Oczytane Miasto

BOOKCROSSING, czyli „uwalnianie książek”

Książka oprócz historii napisanej przez autora niesie w sobie także drugą historię.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Lekko pożółkłe kartki, połamane grzbiety, drobne przybrudzenia, to wszystko sprawia, że jest jeszcze bardziej tajemnicza i wyjątkowa. Nigdy nie wiemy, kto trzymał ją przed nami, jakie miejsca odwiedziła. Czy była czytana w zacisznym ulubionym miejscu w domu, na ławce w parku, czy też w pociągu. Książki cały czas wędrują i my w tej ich wędrówce bardzo możemy im pomóc.

Bookcrossing jest niesamowitą ideą “uwalniania książek”. Każdy z nas może z niej skorzystać i pomóc się rozwijać. Wystarczy, że wejdziemy na stronę i zobaczymy, gdzie w naszej okolicy znajdują się biblioteczki, które tylko czekają, żeby podzielić się z nami swoją zawartością.

W naszej gminie mieszczą się one przy Placu Rekreacyjnym w Czerwionce, Parku Słonecznym w Bełku i parku przy ul. Sportowej w Leszczynach.

Biblioteka Publiczna w Czerwionce-Leszczynach również bierze udział w tej akcji.

Niepotrzebna książka?

Jeżeli w naszym domu stoi smutna, od dawna nieczytana i zapomniana książka, to pozwólmy jej iść dalej! Zanieśmy ją, do którejś z biblioteczek, zarejestrujmy na wyżej podanej stronie internetowej i obserwujmy jej dalszą drogę. Może akurat jakiś miłośnik gotowania sięgnie po naszą starą książkę kucharską, przyszłego artystę zaciekawi biografia malarza, która u nas na półce tylko się kurzyła, a może to właśnie nas zainteresuje jeszcze inna pozycja. Weźmiemy ją i w cudownie słoneczny dzień, usiądziemy na ławce, wciągniemy się w niesamowitą historię i po skończeniu puścimy wolno, by inni też mogli ją poznać i pokochać.

Nie zapominajmy jednak o tym, że każda z nich ma uczucia, więc dbajmy o nie i traktujmy z należytym szacunkiem.

Czytajmy książki i dzielmy się nimi, bo dzięki temu zarówno my, stajemy się lepsi, jak również na lepsze zmieniamy otaczający nas świat.

Część biblioteczek w Czerwionce-Leszczynach pochodzi z projektu „Oczytane Miasto” Jesiki Kielesińskiej, które zostały dofinansowane w ramach Programu BLASK. Jakiś czas temu pisaliśmy, że jedna z nich została zniszczona.

*Zdjęcia z Programu BLASK (projekt „Oczytane Miasto”

Autor: Martyna Żółkiewicz

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

stanica harcerska Previous post Rozbudowa harcerskiej stanicy w Rybniku
wybory Next post Co z tą Polską? Wybory i zmiany