CPK... szok, rozgoryczenie i kłótnia

Burza w sprawie CPK. W tle oskarżenia o mobbing

Wczoraj w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach miała miejsce konferencja prasowa, która wzbudziła ogromne emocje. Mieszkańców, posłów i samorządowców nie wpuszczono na salę. Sprawa sięgnęła zenitu, a w tle pojawiły się oskarżenia o mobbing.

Wszystko zaczęło się od wpisu Pana Piotra Flajszoka na Facebooku. Był krótki i dosadny:

22 marca 2023r. godz.10:00.
Po krótkich negocjacjach z Panią rzecznik wojewody Aliną Kucharzewską, mieszkanką Czerwionki-Leszczyn o wejście do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego na konferencję w sprawie KDP-CPK przywitano nas tak:

Oj, przeceniacie mnie Państwo bardzo, ale moje kompetencje, jako urzędnika, nie sięgają tak daleko, aby wydawać polecenia policji

odpowiedziała Pani Alina Kucharzewska

Głos zabrał także Bartosz Orszulik:

Może warto dodać jak sytuacja wyglądała na miejscu, wtedy czytający sami wyrobią sobie zdanie. A było tak: nie wpuszczenie nas do środka, a potem obietnica rozmowy z P. Horałą z Pani strony, która okazała się w rzeczywistości próbą zamknięcia nas w małym pokoju z urzędnikami Egis – oczywiście Pan Horała nas nie zaszczycił – dodam: bez udziału mediów, bo, jak Pani rozbrajająco dodała, „będziecie protestować”. Tak wygląda prawda w wykonaniu obecnej władzy. Nie wiem też czemu Panią dziwi taki odbiór Pani osoby: wychodząc do nas i informując policję i straż kogo mogą, a kogo nie mogą wpuszczać, sama Pani na to zapracowała. Pani zleceniodawcy, kryjąc się za plecami, kolejny raz nie mieli odwagi się z nami spotkać.

odpowiedział Pan Orszulik

Ta dyskusja trwa bardzo długo. Wszystkie komentarze można przeczytać klikając pod postem, który jest dostępny tutaj.

O co w tym wszystkim chodzi?

Przeglądając te wpisy postanowiliśmy zadzwonić do źródła – Pana Piotra Flajszoka, twórcy posta.

Jak się dowiedzieliśmy wczoraj odbyła się konferencja prasowa, dotycząca prezentacji, tzw. „wariantu inwestorskiego” dla projektowanej linii kolejowej łączącej granicę Państwa z Katowicami. Podobno wydarzenie było publiczne, więc niewielka grupka mieszkańców, samorządowców, a także kilku posłów postanowiła udać się na to wydarzenie. Były to posłanki Posłanki Lenartowicz, Kołodziej i poseł Olichwer, a także sołtys Palowic – Dominika Baranowicz, Grzegorz Wolnik i grupa mieszkańców oraz samorządowców.

Jak relacjonuje Pan Piotr – weszli od ulicy Ligonia, gdzie dowiedzieli się od ochroniarzy, że muszą wejść przez główne wejście od ulicy Jagiellońskiej. Jednak tam natrafili na tych samych ochroniarzy, którzy w dalszym ciągu nie chcieli ich wpuścić. Kiedy udało im się przejść trochę dalej, zeszła do nich Pani Alina Kucharzewska (także mieszkanka Czerwionki-Leszczyn), która także odmówiła im wejścia. Jak mówi Pan Piotr:

Jakoś posłowie PIS-u mogli się tam swobodnie przemieszczać. To przykre i smutne, że władza traktuje nas tak wybiórczo

Posłowie negocjowali wejście, jednak chwilę po tym pojawiły się służby mundurowe, widoczne na zdjęciu i całkowicie uniemożliwiły wejście. Interesujący jest także fakt, że Grzegorz Wolnik – radny Sejmiku, przewodniczący Komisji Doraźnej ds. CPK także nie został wpuszczony na konferencję.

O sprawę zapytaliśmy także samą rzecznik wojewody – Alinę Kucharzewską

Oto odpowiedź jaką otrzymaliśmy:

Państwo posłowie i radni sejmikowi uczestniczyli w konferencji prasowej w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, czego dowodem są zdjęcia.

Jak Pani zapewne wie, ze względu na agresję Rosji na Ukrainę w na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej obowiązuje podwyższony stopień alarmowy CRP, dotyczący wszystkich instytucji państwowych. Stąd też obowiązują w naszym urzędzie odpowiednie procedury, zgodnie z którymi mieszkańcy mogą korzystać z Biura Obsługi Klienta, by na bieżąco załatwić formalności, jednak dostać się na pozostały teren budynku mogą jedynie po wcześniejszym zgłoszeniu. Ochrona naszego budynku ma przygotowaną listę osób zgłoszonych. Mieszkańcy, którzy przybyli wraz z parlamentarzystami, nie uprzedzili, że chcą wziąć udział w konferencji dla dziennikarzy (którzy, nawiasem mówiąc, mogli wejść po ukazaniu legitymacji prasowej bądź zaświadczenia z redakcji).

pisze rzecznik Wojewody Śląskiego – Alina Kucharzewska

Te słowa skomentował Pan Flajszok:

No tak, czymś można przykryć swoje bezeceństwa. Jacy oni są w tym dobrzy, prawie perfekcyjni. Oczywiście stan nadzwyczajny nie obowiązuje sympatyków i działaczy partii rządzącej.

Pani Alina nie jest, nie może być i nie będzie reprezentowała społeczności w której mieszka….
Można mnie cytować, bo to co piszę, to co robię tego się nie wstydzę!

