Wariaci?!

Mówią na nas wariaci, naiwniacy, altruiści nie mający nic w życiu do roboty. Czy rzeczywiście tak jest? Tym artykułem rozpoczynam cykl informacyjny, dotyczący wolontariatu, pracy społecznej, działalności w organizacjach pozarządowych. Chciałbym zachęcić mieszkańców do włączenia się aktywnie w życie lokalnej społeczności. Będę starał się pokazać tą dziedzinę życia z dobrej strony, nie unikając jednak gorzkiej prawdy. Przyjrzę się także zjawisku z punktu widzenia naszej gminy.
Wolontariat
Według najczęściej spotykanej definicji wolontariat charakteryzowany jest jako praca podejmowana dobrowolnie i bez wynagrodzenia, mająca na celu przyniesienie korzyści osobom lub grupie osób spoza gospodarstwa domowego (wyłączając rodzinę wolontariusza), może również być wykonywany na rzecz społeczeństwa, środowiska naturalnego, konkretnej miejscowości lub społeczności.
To sucha definicja, która według mnie, wciąż skutecznie zamazuje to, co wolontariat może przynieść osobie, która niesie pomoc. Dlaczego? Wolontariat negatywnie kojarzony jest jako “poświęcanie własnego czasu dla innych”. No i owszem, jest to poświęcenie czasu, ale nie bez wynagrodzenia.
Co daje wolontariat?
Wolontariat to możliwość zdobywania nowych umiejętności, doświadczenia. To właśnie podczas różnych wydarzeń, projektów mamy możliwość spróbowania czegoś nowego, często niezwiązanego z naszym doświadczeniem zawodowym. Jest to również najlepsza okazja do poznania nowych, ciekawych i co najważniejsze pozytywnie nastawionych ludzi. Bo przecież nikt nie podejmuje się takiej aktywności z przymusu. To doskonała okazja do odwiedzenia nowych miejsc (również poprzez wolontariat zagraniczny). Jest to także miejsce do pokonywania swoich słabości, np. przełamania nieśmiałości u osób, które mają zaniżone poczucie wartości, kompleksy. To także możliwość potwierdzania swoich umiejętności poprzez szkolenia, zaświadczenia o odbywaniu wolontariatu. Wolontariat w dzisiejszych czasach, wydaje się być niezwykle ciekawą alternatywą dla komunikatorów internetowych, smartfonów. W dobie, gdy coraz trudniej nam ze sobą rozmawiać. Praca społeczna, bo tak też nazywany jest zamiennie wolontariat, uczy odpowiedzialności nie tylko za drugą osobę, ale co ważniejsze za własne czyny czy dane słowo. W zachodnich kulturach działalność w organizacjach to jeden z elementów w CV, pomagający zdobyć wymarzoną pracę.
Program BLASK i grupa poMOCni
Już od 2017 roku prowadzimy w Stowarzyszeniu Luxtorpeda grupę wolontariuszy poMOCni. A od 2018 jest ona ujęta w projekcie “Wolontariat wzmacnia”, dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności oraz Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny.
W grupie tej dajemy możliwość młodym osobom do spróbowania swoich sił w różnych dziedzinach. Młodzież bierze udział w różnorodnych wydarzeniach, szkoleniach, spotkaniach. Już jesienią grupa wolontariuszy wybierze się na wizytę studyjną do miejsca, gdzie wolontariat działa wzorowo. Chcemy, by młodzież jeszcze bardziej zainspirowała się do działania.

poMOCni – grupa Wolontariuszy z energią!
Jeśli Ty lub Twoje dziecko, zainteresowane jest wolontariatem zadzwoń: 532 915 395 lub napisz [email protected]
Alicja Klasik w Heidenhaim Previous post Szermierka: Trzy medale Pucharu Europy w Heidenhaim!
Next post Rok po wyborach samorządowych