Uratują Willę Barteltów? Można ją kupić!

Obiekt stanowi część historycznego założenia folwarku Nowy Dwór, którego budowę rozpoczęto w XIX wieku. Czy znajdzie się chętny, by uratować dworek?

Obiekt wyceniono na 1 770 000 zł (cena do negocjacji). Cała nieruchomość wciągnięta jest na listę zabytków. Granice ochrony obejmują dworek wraz z parkiem wyznaczonym polami uprawnymi i drogami. Jednakże odrestaurowanie zabytku może zostać dofinansowane z funduszy unijnych. W willi znajdowało się sześć pokoi, kuchnia, łazienka z ubikacją oraz duża oszklona weranda. Od południa do budynku przylegał ogród i sad.

Historia

Folwark Nowy Dwór po raz pierwszy pojawia się w dokumentach w 1820 r. Mieszkańcy Leszczyn wykorzystywali pola na jej terenie, jednakże folwark przez prawie 40 lat nie istniał. Pierwsze budynki wybudował Konrad Bartelt około 1867 r. W 1880 r. Bartelt wybudował owczarnię i dwie stodoły ze spichlerzami. Z kolei w 1904 r. wybudował dla córki – Heleny Eiekl niewielką willę. Po jego śmierci w 1906 roku, rodzina sprzedała ¾ dóbr Spółce Akcyjnej Huta Królewska i Laura. Sprzedano również folwark Nowy Dwór. Od tej pory mieszkał tam zarządca majątku. Folwark był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Funkcjonował również po drugiej wojnie światowej. Wyniszczenie folwarku nastąpiło w ostatnich latach, dziś z Nowego Dworu pozostały dwa budynki mieszkalne, opuszczona willa oraz resztki murów budynków gospodarczych. Willa należy do prywatnego właściciela.

Jakie będą dalsze losy?

Ciężko przewidzieć co stanie się z willą. Ofertę kupna znajdziecie tutaj.

Źródło: palaceslaska.pl, krn.pl

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować?

Śląskie Porozumienie Gospodarcze Śląsk Online Previous post Stowarzyszenie Śląskie Porozumienie Gospodarcze Śląsk Online
Next post Remont wodociągu w Czerwionce – Leszczynach