dzień ziemi na tamie

W Czerwionce-Leszczynach na „Tamie” świętowali Dzień Ziemi

Tradycją powoli staje się ekologiczne wydarzenie organizowane oddolnie przez lokalną społeczność Czerwionki-Leszczyn, polegające na sprzątaniu terenu zbiornika wodnego „Tama”. Jeszcze zimą 2022 r. mieszkańcy sygnalizowali, że pomimo podjętego w ubiegłym roku trudu sprzątania „Tamy”, w okolicy znów pojawiły się odpady. Właściwie same się nie pojawiły, a zostały przyniesione tutaj, głównie przez osoby imprezujące w okolicznych krzakach. Pytanie czy delektowanie się trunkami wyskokowymi w tak pięknych okolicznościach przyrody, musi być powodem zaśmiecania okolicy? Sądząc po poziomie eko-świadomości imprezowiczów, należy to pytanie traktować raczej w kategoriach tych retorycznych.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wszyscy uczestnicy dotychczasowych biegów przebieli już razem około 60 000 km. Już od kilkunastu dni trwają zapisy do XVI edycji biegu, a na liście startowej rejestracji dokonało już prawie 200 osób.

Tegoroczny limit uczestników wynosi 600 osób. Zapisów można dokonać na portalu w kwocie:

  • 55 zł do dnia 24.09.2023,
  • w późniejszym terminie (od 25.09.2023 do 05.10.2023) w kwocie 80 zł,
  • w dniu zawodów (15.10.2022) pod warunkiem niewyczerpania limitu 600 osób w kwocie 120 zł. 

Rywalizacji na dystansie 10 km w „biegu głównym”, zgodnie z tradycją będzie w tym dniu towarzyszył „bieg po zdrowie” na dystansie ok. 2,5 km.  Tu limit uczestników wynosi 750 osób.

Opłata startowa to”

  • 15 zł do dnia 5.10.2023 oraz
  • 25 zł w dniu biegu pod warunkiem niewykorzystania limitu uczestników.

Miło nam poinformować, że zamknęliśmy długą listę sponsorów biegu, którym już dziękujemy za  wsparcie. Prezentujemy ich w grafice.

mówią Organizatorzy

Wszystkie informacje można uzyskać na stronie internetowej. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w XVI Żorskim Biegu Ulicznym!

Informacja i grafiki: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Wzięli sprawy w swoje ręce

Nie czekając na odpowiedź kto naśmiecił, grupa mieszkańców pod przywództwem Artura Gliwickiego oraz Radnych Miejskich: Michała Tomana i Marcina Stempniaka wzięła się do pracy. Od kilku tygodni organizowano wydarzenie. Dzięki wsparciu działających lokalnie organizacji społecznych tj. „Aktywnych Społecznie Czerwionka-Leszczyny” oraz Stowarzyszenia „Polska 2050” możliwa była realizacja wydarzenia.

Odsiecz społeczności skupionej wokół gry terenowej Geocaching

Kluczowym elementem organizacji wydarzenia było zainteresowaniem nim jak najszerszej społeczności. Udało się to m.in. dzięki zawsze gotowym go wsparcia uczestnikom terenowej gry Geocaching. Keszerzy, jak nazywają siebie gracze, na co dzień poszukują skarbów ukrytych zarówno w lasach jak i w terenach zurbanizowanych. Chętnie uczestniczą również w działaniach pro-ekologicznych. Tłumnie pojawili się o wyznaczonej porze, zakasali rękawy i ramię w ramię z mieszkańcami ruszyli do akcji.

W grupie siła

Porównując to wydarzenie do podobnych, organizowanych w poprzednich latach stwierdzić należy, że frekwencja dopisała i na miejscu pojawiło się ponad 50 osób. Wszyscy mocno zaangażowani w sprzątanie. Po 1,5 godziny ciężkiej pracy, narażeni na niedogodności wynikające z przedzierania się przez krzaki czy kontakcie z nieraz odrażającymi śmieciami udało się osiągnąć cel. Ty razem wysprzątana została cała „Tama” wzdłuż linii brzegowej oraz okoliczne krzaki. Organizatorzy w najśmielszych planach nie zakładali, że akcją uda się objąć cały teren.

Cała góra śmieci

Dzięki wsparciu logistycznemu firmy Rak and Roll z Rybnika, ponad 60 worków śmieci (o pojemności 120 l każdy) zostało wywiezionych z terenu „Tamy” pod boisko. Następnie odpady zostaną odebrane przez zaangażowane w akcję służby miejskie.

Wszystko to było możliwe dzięki połączeniu sił mieszkańców, działających lokalnie stowarzyszeń, samorządowców, przedsiębiorców, geocacherów i władz gminy. Wszystkim należą się ogromne brawa. Pozostaje tylko przypilnować by to co zostało zrobione nie zostało zmarnowane przez bezmyślnych imprezowiczów. Niech im będzie tak po porostu głupio.

Do następnego razu?

Organizatorzy nie wykluczają powrotu nad „Tamę” z akcją w przyszłym roku. Wszystko zależeć będzie od skuteczności działań prewencyjnych, o które będą zabiegać. Możliwe są również podobne akcje w innych miejscach gminy i powiatu. Czas pokaże.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

One thought on “W Czerwionce-Leszczynach na „Tamie” świętowali Dzień Ziemi

Comments are closed.

wstrząs Zofiówka Previous post Kolejna tragedia. Wstrząs na kopalni Borynia-Zofiówka!
Bohater z flagą Ukrainy Next post Koniec magazynu z rzeczami dla Ukraińców w Orzeszu, ale nie koniec inicjatywy

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds