Koronawirus

Zamkną Śląsk?

Waldemar Kraska – wiceminister zdrowia, przyjechał na Śląsk, by ocenić zagrożenie epidemiczne. Obecnie w województwie śląskim jest najwięcej zarażeń, z powodu zarażonych górników. Jak twierdzi minister, gdyby nie zakażenia na Śląsku to liczba zarażeń w Polsce już by malała. Czy „odetną” Śląsk od reszty Polski?

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


O przyjeździe wiceministra Kraski na Śląsk, poinformowała Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego. Waldemar Kraska bierze udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego, gdzie trwają rozmowy na temat dalszych kroków w walce z epidemią w kopalniach.

Wczoraj z powodu koronawirusa zamknięto kolejną kopalnię – Bobrek w Bytomiu. Epidemia szaleje także w Jankowicach, Murckach-Staszicu, Sośnicy i Pniówku.

Czy zamkną województwo?

Głos w tej sprawie zabrał prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. Jak napisał na swoim Facebooku:

Pojawiają sieę informacje o planowanym zamknięciu województwa śląskiego w związku z jego najwyższym wskaźnikiem zakażeń na koronawirusa na tle innych województw. Apeluję do administracji rządowej, która zapewne monitoruje sytuację i będzie podejmowała ewentualne decyzje, aby podjęła je jak z największą rozwagą i odpowiedzialnością, bez pośpiechu i pochopności na zasadzie na wszelki wypadek ,,zamykamy wszystko co się da.

Proszę mieć na uwadze, że województwo śląskie to organizm składający się z wielu podregionów: śląskiego, bielskiego, żywieckiego, częstochowskiego i zagłębiowskiego. Czy byłoby sens zamykać całe województwo z powodu dużej liczby zachorowań wśród górników w śląskiej części, w szczególności Rybniku?

Przedsiębiorcy naszego województwa to jedna z największych sił gospodarczych w kraju. Proszę mieć także na uwadze, aby mieli możliwość uczciwej konkurencji z innymi województwami, a zbyt restrykcyjne zamknięcie mogłoby jeszcze bardziej pogorszyć ich i tak trudną już sytuację. Niektórych mogłoby to wyeliminować z rynku pociągając za sobą znaczny wzrost bezrobocia. Jednocześnie jako samorząd sosnowiecki deklaruję pomoc i wsparcie logistyczne dla naszych śląskich sąsiadów w walce z epidemią.

Waldemar Kraska, cytowany przez PAP, powiedział, że jedną z opcji rozważaną przez rząd w celu opanowania epidemii na Śląsku jest blokada województwa. Jednak, jak twierdzi, to ostateczność:

Śląskie jest zbyt ważne gospodarczo oraz zbyt liczne, aby bez szczegółowych analiz podjąć taką decyzję

Śląsk największym ogniskiem zakażeń

Minister zdrowia – Łukasz Szumowski, powiedział wczoraj w Polsat News:

Jeżeli oddzielilibyśmy Śląsk i zakażenia koronawirusem w kopalniach od przebiegu epidemii w pozostałych regionach kraju, to mielibyśmy już tendencję spadkową

Liczba zakażeń na Śląsku rośnie, dlatego że trwa akcja masowego badania górników w pięciu kopalniach. Jak zauważył minister zdrowia – ponad 97 procent zakażonych w kopalniach przechodzi chorobę bezobjawowo.

Z jednej strony, jest to bardzo dobre dla nich, z drugiej strony, niestety, jak są bezobjawowe przebiegi choroby, wtedy łatwiej nieświadomie zarazić innych

Warunki panujące w kopalniach sprzyjają szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

boisko Previous post Boiska MOSiR na razie tylko dla klubów
epidemia Next post Tragedia instytucji a epidemia

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds