wybory

Trwa cisza wyborcza. Uważaj w internecie

Trwa cisza wyborcza. Na skrzynkę dostajemy zapytania dotyczące konkretnych sytuacji związanych z łamaniem ciszy wyborczej. Co jest łamaniem ciszy? Co grozi za jej nieprzestrzeganie?

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Od soboty godziny 0:00 trwa w naszym kraju cisza wyborcza i kończy się w momencie zakończenia głsoowania. To czas na ostudzenie emocji, podjęcie decyzji przez tych, którzy do końca zastanawiają się nad tym na kogo oddać swój głos. Dla innych to najzwyklej czas odpoczynku od wszechogarniającej nas w ostatnim czasie polityki.

Niestety docierają do nas informacje o łamaniach ciszy wyborczej. Pytacie też co jest łamaniem ciszy, co za to grozi i gdzie zgłaszać takie incydenty.

Co jest łamaniem ciszy wyborczej?

  • rozpowszechnianie materiałów wyborczych,
  • publikowanie sondaży,
  • eksponowanie symboli czy znaków, które mogą kojarzyć się z kandydatami czy ugrupowaniami politycznymi.
  • zwoływanie zgromadzeń,
  • wygłaszanie przemówień,
  • wyrażanie publicznie opinii na temat kandydatów i ugrupowań politycznych, także w postaci postów w internecie,
  • organizowanie marszów i manifestacji,

Przypominamy, że zabroniona jest też agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje.

Co z internetem?

Cisza wyborcza dotyczy to także internetu. Nie można publikować postów w mediach społecznościowych czy wysyłać wiadomości mających na celu namawianie do oddania głosu na któregokolwiek z kandydatów startujących w wyborach.

Choć od wielu lat trwa dyskusja nad sensownością ciszy wyborczej w internecie to jednak wciąż powinniśmy jej przestrzegać.

Podkreślamy, ze nawet teoretycznie nie związany z promocją konkretnego kandydata post, opatrzony zdjęciem na którym widnieją loga, transparenty związane z kandydatem, jest łamaniem ciszy wyborczej.

Co grozi za załamanie ciszy i gdzie zgłaszać?

Cisza wyborcza obowiązuje każdego obywatela RP i za jej złamanie każdy może odpowiedzieć przed sądem.

Jakie grożą konsekwencje za złamanie ciszy wyborczej? Za naruszenie ciszy wyborczej grozi kara pieniężna. Wynosi ona maksymalnie 5 tysięcy złotych. Z kolei publikacja w tym czasie sondaży wyborczych oznacza karę grzywny od 5 tys. zł do 500 000 tys. zł.

Incydenty związane ze złamaniem ciszy wyborczej należy zgłaszać na policje lub bezpośrednio do prokuratury. Ocena słuszności takiego zgłoszenia nie należy do Państwowej Komisji Wyborczej lecz bezpośrednio do sądu.

fot. Shahid Abdullah z Pixabay

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Alert RCB Previous post Numer alarmowy do informowania o wyborach?
śląska policja Next post Wyeliminowali 20 tysięcy porcji narkotyków