Dodajmy, że przywołany przez Panią Alinę Kucharzewską stopień alarmowy CRP dotyczy wyłącznie zagrożenia w cyberprzestrzeni.
Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.
Z kolei za ochronę przez działaniami terrorystycznymi odpowiada obowiązujący w kraju drugi stopień alarmowy BRAVO (źródło: https://stat.gov.pl/).

Rozmowa z sołtys Palowic – Dominiką Baranowicz

O sprawę zapytaliśmy także panią Dominikę Baranowicz. Jak mówi sprawa jest trudna i ją samą także kosztuje sporo nerwów, nie wspominając już o mieszkańcach, którzy przez tą sytuację z pomocą UGiM Czerwionka-Leszczyny są już pod opieką psychologiczną, która jest im potrzebna ze względu na „stan zawieszenia”, w którym się obecnie znajdują.

Pani Dominika przyznaje w rozmowie telefonicznej z nami, że po wczorajszej sytuacji i po tym jak została potraktowana jest zniesmaczona i rozgoryczona:

Sposób, forma, przekazanie… ludzie są u schyłku sił. To wielki cios, gdy ktoś w tak bezczelny sposób przekazuje takie rzeczy. Grubiaństwo. Ktoś tu potrzebuje nauki szacunku. Ale będziemy nadal walczyć

Sołtys Palowic mówi nam, że zawsze starała się mimo pełnionej funkcji być jak najdalej od polityki, ale teraz widzi, że dla dobra mieszkańców będzie trochę musiała nagiąć teraz swoje zasady. Na argumentację Pani Kucharzewskiej odpowiada:

2 marca także odbyło się spotkanie w tej sprawie. Jakoś wtedy na posiedzeniu, gdzie było naprawdę dużo ludzi ten zakaz nie obowiązywał. Nikt nas nie poinformował o tym wydarzeniu, gdybyśmy mieli tą wiedzę szybciej to załatwilibyśmy sobie potrzebne legitymacje. Rozumiemy przecież prawo i nie jesteśmy ludźmi ułomnymi.

Jak relacjonuje Pani Dominika sprawę przeżywają także dzieci i także one zostały objęte opieką psychologa.

Pan Minister Horała nie potrafił nam spojrzeć w oczy, staliśmy przed Urzędem i słuchaliśmy konferencji prasowej ze swoich smartfonów. Niech się Pan wstydzi….gdzie w tym wszystkim honor i szacunek do drugiego człowieka ‼️ Jak można tak manipulować informacją…szczyt obłudy…
‼️‼️‼️ To NIE KONIEC naszej walki ‼️‼️‼️

Zapraszamy WSZYSTKICH polityków w tym Pana Marcina Horałę, WSZYSTKICH, którzy sami budują CPK/KDP …budują na konferencjach prasowych, budują na FB…budują na TWITTERZE, budują też w wywiadach medialnych ‼️‼️‼️
Przyjedźcie i wskażcie, które domy są do wyburzenia, którzy ludzie są do wyrzucenia ze swoich domów (bo dobrowolnie nie chcą ich opuścić!!!). Wczoraj nikt z Was nie miał cywilnej odwagi nawet z nimi porozmawiać ‼️
Kto z Was zaopiekował się wczoraj mieszkańcami???
KURIOZUM NA SKALĘ GLOBALNĄ

czytamy na profilu Sołtys i Rada Sołecka Palowice

Do sprawy będziemy wracać.

Komentarz Grzegorza Wolnika

Zapytaliśmy także Grzegorza Wolnika o tą sprawę, wszak nie został wpuszczony do własnego miejsca pracy. Oto Jego odpowiedź:

Fakt, że mnie próbowano nie wpuścić do gmachu Sejmu Ślaskiego, czyli miejsca wykonywania mojego mandatu społecznego, przyjmuję z niesmakiem, choć bez zaskoczenia. Natomiast głęboko oburza mnie niewpuszczenie mieszkańców, narażonych przez CPK na utratę majątku życia, stres i tułaczkę. Widać pisowskie elity świetnie czują się we własnym sosie, a na obywateli nasyłają rosłych funkcjonariuszy policji. W siedzibie wojewody doszło do sytuacji bez precedensu, stąd też ostry protest ze strony Marszałka. Ja, jako przewodniczący komisji doraźnej ds. CPK, przedstawię podczas poniedziałkowych obrad Sejmiku, projekt uchwały potępiający lekceważenie poszkodowanych mieszkańców województwa śląskiego i żądający, od wojewody, pilnego zwołania Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, z udziałem obywateli.

mówi nam Grzegorz Wolnik – radny Sejmiku, przewodniczący Komisji Doraźnej ds. CPK
Zwołanie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski zaapelował dziś do Jarosław Wieczorek – Wojewoda Śląski o pilne zwołanie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, nt. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Marszałek zaapelował również, aby w tym spotkaniu udział wziął pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała

dowiadujemy się z profilu „Śląskie. Pozytywna energia
Mobbing?

W tle pojawiły się oskarżenia o mobbing:

To trzeba dobrze zapamiętać i podawać dalej!!!

napisał mieszkaniec

Po tym komentarzu został oskarżony przez Panią Alinę o mobbing w przeszłości.

Muszę powiedzieć, że argumentacja, jakiej używa osoba sprawująca funkcję rzecznika wojewody (!) jest doprawdy fascynująca. Taka pisowska jakaś…

odpowiedziała Pani Katarzyna Owka

Całość dyskusji znajduje się tutaj.

Czytaj także: CPK – wariant inwestorski dla Śląska wybrany

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

CPK Previous post CPK – wariant inwestorski dla Śląska wybrany
Protest przeciw CPK Next post Największy na Śląsku Protest Przeciw CPK