zmiana standardu tv

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Nie daj się zaskoczyć

Zbliża się zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Warto upewnić się czy nasz odbiornik będzie w stanie poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2/HEVC. W Polsce ta zmiana ma nastąpić do 30 czerwca 2022 roku.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Jeszcze nie wszyscy o tym pamiętają, więc przypominamy:

W Europie następuje zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2. W naszym kraju ta zmiana ma nastąpić do 30 czerwca.

Transmisja DVB-T2 prowadzona będzie z zastosowaniem kodowania obrazu, zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Urząd Komunikacji Elektronicznej informuje, że tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać nadawane programy telewizyjne.

Jeśli zatem jesteś widzem naziemnej telewizji cyfrowej i zamierzasz nabyć nowy telewizor, upewnij się, że będzie to sprzęt dostosowany do odbioru treści nadawanych w nowym formacie. Wiele odbiorników TV dostępnych obecnie w sprzedaży jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2, lecz jest w stanie zdekodować jedynie obraz zakodowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji: AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną „rozpoznawać” nadawane treści i będzie konieczne dokupienie do nich zewnętrznego dekodera

informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej

Zaopatrując się w nowy telewizor trzeba się upewnić, czy posiada on zdolność dekodowania sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC (zwanym też H.265 lub MPEG-H część 2). Powinien także dekodować dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3.

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Sztafeta Stulecia Previous post Sztafeta Stulecia – uczcijmy stulecie Powstań Śląskich
Bal charytatywny - Stawiamy Krzycha na nogi! Next post Bal charytatywny – Stawiamy Krzycha na nogi! Można pomóc, dobrze się przy tym bawiąc