Przystanek Kultury Nędza II

Rusza II część „Przystanek kulturalny Nędza”

Już od września w gminie Nędza rusza II część projektu „Przystanek Kulturalny Nędza”, realizowanego przez Gminne Centrum Kultury, w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2020. Pod koniec lipca Jury wytypowało 6 inicjatyw zgłoszonych przez mieszkańców gminy, do dofinansowania i realizacji w ramach II części programu. Poniżej krótko prezentujemy każdą z nich.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Tutaj i na krańcach świata – poznaj zwyczaje, poznaj kulturę

Projekt zakłada organizację w sołectwie Górki Śląskie kilku spotkań (warsztatów, wykładów, slajdowisk), przybliżających zwyczaje i kulturę lokalną oraz innych krajów i kontynentów. Prowadzącymi spotkania będą odpowiednio: lokalny historyk i podróżnik-fotograf, a także zaproszeni podróżnicy, instruktorzy i artyści spoza gminy. W ramach spotkań odbędą się m.in.:

  • prelekcja o zwyczajach i tradycjach w sołectwie Górki Śląskie, prowadzona przez lokalnego historyka i działacza społecznego;
  • slajdowisko i prelekcja o Afryce, prowadzone przez mieszkańca Górek – pasjonata fotografa; slajdowisko z udziałem zaproszonego podróżnika;
  • warsztaty regionalne; warsztaty Afrykańskie dla dzieci (bębniarskie i taneczne).

Zwieńczeniem wszystkich działań będzie wspólna zabawa andrzejkowa, nawiązująca do dawnych tradycji, starych tradycyjnych wróżb oraz lokalnych tradycji kulinarnych.

Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie Aktywne Górniczanki
Koordynator: Monika Cyran-Forysz.

Wspomnień czar – co było i jest. Kalendarz dwuletni Górek Śląskich

Celem jest stworzenie kalendarza dwuletniego, który ukazuje oblicze sołectwa Górki Śląskie kiedyś i dziś. W ramach inicjatywy zostanie zorganizowany konkursu fotograficzny na najciekawsze miejsca i przestrzenie w miejscowości. Zostaną również zebrane od mieszkańców archiwalne zdjęcia Górek Śląskich. Projekt zakłada zwrócenie uwagi młodego pokolenia na zmieniający się krajobraz ich najbliższego otoczenia oraz stworzenie przestrzeni na dialog międzypokoleniowy. W finale projektu odbędzie się spotkanie z autorami i właścicielami nadesłanych fotografii wraz z uroczystą promocją kalendarza. Kalendarz zostanie wydany w 100 egzemplarzach.

Inicjatorka i koordynatorka projektu: Mirosława Halama.

Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Górek Śląskich i Szymocic

Celem inicjatywy jest rozbudzenie zainteresowania dziedzictwem kulturowo – przyrodniczym, poszerzenie świadomości historycznej związanej z regionem oraz zapoznanie mieszkańców z ciekawymi postaciami zamieszkującymi gminę Nędza. Projekt zakłada działania w terenie połączone z warsztatami stolarskimi i warsztatami DIY, renowację miejsc pamięci – wymiana grafiki na tablicach informacyjnych z mapkami i historią wsi Szymocice i Górki Śląskie. Spacer nordic – walking, trasą miejsc pamięci, połączony z warsztatami fotograficznymi dla dzieci i dorosłych mieszkańców. Ponadto, odbędzie się wystawa zdjęć przyrody „Lasy Rudzkie – chrońmy je” Adama Wajnera, alei Dębowej w Górkach i Doliny Suminy, nadanie imienia Alei Dębowej w Górkach. Zostanie zorganizowane muzeum pod chmurką „Open air museum” na dawnej granicy polsko- niemieckiej 1922- 1939. Na koniec odbędzie się spotkanie podsumowujące projekt z prelekcją w szkole i wystawą zdjęć uczestników warsztatów fotograficznych.
Inicjator projektu: Ludzie Małej Ojczyzny z Górek Śląskich i Szymocic. Koordynator projektu: Henryk Postawka.

