remont na Chrobrego

Remont kamienicy w Śródmieściu

Trwają prace przy modernizacji budynku komunalnego przy ul. Bolesława Chrobrego 13. Koncepcja renowacji musiała zostać zmieniona ze względu na zły stan ściany frontowej budynku.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?Zakład Gospodarki Mieszkaniowej realizuje inwestycję od początku lutego. Wykonawcą zadania za 5,7 mln zł jest wybrane w przetargu żorskie konsorcjum firm: BEN-BUD Sp. z o.o. (lider) i BEN-BUD Janusz Benisz (członek). Inwestycja ma się zakończyć pod koniec maja 2021 roku.
Wykonano już częściową rozbiórkę budynku, pomieszczeń gospodarczych oraz muru oporowego. Trwają roboty ziemne – przygotowywanie podłoża pod fundamenty budynku oraz muru oporowego.


Budynek modernizowany jest przy wykorzystaniu nowatorskiej technologii – po rozebraniu najwyższej kondygnacji budynku miały zostać wstawione i połączone z murami zewnętrznymi wykonane na miarę moduły mieszkaniowe.
Po rozebraniu części budynku okazało się, że stan techniczny frontowej ściany jest zły i wciąż się pogarsza. Powiększyły się szczeliny wcześniejszych pęknięć, powstały nowe pęknięcia, zaobserwowano też odchylenie ściany od pionu. Roboty naprawcze ściany zostały wstrzymane, a koncepcja modernizacji musiała zostać zmieniona (pozostałe roboty prowadzone są zgodnie z harmonogramem).


ZGM złożył do Wydziału Architektury urzędu miasta wniosek o zmianę pozwolenia na budowę. Proponowana zmiana obejmuje rozbiórkę i odtworzenie ściany frontowej z tych samych cegieł. Będzie to możliwe dzięki przeprowadzonej dokładnej inwentaryzacji muru, obejmującej też ceglane elementy dekoracyjne. Nowy projekt będzie wymagał uzyskania zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Prowadzona przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej modernizacja kamienicy wpisuje się w realizowany przez miasto projekt „ALT/BAU – Alternative Building Activation Units” wdrażany w ramach unijnego programu URBACT.

Zdj: UM Rybnik

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Inicjatywa Sołecka Previous post Inicjatywy Sołeckie nie dla Czerwionki-Leszczyny
Czerwionka koronawirus Next post Kolejny przypadek koronawirusa w Czerwionce-Leszczynach