Przystanek Kultury Nędza II

Rusza II część „Przystanek kulturalny Nędza”

Już od września w gminie Nędza rusza II część projektu „Przystanek Kulturalny Nędza”, realizowanego przez Gminne Centrum Kultury, w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2020. Pod koniec lipca Jury wytypowało 6 inicjatyw zgłoszonych przez mieszkańców gminy, do dofinansowania i realizacji w ramach II części programu. Poniżej krótko prezentujemy każdą z nich.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?


Tutaj i na krańcach świata – poznaj zwyczaje, poznaj kulturę

Projekt zakłada organizację w sołectwie Górki Śląskie kilku spotkań (warsztatów, wykładów, slajdowisk), przybliżających zwyczaje i kulturę lokalną oraz innych krajów i kontynentów. Prowadzącymi spotkania będą odpowiednio: lokalny historyk i podróżnik-fotograf, a także zaproszeni podróżnicy, instruktorzy i artyści spoza gminy. W ramach spotkań odbędą się m.in.:

  • prelekcja o zwyczajach i tradycjach w sołectwie Górki Śląskie, prowadzona przez lokalnego historyka i działacza społecznego;
  • slajdowisko i prelekcja o Afryce, prowadzone przez mieszkańca Górek – pasjonata fotografa; slajdowisko z udziałem zaproszonego podróżnika;
  • warsztaty regionalne; warsztaty Afrykańskie dla dzieci (bębniarskie i taneczne).

Zwieńczeniem wszystkich działań będzie wspólna zabawa andrzejkowa, nawiązująca do dawnych tradycji, starych tradycyjnych wróżb oraz lokalnych tradycji kulinarnych.

Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie Aktywne Górniczanki
Koordynator: Monika Cyran-Forysz.

Wspomnień czar – co było i jest. Kalendarz dwuletni Górek Śląskich

Celem jest stworzenie kalendarza dwuletniego, który ukazuje oblicze sołectwa Górki Śląskie kiedyś i dziś. W ramach inicjatywy zostanie zorganizowany konkursu fotograficzny na najciekawsze miejsca i przestrzenie w miejscowości. Zostaną również zebrane od mieszkańców archiwalne zdjęcia Górek Śląskich. Projekt zakłada zwrócenie uwagi młodego pokolenia na zmieniający się krajobraz ich najbliższego otoczenia oraz stworzenie przestrzeni na dialog międzypokoleniowy. W finale projektu odbędzie się spotkanie z autorami i właścicielami nadesłanych fotografii wraz z uroczystą promocją kalendarza. Kalendarz zostanie wydany w 100 egzemplarzach.

Inicjatorka i koordynatorka projektu: Mirosława Halama.

Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Górek Śląskich i Szymocic

Celem inicjatywy jest rozbudzenie zainteresowania dziedzictwem kulturowo – przyrodniczym, poszerzenie świadomości historycznej związanej z regionem oraz zapoznanie mieszkańców z ciekawymi postaciami zamieszkującymi gminę Nędza. Projekt zakłada działania w terenie połączone z warsztatami stolarskimi i warsztatami DIY, renowację miejsc pamięci – wymiana grafiki na tablicach informacyjnych z mapkami i historią wsi Szymocice i Górki Śląskie. Spacer nordic – walking, trasą miejsc pamięci, połączony z warsztatami fotograficznymi dla dzieci i dorosłych mieszkańców. Ponadto, odbędzie się wystawa zdjęć przyrody „Lasy Rudzkie – chrońmy je” Adama Wajnera, alei Dębowej w Górkach i Doliny Suminy, nadanie imienia Alei Dębowej w Górkach. Zostanie zorganizowane muzeum pod chmurką „Open air museum” na dawnej granicy polsko- niemieckiej 1922- 1939. Na koniec odbędzie się spotkanie podsumowujące projekt z prelekcją w szkole i wystawą zdjęć uczestników warsztatów fotograficznych.
Inicjator projektu: Ludzie Małej Ojczyzny z Górek Śląskich i Szymocic. Koordynator projektu: Henryk Postawka.

