Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Nie daj się zaskoczyć

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Nie daj się zaskoczyć

Zbliża się zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Warto upewnić się czy nasz odbiornik będzie w stanie poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2/HEVC. W Polsce ta zmiana ma nastąpić do 30 czerwca 2022 roku.


Dziękujemy, że do nas wpadłeś. Pamiętaj, że jesteśmy medium obywatelskim.
Nie jesteśmy na pasku żadnej lokalnej władzy czy firmy.
Szukamy prawdy!
Już teraz możesz pomóc nam się rozwijać. Zerknij tutaj
lokalsi.net

Jeszcze nie wszyscy o tym pamiętają, więc przypominamy:

W Europie następuje zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2. W naszym kraju ta zmiana ma nastąpić do 30 czerwca.

Transmisja DVB-T2 prowadzona będzie z zastosowaniem kodowania obrazu, zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Urząd Komunikacji Elektronicznej informuje, że tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać nadawane programy telewizyjne.

Jeśli zatem jesteś widzem naziemnej telewizji cyfrowej i zamierzasz nabyć nowy telewizor, upewnij się, że będzie to sprzęt dostosowany do odbioru treści nadawanych w nowym formacie. Wiele odbiorników TV dostępnych obecnie w sprzedaży jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2, lecz jest w stanie zdekodować jedynie obraz zakodowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji: AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną „rozpoznawać” nadawane treści i będzie konieczne dokupienie do nich zewnętrznego dekodera

informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej

Zaopatrując się w nowy telewizor trzeba się upewnić, czy posiada on zdolność dekodowania sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC (zwanym też H.265 lub MPEG-H część 2). Powinien także dekodować dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3.

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Więcej w lokalsi.net

Wioleta Grzybek

Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Aktywni Społecznie ASy, redaktorka i administratorka wielu stron firm i instytucji w mediach społecznościowych. Dzięki platformom społecznościowym, takim jak Facebook, dociera do nowych odbiorców i potencjalnych klientów. Działa lokalnie na rzecz poprawy warunków życiowych i oświatowych mieszkańców Czerwionki - Leszczyn.