akcja jsw

Akcja „Nie oczerniaj górnika”

Ruszyła akcja Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Fundacji JSW pod hasłem „STOP HEJTOWI! Nie oczerniaj górnika!”, której ambasadorem jest znany piłkarz, rodowity jastrzębianin – Kamil Glik.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem dyskryminacji i oczerniania osób związanych z górnictwem oraz mieszkańców Śląska. Jak czytamy na stronie spółki:

Jastrzębska Spółka Węglowa, za pośrednictwem Fundacji JSW, w trosce o swoich pracowników, ich rodziny i lokalną społeczność postanowiła ruszyć z kampanią „STOP HEJTOWI! Nie oczerniaj górnika”, której głównym zadaniem będzie zmiana postaw społeczeństwa wobec mieszkańców Górnego Śląska, a w szczególności górników. Do akcji przyłączyli się ludzie ze świata sportu, telewizji i muzyki, którzy są związani z regionem i środowiskiem górniczym, w tym m.in. Justyna Święty – Ersetic, mistrzyni Europy w biegu na 400 m, członkowie kabaretów Kabaret Młodych Panów i Łowcy.B, trio muzyczne Frele oraz reprezentant Polski w piłce nożnej, rodowity jastrzębianin, który stał się twarzą kampanii – Kamil Glik. Żadna z tych osób nie bierze wynagrodzenia za udział w akcji

Odpowiedź na hejt

Kampania jest odpowiedzią na hejt, który w ostatnim czasie pada na górników, Ślązaków i ich rodziny. Ślązacy są na niego narażeni już nie tylko w internecie, ale także w prawdziwym życiu, np. podczas wyjazdów poza granice naszego województwa. Jak mówi Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu Jastrzebskiej Spółki Węglowej:

Mimo apelu różnych śląskich instytucji i organizacji oraz śląskich mediów, hejt nie ustaje. Wierzymy, że nasza kampania przywróci prawdziwy, pozytywny wizerunek Śląska, górników i branży wydobywczej

Społeczeństwo nie rozumie charakteru pracy górników i znalazło sobie kozła ofiarnego. Jak podkreśla prezes Fundacji JSW oraz wiceprezes i szef Sztabu Kryzysowego JSW SA, Artur Dyczko:

Stanęliśmy w obronie naszych pracowników i ich rodzin. To oni stanowią o wartości spółki, dlatego naszym zadaniem jest zapewnienie im bezpiecznego i stabilnego miejsca pracy oraz życia. Kampania wynika również z poczucia jedności i bliskości z lokalną społecznością, jest próbą podjęcia walki z pogłębiającymi się antagonizmami i dyskryminacją wobec mieszkańców regionu, w którym pracujemy i żyjemy

Sztab Kryzysowy oraz Zarząd JSW po wybuchu pandemii wprowadził wytyczne władz państwowych oraz Światowej Organizacji Zdrowia minimalizujące zagrożenie zarażeniem.

Aktualnie dwie kopalnie JSW – KWK Budryk oraz KWK Knurów-Szczygłowice są w stanie postoju. Ich załogi są w trakcie badań wymazowych.

Liczba zakażeń w JSW

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej potwierdzono do tej pory 3620 przypadków zarażenia koronawirusem. W Pniówku jest to 1591 osób, 1180 osób w Ruchu Zofiówka, 362 w kopalni Jastrzębie-Bzie, 199 osób w kopalni Budryk, 284 w Ruchu Borynia oraz 4 w Ruchu Szczygłowice. Na kwarantannie przebywa 185 osób. Do dziś potwierdzono 800 przypadków wyzdrowienia.

Zdjęcie i źródło: JSW

Zobacz także: postojowe w PGG i JSW

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

kg narkotyków Previous post Miał ponad kg narkotyków!
kąpieliska Next post Rybnik otwiera kąpieliska