wybory

Stanowisko Burmistrza Gminy i Miasta w sprawie organizowania wyborów prezydenckich

Na gminnej stronie pojawiło się stanowisko Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Wiesława Janiszewskiego.

„W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 i skalą zagrożenia jakie niesie ze sobą, informuję, że 10 maja 2020 r. nie będzie możliwe zorganizowanie wyborów na Prezydenta RP w sposób bezpieczny dla mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny – wyborców, członków komisji obwodowej i pracowników, którzy uczestniczą przy organizacji wyborów.

W mojej ocenie, zadania wynikające z kalendarza wyborczego w sytuacji minimalizowania zarażania się wirusem, nie są możliwe do zrealizowania. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem narażania członków komisji wyborczych oraz wyborców – mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Problematyczne również staje się organizowanie siedzib obwodowych komisji wyborczych, w sytuacji zamknięcia szkół, przedszkoli i instytucji oraz dbałość o jak najmniejszy kontakt pomiędzy osobami w każdym miejscu. Dodatkową kwestię stanowi praca obwodowych komisji w sytuacji zachowania obowiązujących procedur i wskazówek dotyczących higieny i odległości od drugiej osoby, a jednocześnie wykonywania wszystkich czynności określonych w prawie wyborczym i związanych z ochroną danych osobowych.

Jako samorządowiec nigdy nie negowałem podejmowanych przez Rząd RP działań prewencyjnych dotyczących epidemii koronawirusa. Wczoraj z uwagą wysłuchałem słów Premiera RP o tym, aby „unikać nieodpowiedzialnych zachowań społecznych”. Stoję więc na stanowisku, że wybory powinny zostać przeniesione na czas, gdy w bezpieczny sposób będziemy mogli wziąć udział w tym ważnym dla obywateli święcie demokracji.

Działając w sposób odpowiedzialny, oceniam, że przy tym stopniu zagrożenia i informacji o prognozach rozprzestrzeniania się wirusa, przygotowanie organizacyjne, logistyczne i ludzkie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny do przeprowadzenia wyborów w ustalonym terminie jest praktycznie niemożliwe.”

Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny

Wiesław Janiszewski

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

biznes Previous post Pakiet osłonowy dla lokalnego biznesu
Ograniczenia koronawirus Next post Jak działają nowe ograniczenia w Czerwionce-Leszczynach?