wybory

Stanowisko Burmistrza Gminy i Miasta w sprawie organizowania wyborów prezydenckich

Na gminnej stronie pojawiło się stanowisko Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Wiesława Janiszewskiego.

„W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 i skalą zagrożenia jakie niesie ze sobą, informuję, że 10 maja 2020 r. nie będzie możliwe zorganizowanie wyborów na Prezydenta RP w sposób bezpieczny dla mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny – wyborców, członków komisji obwodowej i pracowników, którzy uczestniczą przy organizacji wyborów.

W mojej ocenie, zadania wynikające z kalendarza wyborczego w sytuacji minimalizowania zarażania się wirusem, nie są możliwe do zrealizowania. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem narażania członków komisji wyborczych oraz wyborców – mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Problematyczne również staje się organizowanie siedzib obwodowych komisji wyborczych, w sytuacji zamknięcia szkół, przedszkoli i instytucji oraz dbałość o jak najmniejszy kontakt pomiędzy osobami w każdym miejscu. Dodatkową kwestię stanowi praca obwodowych komisji w sytuacji zachowania obowiązujących procedur i wskazówek dotyczących higieny i odległości od drugiej osoby, a jednocześnie wykonywania wszystkich czynności określonych w prawie wyborczym i związanych z ochroną danych osobowych.

Jako samorządowiec nigdy nie negowałem podejmowanych przez Rząd RP działań prewencyjnych dotyczących epidemii koronawirusa. Wczoraj z uwagą wysłuchałem słów Premiera RP o tym, aby „unikać nieodpowiedzialnych zachowań społecznych”. Stoję więc na stanowisku, że wybory powinny zostać przeniesione na czas, gdy w bezpieczny sposób będziemy mogli wziąć udział w tym ważnym dla obywateli święcie demokracji.

Działając w sposób odpowiedzialny, oceniam, że przy tym stopniu zagrożenia i informacji o prognozach rozprzestrzeniania się wirusa, przygotowanie organizacyjne, logistyczne i ludzkie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny do przeprowadzenia wyborów w ustalonym terminie jest praktycznie niemożliwe.”

Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny

Wiesław Janiszewski

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

biznes Previous post Pakiet osłonowy dla lokalnego biznesu
Ograniczenia koronawirus Next post Jak działają nowe ograniczenia w Czerwionce-Leszczynach?

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds