remont na Chrobrego

Remont kamienicy w Śródmieściu

Trwają prace przy modernizacji budynku komunalnego przy ul. Bolesława Chrobrego 13. Koncepcja renowacji musiała zostać zmieniona ze względu na zły stan ściany frontowej budynku.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jesteśmy portalem obywatelskim. Nie finansują nas żądne samorządy. Jednak by działać i być niezależnym potrzebujemy Twojego wsparcia. Możesz nas wesprzeć poprzez serwis Patronite.

Dziękujemy za Twoje wsparcie.

Wszyscy uczestnicy dotychczasowych biegów przebieli już razem około 60 000 km. Już od kilkunastu dni trwają zapisy do XVI edycji biegu, a na liście startowej rejestracji dokonało już prawie 200 osób.

Tegoroczny limit uczestników wynosi 600 osób. Zapisów można dokonać na portalu w kwocie:

  • 55 zł do dnia 24.09.2023,
  • w późniejszym terminie (od 25.09.2023 do 05.10.2023) w kwocie 80 zł,
  • w dniu zawodów (15.10.2022) pod warunkiem niewyczerpania limitu 600 osób w kwocie 120 zł. 

Rywalizacji na dystansie 10 km w „biegu głównym”, zgodnie z tradycją będzie w tym dniu towarzyszył „bieg po zdrowie” na dystansie ok. 2,5 km.  Tu limit uczestników wynosi 750 osób.

Opłata startowa to”

  • 15 zł do dnia 5.10.2023 oraz
  • 25 zł w dniu biegu pod warunkiem niewykorzystania limitu uczestników.

Miło nam poinformować, że zamknęliśmy długą listę sponsorów biegu, którym już dziękujemy za  wsparcie. Prezentujemy ich w grafice.

mówią Organizatorzy

Wszystkie informacje można uzyskać na stronie internetowej. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału w XVI Żorskim Biegu Ulicznym!

Informacja i grafiki: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żorach

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?Zakład Gospodarki Mieszkaniowej realizuje inwestycję od początku lutego. Wykonawcą zadania za 5,7 mln zł jest wybrane w przetargu żorskie konsorcjum firm: BEN-BUD Sp. z o.o. (lider) i BEN-BUD Janusz Benisz (członek). Inwestycja ma się zakończyć pod koniec maja 2021 roku.
Wykonano już częściową rozbiórkę budynku, pomieszczeń gospodarczych oraz muru oporowego. Trwają roboty ziemne – przygotowywanie podłoża pod fundamenty budynku oraz muru oporowego.


Budynek modernizowany jest przy wykorzystaniu nowatorskiej technologii – po rozebraniu najwyższej kondygnacji budynku miały zostać wstawione i połączone z murami zewnętrznymi wykonane na miarę moduły mieszkaniowe.
Po rozebraniu części budynku okazało się, że stan techniczny frontowej ściany jest zły i wciąż się pogarsza. Powiększyły się szczeliny wcześniejszych pęknięć, powstały nowe pęknięcia, zaobserwowano też odchylenie ściany od pionu. Roboty naprawcze ściany zostały wstrzymane, a koncepcja modernizacji musiała zostać zmieniona (pozostałe roboty prowadzone są zgodnie z harmonogramem).


ZGM złożył do Wydziału Architektury urzędu miasta wniosek o zmianę pozwolenia na budowę. Proponowana zmiana obejmuje rozbiórkę i odtworzenie ściany frontowej z tych samych cegieł. Będzie to możliwe dzięki przeprowadzonej dokładnej inwentaryzacji muru, obejmującej też ceglane elementy dekoracyjne. Nowy projekt będzie wymagał uzyskania zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Prowadzona przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej modernizacja kamienicy wpisuje się w realizowany przez miasto projekt „ALT/BAU – Alternative Building Activation Units” wdrażany w ramach unijnego programu URBACT.

Zdj: UM Rybnik

Byłeś świadkiem jakiegoś wydarzenia? Chciałbyś nas o czymś poinformować? Chcesz pochwalić się swoimi działaniami?

Inicjatywa Sołecka Previous post Inicjatywy Sołeckie nie dla Czerwionki-Leszczyny
Czerwionka koronawirus Next post Kolejny przypadek koronawirusa w Czerwionce-Leszczynach

Ja - Wioleta Grzybek, dziennikarka portalu lokalsi.net przeprasza Zarząd Partii Polska 2050, a także Mirosława Małka - kandydata w wyborach do senatu RP wyznaczonych na 15 października 2023 roku, którego zmierza zgłosić Komitet Wyborczy Polska 2050, za nieprawdziwe wypowiedzi poprzez nazywanie Partii Polska 2050 "podróbką", zarzucanie utworzonemu Komitetowi Wyborczemu Polska 2050, że wprowadza w błąd wyborców; zarzucanie, że Partia Polska 2050 przywłaszczyła sobie nazwę Stowarzyszenia Polska 2050 oraz, że start kandydata Komitetu Wyborczego Polska 2050 do Senatu RP jest formą zemsty na kontrkandydacie innej partii.

This will close in 0 seconds