Ocalić od zapomnienia – ożywić na scenie

Głównym celem projektu jest stworzenie przestrzeni do dialogu międzypokoleniowego. Ukazania wiedzy i tradycji starszych osób młodym pokoleniom, poprzez naukę cerowania, szycia oraz haftowania. W czasie wspólnych spotkań na terenie Zawady Książęcej celem będzie odnowienie i zreperowanie starych babcinych strojów, wianków, by później wykorzystać je w promocji lokalnej kultury, podczas tanecznych występów dzieci z gminy Nędza na koncertach i festiwalach. Zajęcie będą odbywać się w parach wielopokoleniowych: babcia-wnuczka, mama-córka pod okiem wykwalifikowanej krawcowej. Spotkania będą też doskonałą okazją do rejestracji filmowej opowieści starszego pokolenia o dawnych czasach. Zwieńczeniem projektu będzie występ taneczny dzieci w odnowionych strojach dla mieszkańców gminy oraz prezentacja nagrań z warsztatów.
Inicjator projektu: Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży Wczoraj Dziś Jutro „BAJTEL”. Koordynator projektu: Monika Tomala.

Mała pszczoła – wielki problem

Projekt zakłada organizację kilku spotkań w obrębie sołectwa Zawada Książęca i Nędza, w tym wykładów i warsztatów twórczych, mających na celu przybliżyć mieszkańcom Gminy, a przede wszystkim dzieciom, zagadnienia dotyczące życia pszczół oraz ich pożytku dla ludzi. Podczas spotkań odbędą się m.in.:

  • wykład wprowadzający o tematyce pszczelarskiej;
  • warsztaty plastyczne dla dzieci, których prace posłużą jako materiał do opracowania graficznego edukacyjnej gry planszowej;
  • warsztaty plastyczne, podczas których dzieci poznają budowę ula i pod kierunkiem artysty – plastyka samodzielnie go pomalują; opracowanie i wydruk gry planszowej o tematyce edukacyjnej i ekologicznej dotyczącej życia pszczół przez lokalnego pszczelarza – grafika;
  • konkurs z nagrodami – rozgrywki w grze planszowej dla uczestników projektu.  

Inicjator projektu: Koło Pszczelarzy Gminy Nędza. Koordynator projektu: Kazimierz Kawaśniewicz.

Starocie to nie śmieci

Projekt zakłada integrację mieszkańców trzech sołectw: Ciechowic, Łęgu oraz Zawady Książęcej, łączenie pokoleń, rozwijanie zainteresowań i umiejętności, wymianę doświadczeń. Inicjatywa zakłada przeprowadzenie warsztatów z rzeźby i odlewów z wosku, warsztatów zielarskich i plecenia wianków pt. „Co możemy zrobić z ziół”, stolarskich pt.”Co możemy zrobić z drewna” oraz „Coś z niczego”, czyli ozdabiania starych przedmiotów. Uwiecznieniem projektu będzie zorganizowanie przez jego uczestników izby pamięci w świetlicy wiejskiej w Ciechowicach. Znajdą się w niej stare i zapomniane eksponaty, wykorzystywane kiedyś jako przedmioty codziennego użytku. Podczas otwarcia izby pamięci uczestnicy będą mieli możliwość wysłuchania prelekcji na temat lokalnej historii i tradycji oraz wzięcia udziału w konkursie „Familiada po śląsku”. Podczas tego spotkania zostaną również zaprezentowane prace wykonane przez uczestników warsztatów oraz zdjęcia z warsztatów i dokumentujące przebieg projektu.
Inicjator projektu: Grupa TRÓJWIEŚ. Koordynator projektu: Edyta Pala.

Szczegółowe informacje o realizowanych spotkaniach i warsztatach będą na bieżąco umieszczane na blogu i Facebooku. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w warsztatach proszone są o kontakt z koordynatorami inicjatyw.

Więcej informacji: Gminne Centrum Kultury w Nędzy

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Konkurs Przystanek Kulturalny Nędza

Podsumowanie Akcji Lato w GCK w Nędzy

Spływ Kajakowy z Gminnym Centrum Kultury w Nędzy

Przedszkole Dębieńsko Previous post Dębieńsko: budowa nowego przedszkola nie ruszy
policjant na wolnym Next post Policjant na wolnym złapał złodzieja