Nowy radar meteorologiczny na górze Ramża

Do niedawna mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn oraz osoby odwiedzające górę Ramża były świadkiem niecodziennej sytuacji: zdemontowana została charakterystyczna kula radaru pogodowego. Nie ma jednak powodów do niepokoju – trwa modernizacja instalacji wspomagającej prognozowanie pogody.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Przypomnijmy, że radar pogodowy na Górze Ramża był już wcześniej modernizowany. W latach 1996 – 2010 na szczycie wieży pracowało urządzenie typu Meteor 360AC. Następnie w 2011 roku zainstalowano bardziej zaawansowany Meteor 1600CDP. Aktualna modernizacja obejmuje wymianę instalacji na nowocześniejszą, tj. Meteor 735CDP10.

Modernizacja radaru „Ramża” to część ogólnopolskiego projektu inwestycyjnego realizowanego przez IMGW. 6 listopada 2020 r. podpisano umowę na modernizację sieci radarowej pomiędzy IMGW, a INSTAL WARSZAWA S.A. i LEONARDO Germany GmbH (Selex SI Gematronik). Modernizacje zakończone zostaną w 2023 roku.

Modernizacja, czyli co się zmieni?

Przede wszystkim wprawne oko zauważy różnicę w średnicy anteny. W ramach przebudowy została ona nieco zmniejszona. Zredukowano również poziom szumów z 3 do 2dB, co przełoży się na ograniczenie charakterystycznego buczenia instalacji. Nastąpi też przyspieszenie procesu skanowania atmosfery z 10 do 5 minut. Nowy radar posiada również podwójną polaryzację, zwiększającą dokładność danych. Jednak dotychczasowy radar emitował fale dokładnie w ten sam sposób.

Co daje nam modernizacja sieci radarów meteorologicznych?

Przedsięwzięcie to ma na celu zwiększenie precyzji w monitorowaniu stanu atmosfery pod kątem niekorzystnych zjawisk meteorologicznych. Mają  one na celu wcześniejsze poinformowanie społeczeństwa, organów państwowych oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ludzi oraz przygotowania do prowadzenia akcji ratunkowych i zabezpieczających działanie w czasie trwania i usuwania skutków groźnych zjawisk.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

wybory Previous post Kto burmistrzem Czerwionki-Leszczyn? [SONDA]
Jubileuszowy piknik Boksery Niczyje Next post Jubileuszowy piknik Stowarzyszenia Boksery Niczyje