Powstały biblioteczki plenerowe. Szybko zniszczono jedną z nich

W ramach projektu „Podziel się książką” w Czerwionce- Leszczynach pojawiły się biblioteczki plenerowe, w których można znaleźć ”niechciane książki”. Mieszkańcy przekazali ich ponad 200. Inicjatywa została oparta na zasadzie bookcrossingu.

Czym jest bookcrossing?

Najprościej mówiąc, to zostawienie przeczytanych książek w miejscach publicznych, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Zadaniem tego jest popularyzowanie czytelnictwa i dzieleniem się lubianymi przez nas utworami literackimi.

Projekt „Podziel się książką” dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie-Funduszu Lokalnego Ramża i z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Redukowania Bierności oraz grupa biegowa Luxtorpeda, a samą pomysłodawczynią Jesika Kielesińska.

W ramach projektu na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny zostało umieszczonych 5 biblioteczek plenerowych w centralnych punktach Gminy oraz w min. 3 sołectwach. Są to:
– Palowice-okolice OSP Palowice
– Bełk-na Słonecznym Placu
– Książenice- Mini Ogród Botaniczny
– Czerwionka-Leszczyny – teren placu rekreacyjnego
– Dzielnica Leszczyny – teren parku przy ul. Sportowej

Projekt piękny, bo edukuje i zachęca do oddawania zamiast wyrzucania niepotrzebnych książek. Niestety nie każdy potrafił docenić działania i czas młodej osoby.

– Dlaczego nie potraficie uszanować cudzej pracy włożonej w powstanie tej biblioteczki? Dlaczego ludzie, którzy dzielą się między sobą literaturą, tracą, a nie zyskują? Nie interesuje cię literatura – przejdź obojętnie. Nie niszcz! Pozwól innym dzielić się tym, czym lubią

– apelowała na swoim facebook’owym profilu Jesika, po dewastacji jednej z biblioteczek.

To ta w parku leśnym została zniszczona kilka dni po oddaniu do użytku.

Jeśli jesteś świadkiem takich zdarzeń, reaguj.

Previous post Bezwzględne pierwszeństwo pieszych. Czy to zadziała?
Next post Marnowanie żywności przez portugalski dyskont!