Ocalić od zapomnienia – ożywić na scenie

Głównym celem projektu jest stworzenie przestrzeni do dialogu międzypokoleniowego. Ukazania wiedzy i tradycji starszych osób młodym pokoleniom, poprzez naukę cerowania, szycia oraz haftowania. W czasie wspólnych spotkań na terenie Zawady Książęcej celem będzie odnowienie i zreperowanie starych babcinych strojów, wianków, by później wykorzystać je w promocji lokalnej kultury, podczas tanecznych występów dzieci z gminy Nędza na koncertach i festiwalach. Zajęcie będą odbywać się w parach wielopokoleniowych: babcia-wnuczka, mama-córka pod okiem wykwalifikowanej krawcowej. Spotkania będą też doskonałą okazją do rejestracji filmowej opowieści starszego pokolenia o dawnych czasach. Zwieńczeniem projektu będzie występ taneczny dzieci w odnowionych strojach dla mieszkańców gminy oraz prezentacja nagrań z warsztatów.
Inicjator projektu: Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży Wczoraj Dziś Jutro „BAJTEL”. Koordynator projektu: Monika Tomala.

Mała pszczoła – wielki problem

Projekt zakłada organizację kilku spotkań w obrębie sołectwa Zawada Książęca i Nędza, w tym wykładów i warsztatów twórczych, mających na celu przybliżyć mieszkańcom Gminy, a przede wszystkim dzieciom, zagadnienia dotyczące życia pszczół oraz ich pożytku dla ludzi. Podczas spotkań odbędą się m.in.:

  • wykład wprowadzający o tematyce pszczelarskiej;
  • warsztaty plastyczne dla dzieci, których prace posłużą jako materiał do opracowania graficznego edukacyjnej gry planszowej;
  • warsztaty plastyczne, podczas których dzieci poznają budowę ula i pod kierunkiem artysty – plastyka samodzielnie go pomalują; opracowanie i wydruk gry planszowej o tematyce edukacyjnej i ekologicznej dotyczącej życia pszczół przez lokalnego pszczelarza – grafika;
  • konkurs z nagrodami – rozgrywki w grze planszowej dla uczestników projektu.  

Inicjator projektu: Koło Pszczelarzy Gminy Nędza. Koordynator projektu: Kazimierz Kawaśniewicz.

Starocie to nie śmieci

Projekt zakłada integrację mieszkańców trzech sołectw: Ciechowic, Łęgu oraz Zawady Książęcej, łączenie pokoleń, rozwijanie zainteresowań i umiejętności, wymianę doświadczeń. Inicjatywa zakłada przeprowadzenie warsztatów z rzeźby i odlewów z wosku, warsztatów zielarskich i plecenia wianków pt. „Co możemy zrobić z ziół”, stolarskich pt.”Co możemy zrobić z drewna” oraz „Coś z niczego”, czyli ozdabiania starych przedmiotów. Uwiecznieniem projektu będzie zorganizowanie przez jego uczestników izby pamięci w świetlicy wiejskiej w Ciechowicach. Znajdą się w niej stare i zapomniane eksponaty, wykorzystywane kiedyś jako przedmioty codziennego użytku. Podczas otwarcia izby pamięci uczestnicy będą mieli możliwość wysłuchania prelekcji na temat lokalnej historii i tradycji oraz wzięcia udziału w konkursie „Familiada po śląsku”. Podczas tego spotkania zostaną również zaprezentowane prace wykonane przez uczestników warsztatów oraz zdjęcia z warsztatów i dokumentujące przebieg projektu.
Inicjator projektu: Grupa TRÓJWIEŚ. Koordynator projektu: Edyta Pala.

Szczegółowe informacje o realizowanych spotkaniach i warsztatach będą na bieżąco umieszczane na blogu i Facebooku. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w warsztatach proszone są o kontakt z koordynatorami inicjatyw.

Więcej informacji: Gminne Centrum Kultury w Nędzy

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Konkurs Przystanek Kulturalny Nędza

Podsumowanie Akcji Lato w GCK w Nędzy

Spływ Kajakowy z Gminnym Centrum Kultury w Nędzy

Przedszkole Dębieńsko Previous post Dębieńsko: budowa nowego przedszkola nie ruszy
policjant na wolnym Next post Policjant na wolnym złapał złodzieja

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds