Koronawirus

Zamkną Śląsk?

Waldemar Kraska – wiceminister zdrowia, przyjechał na Śląsk, by ocenić zagrożenie epidemiczne. Obecnie w województwie śląskim jest najwięcej zarażeń, z powodu zarażonych górników. Jak twierdzi minister, gdyby nie zakażenia na Śląsku to liczba zarażeń w Polsce już by malała. Czy „odetną” Śląsk od reszty Polski?

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


O przyjeździe wiceministra Kraski na Śląsk, poinformowała Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego. Waldemar Kraska bierze udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego, gdzie trwają rozmowy na temat dalszych kroków w walce z epidemią w kopalniach.

Wczoraj z powodu koronawirusa zamknięto kolejną kopalnię – Bobrek w Bytomiu. Epidemia szaleje także w Jankowicach, Murckach-Staszicu, Sośnicy i Pniówku.

Czy zamkną województwo?

Głos w tej sprawie zabrał prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. Jak napisał na swoim Facebooku:

Pojawiają sieę informacje o planowanym zamknięciu województwa śląskiego w związku z jego najwyższym wskaźnikiem zakażeń na koronawirusa na tle innych województw. Apeluję do administracji rządowej, która zapewne monitoruje sytuację i będzie podejmowała ewentualne decyzje, aby podjęła je jak z największą rozwagą i odpowiedzialnością, bez pośpiechu i pochopności na zasadzie na wszelki wypadek ,,zamykamy wszystko co się da.

Proszę mieć na uwadze, że województwo śląskie to organizm składający się z wielu podregionów: śląskiego, bielskiego, żywieckiego, częstochowskiego i zagłębiowskiego. Czy byłoby sens zamykać całe województwo z powodu dużej liczby zachorowań wśród górników w śląskiej części, w szczególności Rybniku?

Przedsiębiorcy naszego województwa to jedna z największych sił gospodarczych w kraju. Proszę mieć także na uwadze, aby mieli możliwość uczciwej konkurencji z innymi województwami, a zbyt restrykcyjne zamknięcie mogłoby jeszcze bardziej pogorszyć ich i tak trudną już sytuację. Niektórych mogłoby to wyeliminować z rynku pociągając za sobą znaczny wzrost bezrobocia. Jednocześnie jako samorząd sosnowiecki deklaruję pomoc i wsparcie logistyczne dla naszych śląskich sąsiadów w walce z epidemią.

Waldemar Kraska, cytowany przez PAP, powiedział, że jedną z opcji rozważaną przez rząd w celu opanowania epidemii na Śląsku jest blokada województwa. Jednak, jak twierdzi, to ostateczność:

Śląskie jest zbyt ważne gospodarczo oraz zbyt liczne, aby bez szczegółowych analiz podjąć taką decyzję

Śląsk największym ogniskiem zakażeń

Minister zdrowia – Łukasz Szumowski, powiedział wczoraj w Polsat News:

Jeżeli oddzielilibyśmy Śląsk i zakażenia koronawirusem w kopalniach od przebiegu epidemii w pozostałych regionach kraju, to mielibyśmy już tendencję spadkową

Liczba zakażeń na Śląsku rośnie, dlatego że trwa akcja masowego badania górników w pięciu kopalniach. Jak zauważył minister zdrowia – ponad 97 procent zakażonych w kopalniach przechodzi chorobę bezobjawowo.

Z jednej strony, jest to bardzo dobre dla nich, z drugiej strony, niestety, jak są bezobjawowe przebiegi choroby, wtedy łatwiej nieświadomie zarazić innych

Warunki panujące w kopalniach sprzyjają szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

boisko Previous post Boiska MOSiR na razie tylko dla klubów
epidemia Next post Tragedia instytucji a epidemia