Uratują Willę Barteltów? Można ją kupić!

Obiekt stanowi część historycznego założenia folwarku Nowy Dwór, którego budowę rozpoczęto w XIX wieku. Czy znajdzie się chętny, by uratować dworek?

Obiekt wyceniono na 1 770 000 zł (cena do negocjacji). Cała nieruchomość wciągnięta jest na listę zabytków. Granice ochrony obejmują dworek wraz z parkiem wyznaczonym polami uprawnymi i drogami. Jednakże odrestaurowanie zabytku może zostać dofinansowane z funduszy unijnych. W willi znajdowało się sześć pokoi, kuchnia, łazienka z ubikacją oraz duża oszklona weranda. Od południa do budynku przylegał ogród i sad.

Historia

Folwark Nowy Dwór po raz pierwszy pojawia się w dokumentach w 1820 r. Mieszkańcy Leszczyn wykorzystywali pola na jej terenie, jednakże folwark przez prawie 40 lat nie istniał. Pierwsze budynki wybudował Konrad Bartelt około 1867 r. W 1880 r. Bartelt wybudował owczarnię i dwie stodoły ze spichlerzami. Z kolei w 1904 r. wybudował dla córki – Heleny Eiekl niewielką willę. Po jego śmierci w 1906 roku, rodzina sprzedała ¾ dóbr Spółce Akcyjnej Huta Królewska i Laura. Sprzedano również folwark Nowy Dwór. Od tej pory mieszkał tam zarządca majątku. Folwark był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Funkcjonował również po drugiej wojnie światowej. Wyniszczenie folwarku nastąpiło w ostatnich latach, dziś z Nowego Dworu pozostały dwa budynki mieszkalne, opuszczona willa oraz resztki murów budynków gospodarczych. Willa należy do prywatnego właściciela.

Jakie będą dalsze losy?

Ciężko przewidzieć co stanie się z willą. Ofertę kupna znajdziecie tutaj.

Źródło: palaceslaska.pl, krn.pl

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować?

Śląskie Porozumienie Gospodarcze Śląsk Online Previous post Stowarzyszenie Śląskie Porozumienie Gospodarcze Śląsk Online
Next post Remont wodociągu w Czerwionce – Leszczynach

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds