tory

PKP PLK remontuje peron na stacji w Leszczynach

Do końca lipca br. planowo wyremontowany ma zostać peron stacji Leszczyny. Prace pochłoną szacunkowo 2.5 mln zł.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Stacja Leszczyny to miejsce zbiegu głównej linii kolejowej pasażerskiej nr 140 – Katowice Ligota – Rybnik – Nędza oraz towarowej linii nr 149 Zabrze Makoszowy – Leszczyny, wiodąca w kierunku Gliwic. To właśnie w Leszczynach rozpoczyna się też jednotorowy odcinek linii nr 140, będącej głównym połączeniem Katowic i Rybnika. Pojedynczy tor kończy się dopiero w Katowicach-Ligocie.

Plan remontu obejmuje wymianę nawierzchni peronu, nowe wiaty, wymianę oświetlenia, montaż nowego nagłośnienia i nowych tablic informacyjnych wraz z oświetleniem. Ukłonem w kierunku osób z ograniczoną możliwością poruszania się będzie budowa pochylni. Głównym wykonawcą jest firma Siltor z Tychów.

Jak przekazała Katarzyna Głowacka z biura prasowego PLK:

„Peron będzie wyższy, a to ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów w kierunku Katowic, Rybnika, Gliwic, Bielska-Białej”

Jak zaznaczyła, w trakcie prac ruch pociągów przez stację będzie utrzymany zgodnie z rozkładem jazdy.

Samorządowcy z subregionu zachodniego woj. śląskiego od dłuższego czasu zabiegają o poprawę warunków prowadzenia ruchu na jednotorowej linii z Rybnika do Katowic.

Odbudowano mijankę w Bradzie na długości 1.1 km, między stacjami Mikołów a Orzesze wraz z przebudową infrastruktury przystanku kolejowego. Wymieniono rozjazd w Czerwionce Dębieńsku oraz przebudowano obiekty inżynieryjne – wiadukt, dwa przepusty i most.
Warte 29,2 mln zł brutto prace zakończyły się pod koniec ub. roku.

W październiku 2019 roku w nastawni kolejowej przy stacji w Leszczynach doszło do pożaru, który spowodował uszkodzenie urządzenia odpowiedzialnego za sterowanie ruchem pociągów. W ciągu następnych miesięcy poważnie utrudniło to kursowanie pociągów, których trasy zmieniano, podróżnym zapewniano autobusową komunikację zastępczą. W kluczowym momencie pociągi relacji Rybnik- Katowice poruszały się wahadłowo jednym torem.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

sport Previous post Tarcza antykryzysowa w sporcie
wypadek Rafała S Next post Są wyniki żużlowca. Był pijany