wytyczne koncerty

WHO zaktualizowała wytyczne dotyczące koncertów

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała nowe wytyczne dotyczące organizacji imprez masowych.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


29 maja ukazał się dokument, który reguluje zalecenia dotyczące organizacji, między innymi dużych imprez muzycznych oraz sportowych w trakcie pandemii. Stare wytyczne z 19 marca jednoznacznie sugerowały, żeby w krajach, gdzie szaleje koronawirus ograniczyć lub przełożyć wszystkie zgromadzenia.

Nowa wersja dokumentu jest, jak czytamy – reakcją na nową wiedzę dotyczącą koronawirusa, która pojawiła się w ciągu ostatnich tygodni.

Jakie wytyczne sugeruje WHO?

Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje:

  • zmniejszenie liczby uczestników zgromadzeń oraz zwiększenie ilości transportu do obiektów, w których będą się odbywały,
  • zachowanie dystansu społecznego,
  • zapewnienie uczestnikom wydarzeń dostępu do środków dezynfekujących,
  • rozłożenie przylotów uczestników imprez w czasie,
  • organizację imprez na wolnym powietrzu,
  • wprowadzenie ograniczeń dostępów do wydarzeń.

Dobry wpływ na samopoczucie obywateli

Światowa Organizacja Zdrowia zauważa również, że wydarzenia masowe nie służą wyłącznie rozrywce i ich organizacja ma dobry wpływ na obywateli:

Masowe zgromadzenia nie są wyłącznie wydarzeniami rekreacyjnymi. Mają one istotny wpływ na samopoczucie psychiczne (np. wydarzenia religijne), mogą odgrywać znaczącą rolę w promowaniu zdrowego trybu życia (wydarzenia sportowe) oraz zapewniać zatrudnienie dużej liczbie osób

WHO podkreśla, żeby osoby szczególnie narażone na zakażenie koronawirusem, np. starsze, w dalszym ciągu trzymały się z daleka od tłumów.
Kiedy ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19 w przypadku danej imprezy jest większe, a kontrola uczestników niemożliwa, należy zaniechać jej organizacji. Władze powinny ocenić znaczenie i konieczność imprez, po czym podjąć decyzję, które z nich mogą się odbyć, gdyż masowe imprezy skutkują poważnymi konsekwencjami zarówno politycznymi, kulturowymi, społecznymi jak i gospodarczymi.

Imprezy masowe w Polsce

27 maja odbyła się konferencja prasowa, podczas której premier ogłosił kolejne zmiany w obostrzeniach.
Od dziś (6 czerwca 2020) można organizować w Polsce imprezy plenerowe do 150 osób. Należy jednak pamiętać, że podczas tego typu wydarzeń dalej obowiązują przepisy zachowania dystansu społecznego.

Jednocześnie nie wiadomo ile z nich się odbędzie, ponieważ 150 sprzedanych biletów na jeden koncert może nie pokryć wydatków lub generować zbyt małe zyski, by były opłacalne dla organizatorów.

Tęsknicie już za koncertami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


koronawirus JSW Previous post Rośnie liczna zakażonych w kopalniach JSW.
uwięziony we własnym domu Next post Uwięziony we własnym domu