik i imiennik. Wiele mu zawdzięczam i nie wyobrażam sobie takiego postępowania w polityce. Zresztą to jest temat, który ujął mnie szczególnie w rozmowach o współpracy. Kiedy jasno postawiłem sprawę na temat wyborów samorządowych usłyszałem w odpowiedzi, że to mój ogromny atut, że nie jestem człowiekiem, który chce się czegoś po prostu dochrapać.

5. Dzisiejsza konferencja to nie przypadek. Angażował się Pan już wcześniej w Ruch Polska 2050. Może Pan zdradzić w jakim zakresie?

PM: Na etapie wyborów prezydenckich kilkakrotnie wieszałem w nocy plakaty, a w dzień banery. Tak wygląda proza kampanii.
Po kampanii obserwowałem trochę rozwój sytuacji i zdecydowałem się na współpracę z think-tankiem współpracującym z Ruchem Polska 2050, czyli Strategie 2050. Niewielu czytelników wie, że zanim zostałem zastępcą prezydenta Rybnika byłem aktywnym działaczem pozarządowym i mam na koncie kilka publikacji o charakterze badawczym i podręcznikowym. Dla Strategii przygotowywałem materiał na temat przyszłości regionów górniczych oraz na temat ubóstwa energetycznego. Jego fragmenty zostały wykorzystane z zaprezentowanym przez Szymona Hołownię dokumencie “Polska na zielonym szlaku”, który jest jednym z filarów Planu dla Polski #wiemyjak. Brałem także udział w regionalnej debacie Ruchu na temat sprawiedliwej transformacji. To właśnie wtedy opinia publiczna dowiedziała się o tym, że do działalności Hołowni jest mi blisko. Przygotowałem także uwagi na temat zaprezentowanego przez PIS “Polskiego ładu”, ale nie wiem, jaki był dalszy los tychże uwag.
A potem pojawiły się rozmowy z Michałem Tomanem i zdecydowałem się zaryzykować i sprawdzić, czy Ruch widzi mnie w swoim gronie.

6. Co Polska 2050 wniesie do Rybnika?

PM: Na początek pewnie wniesie trochę niepewności i obaw o współpracę z prezydentem Kuczerą, ale jestem przekonany że te głosy szybko ucichną, bo nie będzie podstaw do takowych obaw.
Chciałbym wnieść do Ruchu w Rybniku większy rozmach w aktywności obywatelskiej, to doskonała szkoła dla potencjalnych polityków, okazja do niesienia dobra, ale także dobra promocja.
Tematycznie chciałbym skoncentrować się na transformacji gospodarczej naszego regionu i sprawach związanych ze śląskością. Chciałbym być ambasadorem Ślonzoków w Ruchu.

7. Czym zajmie się Pan w Ruchu 2050? Jakie będą pierwsze działania?

PM: W pierwszej kolejności trzeba rozbudowywać struktury i zapraszać ludzi do współpracy. Udowadniać im, że mają do czynienia z nową jakością w polityce. Dlatego pierwsze moje działania będą miały tego typu charakter. Szczegóły pokażą się pod koniec wakacji. Tym niemniej już teraz zapraszam wszystkich, którzy mieli okazję poznać mnie z działalności samorządowej i pozarządowej do współpracy. Wiem, że takich osób nie zabraknie. O tym co interesuje mnie w kwestiach programowych już wspomniałem w poprzednim pytaniu.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Więcej w lokalsi.net

Więcej w lokalsi.net

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn.